Rodzaje palet – nie tylko europaleta

Palety są jednymi z najczęściej spotykanych konstrukcji służących do transportowania towarów. Używa się ich w magazynach, zakładach produkcyjnych. Nie każdy jednak wie, że istnieją różne rodzaje palet, a popularna europaleta to tylko jeden z nich.

Europaleta drewniana

 

Od kiedy używamy palet?

Palety są stosunkowo nowym wynalazkiem. Podczas II Wojny Światowej trzeba było transportować dużą ilość żywności i innych rzeczy potrzebnych żołnierzom na froncie. Wówczas zaczęto używać pierwszych palet do wózka widłowego, co znacznie usprawniło transport. Tuż po wojnie zgłoszono pierwszy wniosek do urzędu patentowego, a paleta zbliżona wyglądem do dzisiejszych została wyprodukowana w roku 1949 przez firmę BT Industries. Szybko okazało się, że paleta doskonale sprawdza się w transporcie, ale nie tylko. Często otrzymuje też drugie życie jako element umeblowania nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Standaryzacja rozmiarów palet

Palety okazały się niezwykle wygodnym rozwiązaniem stosowanym w transporcie, jednak szybko pojawiła się konieczność ustandaryzowania ich rozmiarów, by łatwo było przewozić towary na całym świecie. Za normę zatem przyjęto wymiary: 120×80 cm przy zachowaniu 144 mm wysokości. Ten rodzaj palet należy do najpowszechniej stosowanych. Ujednolicenie norm znacznie ułatwiło transport towarów. Można było bowiem bez problemu obliczyć, ile palet z ładunkiem zmieści się w ciężarówce czy wagonach towarowych. Oczywiście dostępne są także palety o innych wymiarach, ale wszystkie rozmiary są ustandaryzowane.

EPAL – gwarancja jakości palet

Ponieważ na rynku pojawiało się mnóstwo palet o różnej jakości i sposobie wykonania, w roku 1991 powołano specjalną organizację EPAL. Stworzyła ona standard, w oparciu o który nadawane są licencje. Wprowadzane na rynek palety muszą posiadać odpowiednie licencje i oznaczenia EPAL i EUR (w przypadku najpowszechniej używanej w Europie europalety). Jeśli nie posiadają wymaganych oznaczeń –  trafiają do zniszczenia. Łatwo sprawdzić, czy europaleta została wyprodukowana przez licencjonowanego producenta. Posiada ona wówczas logo EPAL na lewym rogu, oznaczenie EUR na prawym rogu, a na centralnej nodze kod producenta. Co ciekawe, do stworzenia zgodnej z normami palety drewnianej powinno się użyć nie mniej niż 78 gwoździ. Jej waga wynosi od 20 do 25 kg.

 Rodzaje palet

Nie tylko popularna europaleta jest stosowana w transporcie. Na rynku znajdziemy również inne – o różnych wymiarach i wykonane z różnych materiałów.

Najpopularniejszym materiałem, z którego produkuje się palety, jest drewno. Jest to materiał stosunkowo tani i wytrzymały. W różnych częściach świata stosuje się różne modele drewnianych palet, przy zachowaniu standardów dotyczących wymiarów.

 

  • Palety otwarte, czterowejściowe, blokowe. Składają się z drewnianych bloków połączonych deskami na środku i na krawędziach. Używa się ich głównie w krajach europejskich (poza Wielką Brytanią). Są uniwersalne, udaje się je transportować prawie każdym wózkiem widłowym czy paletowym.

 

 

 

  • Palety zamknięte, czterowejściowe, blokowe. Wykorzystywane najczęściej w Wielkiej Brytanii, składają się z bloków połączonych ze wszystkich stron oraz w środku. Z uwagi na swoją specyficzną budowę mogą być przenoszone jedynie za pomocą specjalnych wózków i nie mogą być obsługiwane przez paletyzatory.

 

 

 

  • Palety Stringer, dwuwejściowe, zamknięte od dołu. To popularne palety stosowane w Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Bloki w palecie posiadają boczne wzmocnienie oraz wycięcia dla wideł. Ten typ palet może być obsługiwany za pomocą wózków paletowych, czołowych oraz wózków typu reach truck.

 

 

 

  • Palety  Bearer, dwuwejściowe, blokowe. Te palety, podobnie jak palety Stringer, wykorzystuje się przede wszystkim w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Mogą one być przenoszone przez wózki o niskim profilu.

 

 

Rzadziej spotykanymi niż drewniane paletami są te wykonane z plastiku. Wbrew pozorom, rozwiązanie to jest dość przyjazne dla środowiska, bo plastik wykorzystywany do produkcji palet najczęściej pochodzi z recyklingu. Palety plastikowe mają kilka zalet. Są bardzo lekkie w porównaniu z drewnianymi i łatwiej utrzymać je w czystości. Niestety nie są one tak wytrzymałe jak drewniane, bywają podatne na odkształcenia i są droższe. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym.

Palety wykonuje się także z metalu. Są one niezwykle wytrzymałe i wykorzystuje się je w branży motoryzacyjnej oraz w przemyśle hutniczym.

 

Ile kosztuje transport palet?

 

Koszt przewozu palet zależy od wielu czynników: długości trasy, liczby palet do przewiezienia, rodzaju ładunku, a także jego wagi.  Trzeba pamiętać o tym, że przy obliczaniu wagi ładunku należy uwzględnić wagę samej palety – jest to bardzo ważne szczególnie przy cięższych paletach wykonanych z metalu.

Jeśli potrzebujesz transportu paletowego, możesz skorzystać z serwisu Clicktrans. Wystarczy umieścić bezpłatnie ogłoszenie w serwisie, aby otrzymać oferty przewoźników, którzy jadą akurat podobną trasą i zabrać Twoje palety jako doładunek. Możesz na tym sporo zaoszczędzić!

 Wysyłka 1 europalety na terenie Polski to koszt ok. 300 zł. 

 

  • 1 europaleta z Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) do Żor (woj. śląskie) – 300 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/europaleta-eur-1-120×80-cm,7883753

 

  • 8 palet niestandardowych z Zabłudowa (woj. podlaskie) do Legionowa (woj. mazowieckie) – 900 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/paleta-niestandardowa-x-8,7879771

 Wysyłka 1 palety z Polski do kraju należącego do Unii Europejskiej to koszt od ok. 300 do 700 zł. 

 

  • 1 europaleta z Przecławia (Polska) do Pragi (Czechy) – 650 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/europaleta-eur-1-120×80-cm,7885485

 

  • 1 europaleta z Rzeszowa (Polska) do Seyring (Austria) – 260 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/europaleta-eur-1-120×80-cm,7883368

Chcesz wysłać palety i zaoszczędzić? Znajdź przewoźnika na Clicktrans!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

IQSC Solutions przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności