Transport roślin i jak go zorganizować, krok po kroku

Przeprowadzka wiąże się z tym, że trzeba przenieść większość swoich rzeczy ze starego do nowego mieszkania. Nie wiesz, jak zabrać się za transport roślin? Wymagają one specjalnego traktowania i ochrony podczas transportu. Jak zabrać się za przenoszenie roślin tak, by ich nie uszkodzić? Podpowiadamy!

transport roślin

Transport roślin – jak go zorganizować?

W jaki sposób przygotować rośliny do transportu?

Zanim zaczniesz pakować swoje rośliny koniecznie zorientuj się, w jakim są stanie. Musisz być pewny, że rośliny są zdrowe. Gdy okaże się bowiem, że jedną z ukochanych roślin zaatakowała jakaś choroba będzie istniało prawdopodobieństwo, że przejdzie na inne rośliny – zwłaszcza, gdy ustawisz kwiaty w kartonie przewozowym tuż obok siebie. Mimo wszystko postaraj się, by nie pakować chorych roślin, zaatakowanych np. przez szkodniki. Po co w nowym mieszkaniu na starcie przysparzać sobie problemów?

Mniej więcej na miesiąc przed przeprowadzką, możesz rozważyć przesadzenie roślinki w wytrzymałe doniczki, które się nie stłuką. Dzięki temu kwiaty zaadoptują się w nowym podłożu, a wartościowe donice nie potłuką się, kiedy będziesz je pakował do przeprowadzki. Gdy upłynie tydzień od przesadzenia kwiatów, zajrzyj do nich i doglądnij roślin. Musisz wiedzieć, w jakim są stanie. Jeżeli będą blednąć, opadać albo żółknąć – a nie chcesz ich wyrzucać – zasięgnij pomocy florysty. Niestety, ale można dobrze przesadzić roślinę, a ona i tak np. zacznie blednąć. Zanim rośliny wyruszą w trasę, trzeba będzie je też trochę podlać po to, by mogły pić wodę podczas całej drogi do nowego domu. Nie rób tego jednak bezpośrednio przed podróżą. Ziemia powinna być lekko nawodniona, ale też nie przesadzaj z ilością wody.

Nie zapominaj o tym, że wartościowe donice mogą się potłuc. Dodatkowo, często bywają one bardzo ciężkie, utrudniając tym samym transport – zwłaszcza wielkich kwiatów. Ozdobna donica bywa nieporęczna i można ją uszkodzić – a przez to stracić doniczkę, w której mieszka roślina. Właśnie dlatego zaleca się, by przed transportem zapakować duże kwiaty do nietłukących się donic – zwłaszcza, gdy droga do nowego mieszkania będzie długa.

Transport roślin warto zlecić firmie transportowej, która ma doświadczenie w przewozie najróżniejszych rzeczy. Tysiące firm transportowych znajdziesz na Clicktrans. Wystarczy, że wystawisz bezpłatne ogłoszenie, a firmy zaproponują wyceny. Następnie wybierzesz najlepszą dla siebie opcję.

Jak zapakować rośliny do transportu?

Kiedy będziesz się pakował, koniecznie rozdziel rośliny na większe i mniejsze. Dzięki takiemu podziałowi, lepiej będzie się spakować do wyprowadzki. Masz tylko małe rośliny? A więc, łatwiej będzie je przetransportować. Wystarczy, że spakujesz je w karton, a doniczki owiniesz w papier i postawisz jedną obok drugiej. Rośliny muszą mieć stabilne podłoże po to, by się na siebie nie przewracały w transporcie. Jeżeli w kartonie będzie jakieś puste miejsce, wypełnij je np. gazetami. Doniczki w ten sposób się nie przewrócą, więc ułatwi to transport. Małe rośliny, które są łatwe w transporcie, znajdziesz tutaj: https://fajnyogrod.pl/.

W przypadku dużych roślin, będzie przy nich trochę więcej pracy. Należy je dobrze zabezpieczyć po to, by nie wysypywała się ziemia z donic. Możesz donice owinąć siatką foliową, a także przywiązać wystające gałązki do siebie. W przeciwnym wypadku, będą mogły w trakcie transportu ułamać się i uszkodzić.

Jak zapewnić bezpieczny transport roślinom?

W dniu przeprowadzki, czyli dalsze pakowanie roślin

Jak wiadomo, szkodnik może zaatakować np. wyłącznie jeden liść – a to wystarczy, by roślina zachorowała w całości. Najlepiej więc, jak już wspominaliśmy, zapakować roślinki w tekturowe pudła i kartonu, pełniące ochronę dla pojedynczych kwiatów. Wypełnij przestrzenie między nimi – nie tylko zabezpieczysz w ten sposób rośliny przed osuwaniem się na siebie, ale i przed wodą (zwłaszcza, gdy wypełnisz luki gazetami). Koniecznie podpisz kartony, aby wiedzieć, gdzie później wypakować pudła. Będziesz też pamiętał w ten sposób, by zachować ostrożność podczas wyjmowania kwiatów z pudełek.

Jeżeli niektóre rośliny wymagają większej opieki, utnij ich odnóżki i zawiń w mokre papierowe ręczniki. Włóż je następnie do plastikowych torebek, chroniąc kwiaty przed parowaniem. Kiedy będziesz się przeprowadzać, zrób w tekturowych kartonach otworki ok. 1 cm, żeby zapewnić roślinom dopływ powietrza. Przeprowadzka będzie dłuższa, niż 48 godzin? A więc, kwiaty powinno się i tak podlać oraz umożliwić dostęp do słońca przynajmniej na jedną godzinę.

Rozpakowywanie kwiatów i transport roślin samolotem

Nie zapominaj, że rośliny źle reagują na wszelakie zmiany. Jeżeli temperatura będzie za niska, kwiaty się zmęczą. Powinieneś zapewnić jak najlepszą ochronę roślinkom, wnosząc je ostrożnie do samochodu – najlepiej jako ostatni element po to, by wyjąć je jako pierwsze. Gdy będziesz rozpakowywał roślinki, znajdź im odpowiednie miejsce ze słońcem, bez przeciągu i w optymalnej temperaturze.

W przypadku transportu roślin samolotem, nie będzie się to różniło od transportu np. ciuchów. Jeśli będzie to kraj Unii Europejskiej, nie będziesz musiał przechodzić odprawy celnej lub zgłaszać bagażu, zanim polecisz. Warto jednak wcześniej zapoznać się z warunkami i zasadami przewożenia bagażu konkretnego przewoźnika. Może się bowiem zdarzyć, że będzie konieczne przedstawienie dowodu zakupu sadzonek zwłaszcza, jeżeli będzie to roślina chroniona – wymagająca pozwolenia na przywóz lub wywóz z danego państwa.


Artykuł powstał we współpracy z serwisiem fajnyogrod.pl.

Izabela Pawlik

Interesują mnie sposoby na ekologiczne rozwiązania w transporcie. Na blogu prezentuję wskazówki dotyczące przewozu maszyn, ciężkiego sprzętu i rzeczy bardzo nietypowych. Interesują mnie także prawne i społeczne aspekty transportu i przeprowadzek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności