Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. warmińsko-mazurskim – Marta Dąbrowska

Autorką trasy jest pani Marta Dąbrowska, laureatka konkursu rowerowego „Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. warmińsko-mazurskim” organizowanego przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Jako mama dwójki niepełnoletnich chciałabym, aby moje dzieci rozwijały się wszechstronnie, a nie były cyfrowym pokoleniem z oczami „kwadratowymi” od wielogodzinnego siedzenia przed komputerem czy telewizorem. Dlatego jako miejsce do życia wybraliśmy małą miejscowość w otoczeniu łąk i lasów. Miejscowość, gdzie mieszkamy to Jonkowo, położone w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie powiatu olsztyńskiego. Liczy ok. 7 tys. mieszkańców i leży w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna. Gmina znajduje się na pograniczu pojezierzy: olsztyńskiego i iławsko-ostródzkiego. Krajobraz gminy ukształtował lodowiec, przez co teren jest pofałdowany i malowniczo pokryty licznymi, niewielkimi jeziorami i lasami. Zachodnia granica gminy biegnie wzdłuż rzeki Pasłęki, od wschodu granica biegnie starorzeczem Łyny.

ścieżka rowerowa warmińsko-mazurskie

W naszej okolicy można aktywnie spędzić czas, co bardzo chętnie robimy. Gęsta sieć szutrowych i rzadko uczęszczanych dróg asfaltowych zachęca do wycieczek rowerowych w nieznane zakątki gminy. Spora ilość dróg osłoniętych drzewami oraz wiele kompleksów leśnych sprawia, że nawet podczas upalnego lata można bez większego zmęczenia pokonywać wiele kilometrów. Z tego względu chętnie spędzamy wolny czas na dwóch kółkach, zaglądając w miejsca, które w dawnych czasach – jako administrator Olsztyna – wizytował sam Mikołaj Kopernik. Krążąc rowerem wśród licznych wzniesień, łąk i pól, nie sposób nie natknąć się na miejsca, w których ponad 200 lat temu miały miejsce potyczki wojsk Napoleona z armią rosyjsko-pruską.

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Często nasza trasa wiedzie przez Rezerwat Kamienna Góra, który porośnięty jest lasem bukowym, a jego wręcz baśniowy klimat zachęca do odkrywania i podpatrywania jego mieszkańców. Naszym ulubionym przystankiem podczas wycieczek rowerowych jest stadnina koni „Leśna Osada” w Mątkach, w której doskonalimy swoje umiejętności jeździeckie.

ścieżka rowerowa warmińsko-mazurskie

Aby zregenerować siły po wyprawie rowerowej można zatrzymać się na Błoniach Jonkowskich, gdzie znajduje się miejsce na ognisko i wiata na grilla, które są często wykorzystywane podczas rodzinnych rajdów rowerowych.

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Zachęcam do odwiedzenia naszej miejscowości i przemierzenia jednej z tras rowerowych.

ścieżka rowerowa warmińsko-mazurskie

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności