Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. dolnośląskim – I miejsce
Autorem trasy jest pan Michał Dziedziński z miejscowości Mieroszów, zdobywca 1. miejsca w konkursie „Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. dolnośląskim organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.
Moją ulubioną trasą w województwie dolnośląskim jest czerwony szlak rowerowy w gminie Mieroszów. Gmina ta jest położona w Sudetach Środkowych, na styku Gór Stołowych i Kamiennych.
Przez gminę Mieroszów przebiega 5 szlaków rowerowych o łącznej długości 101 km. Szlak czerwony jest najdłuższym z nich. Szlak czerwony zaczyna się w Sokołowsku, następnie przebiega przez zbocze góry Ruprechticky Spicak (gdzie znajduje się wieża widokowa, z której można zobaczyć piękną panoramę Gór Stołowych i Sowich), przełęcz Trzy Koguty i górę Źródlaną. Następnie schodzi do miejscowości Łomnica oraz Trzy Strugi, po drodze mijając bardzo malownicze jeziorko powstałe w wyniku zalania dawnej kopalni odkrywkowej.
W swojej dalszej części szlak wspina się po Dzikich Turniach do zbocza Waligóry oraz przełęczy Trzech Dolin. W miejscu tym można zrobić sobie przerwę na bardzo dobry obiad w schronisku „Andrzejówka”. W swojej ostatniej części szlak schodzi do Sokołowska, gdzie po drodze można zobaczyć miejsce, w którym mieściła się skocznia narciarska, na której niemieccy skoczkowie przygotowywali się na Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku (http://www.skisprungschanzen.com/photos/pol/sokolowsko/27.jpg).
Zbaczając trochę z trasy, można odwiedzić ruiny Radosna, XIV-wiecznego zamku Bolka, księcia świdnicko-jaworskiego, a także stary cmentarz rodziny Roemplerów. Przejechanie całej trasy zajmuje mi ok. 3,5 godziny, co daje średnią prędkość ok. 11 km/h. Stwierdzić muszę, że czerwony szlak rowerowy w gminie Mieroszów jest dość wymagającą trasą i na pewno nie jest dla każdego. Nie polecam jej np. na rodzinne wycieczki z dziećmi. Z pewnością zostanie natomiast doceniony przez fanów kolarstwa górskiego oraz pięknych widoków.
Na podstawie przeprowadzonego przeze mnie pomiaru GPS przygotowałem analizę przestrzenną szlaku, której efektem było przygotowanie mapy trudności szlaku czerwonego. Na poziom trudności szlaku rowerowego mają wpływ dwie składowe. Jedną jest rodzaj nawierzchni, którą podzieliłem na dwie kategorie – drogi utwardzone, bitumiczne i z kostki brukowej oraz drogi leśne, polne, gruntowe i ścieżki. Drugą składową jest nachylenie trasy. Jak widać na poniższym wykresie, większość szlaku jest co najmniej trudna.
Oprócz pokazanych poniżej map przygotowałem także wersję online mapy z naniesionym szlakiem czerwonym, geotagowanymi zdjęciami oraz atrakcjami i noclegami w gminie Mieroszów. Mapę tę można znaleźć pod linkiem: https://arcg.is/1Cmq0n