Rodzaje palet – nie tylko europaleta

Palety są jednymi z najczęściej spotykanych konstrukcji służących do transportowania towarów. Używa się ich w magazynach, zakładach produkcyjnych. Nie każdy jednak wie, że istnieją różne rodzaje palet, a popularna europaleta to tylko jeden z nich.

Europaleta drewniana

 

Od kiedy używamy palet?

Palety są stosunkowo nowym wynalazkiem. Podczas II Wojny Światowej trzeba było transportować dużą ilość żywności i innych rzeczy potrzebnych żołnierzom na froncie. Wówczas zaczęto używać pierwszych palet do wózka widłowego, co znacznie usprawniło transport. Tuż po wojnie zgłoszono pierwszy wniosek do urzędu patentowego, a paleta zbliżona wyglądem do dzisiejszych została wyprodukowana w roku 1949 przez firmę BT Industries. Szybko okazało się, że paleta doskonale sprawdza się w transporcie, ale nie tylko. Często otrzymuje też drugie życie jako element umeblowania nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Standaryzacja rozmiarów palet

Palety okazały się niezwykle wygodnym rozwiązaniem stosowanym w transporcie, jednak szybko pojawiła się konieczność ustandaryzowania ich rozmiarów, by łatwo było przewozić towary na całym świecie. Za normę zatem przyjęto wymiary: 120×80 cm przy zachowaniu 144 mm wysokości. Ten rodzaj palet należy do najpowszechniej stosowanych. Ujednolicenie norm znacznie ułatwiło transport towarów. Można było bowiem bez problemu obliczyć, ile palet z ładunkiem zmieści się w ciężarówce czy wagonach towarowych. Oczywiście dostępne są także palety o innych wymiarach, ale wszystkie rozmiary są ustandaryzowane.

EPAL – gwarancja jakości palet

Ponieważ na rynku pojawiało się mnóstwo palet o różnej jakości i sposobie wykonania, w roku 1991 powołano specjalną organizację EPAL. Stworzyła ona standard, w oparciu o który nadawane są licencje. Wprowadzane na rynek palety muszą posiadać odpowiednie licencje i oznaczenia EPAL i EUR (w przypadku najpowszechniej używanej w Europie europalety). Jeśli nie posiadają wymaganych oznaczeń –  trafiają do zniszczenia. Łatwo sprawdzić, czy europaleta została wyprodukowana przez licencjonowanego producenta. Posiada ona wówczas logo EPAL na lewym rogu, oznaczenie EUR na prawym rogu, a na centralnej nodze kod producenta. Co ciekawe, do stworzenia zgodnej z normami palety drewnianej powinno się użyć nie mniej niż 78 gwoździ. Jej waga wynosi od 20 do 25 kg.

 Rodzaje palet

Nie tylko popularna europaleta jest stosowana w transporcie. Na rynku znajdziemy również inne – o różnych wymiarach i wykonane z różnych materiałów.

Najpopularniejszym materiałem, z którego produkuje się palety, jest drewno. Jest to materiał stosunkowo tani i wytrzymały. W różnych częściach świata stosuje się różne modele drewnianych palet, przy zachowaniu standardów dotyczących wymiarów.

 

  • Palety otwarte, czterowejściowe, blokowe. Składają się z drewnianych bloków połączonych deskami na środku i na krawędziach. Używa się ich głównie w krajach europejskich (poza Wielką Brytanią). Są uniwersalne, udaje się je transportować prawie każdym wózkiem widłowym czy paletowym.

 

 

 

  • Palety zamknięte, czterowejściowe, blokowe. Wykorzystywane najczęściej w Wielkiej Brytanii, składają się z bloków połączonych ze wszystkich stron oraz w środku. Z uwagi na swoją specyficzną budowę mogą być przenoszone jedynie za pomocą specjalnych wózków i nie mogą być obsługiwane przez paletyzatory.

 

 

 

  • Palety Stringer, dwuwejściowe, zamknięte od dołu. To popularne palety stosowane w Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Bloki w palecie posiadają boczne wzmocnienie oraz wycięcia dla wideł. Ten typ palet może być obsługiwany za pomocą wózków paletowych, czołowych oraz wózków typu reach truck.

 

 

 

  • Palety  Bearer, dwuwejściowe, blokowe. Te palety, podobnie jak palety Stringer, wykorzystuje się przede wszystkim w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Mogą one być przenoszone przez wózki o niskim profilu.

 

 

Rzadziej spotykanymi niż drewniane paletami są te wykonane z plastiku. Wbrew pozorom, rozwiązanie to jest dość przyjazne dla środowiska, bo plastik wykorzystywany do produkcji palet najczęściej pochodzi z recyklingu. Palety plastikowe mają kilka zalet. Są bardzo lekkie w porównaniu z drewnianymi i łatwiej utrzymać je w czystości. Niestety nie są one tak wytrzymałe jak drewniane, bywają podatne na odkształcenia i są droższe. Najczęściej wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym.

Palety wykonuje się także z metalu. Są one niezwykle wytrzymałe i wykorzystuje się je w branży motoryzacyjnej oraz w przemyśle hutniczym.

 

Ile kosztuje transport palet?

 

Koszt przewozu palet zależy od wielu czynników: długości trasy, liczby palet do przewiezienia, rodzaju ładunku, a także jego wagi.  Trzeba pamiętać o tym, że przy obliczaniu wagi ładunku należy uwzględnić wagę samej palety – jest to bardzo ważne szczególnie przy cięższych paletach wykonanych z metalu.

Jeśli potrzebujesz transportu paletowego, możesz skorzystać z serwisu Clicktrans. Wystarczy umieścić bezpłatnie ogłoszenie w serwisie, aby otrzymać oferty przewoźników, którzy jadą akurat podobną trasą i zabrać Twoje palety jako doładunek. Możesz na tym sporo zaoszczędzić!

 Wysyłka 1 europalety na terenie Polski to koszt ok. 300 zł. 

 

  • 1 europaleta z Tucholi (woj. kujawsko-pomorskie) do Żor (woj. śląskie) – 300 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/europaleta-eur-1-120×80-cm,7883753

 

  • 8 palet niestandardowych z Zabłudowa (woj. podlaskie) do Legionowa (woj. mazowieckie) – 900 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/paleta-niestandardowa-x-8,7879771

 Wysyłka 1 palety z Polski do kraju należącego do Unii Europejskiej to koszt od ok. 300 do 700 zł. 

 

  • 1 europaleta z Przecławia (Polska) do Pragi (Czechy) – 650 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/europaleta-eur-1-120×80-cm,7885485

 

  • 1 europaleta z Rzeszowa (Polska) do Seyring (Austria) – 260 zł

 

 

https://clicktrans.pl/przesylka/europaleta-eur-1-120×80-cm,7883368

Chcesz wysłać palety i zaoszczędzić? Znajdź przewoźnika na Clicktrans!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności