Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. dolnośląskim – I miejsce

Autorem trasy jest pan Michał Dziedziński z miejscowości Mieroszów, zdobywca 1. miejsca w konkursie „Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. dolnośląskim organizowanym przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.

Moją ulubioną trasą w województwie dolnośląskim jest czerwony szlak rowerowy w gminie Mieroszów. Gmina ta jest położona w Sudetach Środkowych, na styku Gór Stołowych i Kamiennych.

trasa-rowerowa-mapa

Przez gminę Mieroszów przebiega 5 szlaków rowerowych o łącznej długości 101 km. Szlak czerwony jest najdłuższym z nich. Szlak czerwony zaczyna się w Sokołowsku, następnie przebiega przez zbocze góry Ruprechticky Spicak (gdzie znajduje się wieża widokowa, z której można zobaczyć piękną panoramę Gór Stołowych i Sowich), przełęcz Trzy Koguty i górę Źródlaną. Następnie schodzi do miejscowości Łomnica oraz Trzy Strugi, po drodze mijając bardzo malownicze jeziorko powstałe w wyniku zalania dawnej kopalni odkrywkowej.

trasa rowerowa mieroszow

wycieczka rowerowa dolnoslaskie

W swojej dalszej części szlak wspina się po Dzikich Turniach do zbocza Waligóry oraz przełęczy Trzech Dolin. W miejscu tym można zrobić sobie przerwę na bardzo dobry obiad w schronisku „Andrzejówka”. W swojej ostatniej części szlak schodzi do Sokołowska, gdzie po drodze można zobaczyć miejsce, w którym mieściła się skocznia narciarska, na której niemieccy skoczkowie przygotowywali się na Igrzyska Olimpijskie w 1936 roku (http://www​.skisprungschanzen.com/photos/pol/sokolowsko/27.jpg)​.

wycieczka rowerowa Mieroszów

zamek radosno tablica informacyjna

Zbaczając trochę z trasy, można odwiedzić ruiny Radosna, XIV-wiecznego zamku Bolka, księcia świdnicko-jaworskiego, a także stary cmentarz rodziny Roemplerów. Przejechanie całej trasy zajmuje mi ok. 3,5 godziny, co daje średnią prędkość ok. 11 km/h. Stwierdzić muszę, że czerwony szlak rowerowy w gminie Mieroszów jest dość wymagającą trasą i na pewno nie jest dla każdego. Nie polecam jej np. na rodzinne wycieczki z dziećmi. Z pewnością zostanie natomiast doceniony przez fanów kolarstwa górskiego oraz pięknych widoków.

szlak rowerowy mieroszow mapa trudnosci

Na podstawie przeprowadzonego przeze mnie pomiaru GPS przygotowałem analizę przestrzenną szlaku, której efektem było przygotowanie mapy trudności szlaku czerwonego. Na poziom trudności szlaku rowerowego mają wpływ dwie składowe. Jedną jest rodzaj nawierzchni, którą podzieliłem na dwie kategorie – drogi utwardzone, bitumiczne i z kostki brukowej oraz drogi leśne, polne, gruntowe i ścieżki. Drugą składową jest nachylenie trasy. Jak widać na poniższym wykresie, większość szlaku jest co najmniej trudna.

trudność szlaku trasa rowerowa MieroszowOprócz pokazanych poniżej map przygotowałem także wersję online mapy z naniesionym szlakiem czerwonym, geotagowanymi zdjęciami oraz atrakcjami i noclegami w gminie Mieroszów. Mapę tę można znaleźć pod linkiem: https://arcg.is/1Cmq0n

szlak_rowerowy_czerwony_mapatrasa rowerowa mieroszow nachylenie

trasa rowerowa mieroszow nawierzchnia

 trasa rowerowa dolnoslaskie

ulubiona trasa rowerowa mieroszów

 wycieczka rowerowa mieroszow

wycieczka rowerowa dolnoslaskie

dolnoslaskie szlak rowerowy

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności