Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. lubelskim – Piotr Kędziora

Autorem trasy jest pan Piotr Kędziora, laureat konkursu rowerowego organizowanego przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.

transport rowerów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na początku chciałbym zamieścić wskazówki ułatwiające pokonanie trasy. Sam opracowałem tę ścieżkę, nie ma jej więc w żadnych publikacjach.

Rozpoczynamy przy dziedzińcu Pałacu Czartoryskich w Puławach. To bardzo charakterystyczne miejsce, niedaleko centrum. Stojąc tyłem do pałacu, kierujemy się prosto, by na drugim skrzyżowaniu skręcić w prawo i jechać w kierunku Lublina.

Teraz czeka nas około 8 km prostej drogi. Miniemy najpierw galerię handlową, później hipermarkety oraz osiedle „Niwa”, przejedziemy przez wiadukt i dalej poboczem ulicy będziemy jechać pomiędzy polami.

Wjeżdżamy do Końskowoli. Po lewej będziemy widzieć wspomniany kościół, do którego warto zajrzeć. Jadąc dalej w kierunku Lublina, przed dużym metalowym krzyżem powinniśmy skręcić w prawo.

Po lewej stronie miniemy cmentarz, a po prawej Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Teraz jedziemy zgodnie z drogą. Przy kaplicy w Pożogu skręcamy w prawo.

Przed nami droga z kilkoma podjazdami i zjazdami. Jedziemy nią, aż do czasu, gdy zobaczymy znak wskazujący drogę na Las Stocki. Za nim skręcamy w prawo.

Jedziemy prosto przez Las Stocki, mijamy pomnik, miejsce odpoczynku rowerzystów. Jedziemy zgodnie z drogą. Po kilkunastu minutach dojeżdżamy do rozwidlenia dróg, gdzie znów powinniśmy skręcić w prawo, do wąwozu. Wyjeżdżamy z niego w Zbędowicach.

Skręcamy w lewo i jedziemy drogą w kierunku Bochotnicy. Na rondzie zjeżdżamy pierwszym zjazdem i jedziemy w kierunku studni. Za tablicą informacyjną skręcamy w prawo i wjeżdżamy do lasu. Droga prowadzi nas do ruin zamku Esterki w Bochotncy.

Kontynuując podróż, jedziemy do miejscowości Góry, gdzie skręcamy w lewo. Za znakiem zjeżdżamy w kierunku Korzeniowego Dołu.

Wyjeżdżamy w miejscowości Doły i skręcamy w prawo, kierując się na Kazimierz Dolny. Po zwiedzeniu Kazimierza, jedziemy w stronę Wisły i na bulwarze skręcamy w lewo. Jedziemy nim do końca, potem kierujemy się w prawo – na prom.

Wyjeżdżając z promu, jedziemy zgodnie z drogą. Po „kocich łbach” dojedziemy do zamku. Następnie jedziemy prosto – tą drogą dojedziemy do Puław. By wrócić znów na dziedziniec Pałacu Czartoryskich, za mostem skręcamy w prawo, a następnie wjeżdżamy do Parku i na rozwidleniu kierujemy się w lewo.

W opisie trasy skupię się na najciekawszych miejscach trasy.

 

Opis trasy

1) Puławy

– historia Puław sięga XVII w.

– prawa miejskie otrzymały w 1906 roku

– ich okres świetności przypada na czasy księcia Adama i Izabelli Czartoryskich, którzy stworzyli tu znany w kraju ośrodek kulturalny

– księżna Izabella stworzyła tu piękny park, w którym znajdowało się kiedyś pierwsze polskie muzeum, a w nim m.in. krzesło Szekspira!

 

2) Kościół parafialny w Końskowoli

– ufundowany w połowie XVI w. przez Andrzeja Tęczyńskiego, wojewodę lubelskiego

– zlecona ok. 1670 roku przebudowa nadała kościołowi bryłę trójnawowej bazyliki (kolejna przebudowa, prowadzona w I połowie XVIII w. nadała świątyni jej obecny kształt)

– warto zobaczyć m.in. portal z czarnego marmuru, obraz św. Walentego, ołtarz z rzeźbami aniołów i ambonę z wizerunkami Ewangelistów

 

3) Pomnik bitwy w Lesie Stockim

– upamiętnia jedną z największych bitew powstania antykomunistycznego

– bitwa miała miejsce 24 maja 1945 roku

– uzbrojeni żołnierze UB i NKWD w liczbie około 700 napadły na zgrupowanie Mariana Bernaciaka ps. „Orlik” liczące mniej niż 200 osób

– partyzanckie zgrupowania Orlika odniosło zwycięstwo, tracąc jedynie 11 żołnierzy; straty po stronie przeciwnika to 72 osoby

 

4) Zamek Esterki w Bochotnicy

– został zbudowany prawdopodobnie przez rodzinę Firlejów około połowy XIV w.

– przez około 150 lat służył jako ośrodek administracyjny i siedziba obronna

– w 1585 roku zamek opisywany jest jako obiekt tak zniszczony, że grożący ruiną

– obecnie pozostała po nim jedynie ściana skrzydła południowego

 

5) Kazimierz Dolny

– początkami sięga XII w., kiedy istniała tu osada zwana „Wietrzną Górą”

– poważny rozwój Kazimierz zawdzięcza przede wszystkim wzrostowi znaczenia handlu drogą wodną

– w okresie rozkwitu miasta funkcjonowało tu około 60 spichlerzy zbożowych, często bogato zdobionych

– towary wywożone z portu kazimierskiego w I poł. XVII w. stanowiły 43% eksportu całej Rzeczypospolitej

– pod koniec XIX w. powstał tu pierwszy pensjonat i hotel

– miasteczko pełni teraz przede wszystkim funkcje turystyczne

– najbardziej znanymi zabytkami są kościół farny (ufundowany przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 roku), kamienice Przybyłów, zamek z wieżą basztową, stary cmentarz żydowski oraz klasztor oo. reformatów

 

6) Zamek w Janowcu nad Wisłą

– pierwszy zamek w Janowcu zbudowali w latach 1526–37 Piotr Firlej i jego syn

– później był wielokrotnie przebudowywany

– od XIX w. popadał w ruinę

– legenda głosi, że zamieszkuje go czarna dama

– dopiero od kilkudziesięciu lat trwają przy nim prace konserwatorskie

– prężnie funkcjonuje jako muzeum

– w środku znajduje się restauracja, a nawet pokoje do wynajęcia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności