Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. warmińsko-mazurskim – Marta Dąbrowska

Autorką trasy jest pani Marta Dąbrowska, laureatka konkursu rowerowego „Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. warmińsko-mazurskim” organizowanego przez serwis aukcji transportowych Clicktrans.

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Jako mama dwójki niepełnoletnich chciałabym, aby moje dzieci rozwijały się wszechstronnie, a nie były cyfrowym pokoleniem z oczami „kwadratowymi” od wielogodzinnego siedzenia przed komputerem czy telewizorem. Dlatego jako miejsce do życia wybraliśmy małą miejscowość w otoczeniu łąk i lasów. Miejscowość, gdzie mieszkamy to Jonkowo, położone w centralnej części województwa warmińsko-mazurskiego, na terenie powiatu olsztyńskiego. Liczy ok. 7 tys. mieszkańców i leży w bezpośrednim sąsiedztwie Olsztyna. Gmina znajduje się na pograniczu pojezierzy: olsztyńskiego i iławsko-ostródzkiego. Krajobraz gminy ukształtował lodowiec, przez co teren jest pofałdowany i malowniczo pokryty licznymi, niewielkimi jeziorami i lasami. Zachodnia granica gminy biegnie wzdłuż rzeki Pasłęki, od wschodu granica biegnie starorzeczem Łyny.

ścieżka rowerowa warmińsko-mazurskie

W naszej okolicy można aktywnie spędzić czas, co bardzo chętnie robimy. Gęsta sieć szutrowych i rzadko uczęszczanych dróg asfaltowych zachęca do wycieczek rowerowych w nieznane zakątki gminy. Spora ilość dróg osłoniętych drzewami oraz wiele kompleksów leśnych sprawia, że nawet podczas upalnego lata można bez większego zmęczenia pokonywać wiele kilometrów. Z tego względu chętnie spędzamy wolny czas na dwóch kółkach, zaglądając w miejsca, które w dawnych czasach – jako administrator Olsztyna – wizytował sam Mikołaj Kopernik. Krążąc rowerem wśród licznych wzniesień, łąk i pól, nie sposób nie natknąć się na miejsca, w których ponad 200 lat temu miały miejsce potyczki wojsk Napoleona z armią rosyjsko-pruską.

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Często nasza trasa wiedzie przez Rezerwat Kamienna Góra, który porośnięty jest lasem bukowym, a jego wręcz baśniowy klimat zachęca do odkrywania i podpatrywania jego mieszkańców. Naszym ulubionym przystankiem podczas wycieczek rowerowych jest stadnina koni „Leśna Osada” w Mątkach, w której doskonalimy swoje umiejętności jeździeckie.

ścieżka rowerowa warmińsko-mazurskie

Aby zregenerować siły po wyprawie rowerowej można zatrzymać się na Błoniach Jonkowskich, gdzie znajduje się miejsce na ognisko i wiata na grilla, które są często wykorzystywane podczas rodzinnych rajdów rowerowych.

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Zachęcam do odwiedzenia naszej miejscowości i przemierzenia jednej z tras rowerowych.

ścieżka rowerowa warmińsko-mazurskie

trasa rowerowa warmińsko-mazurskie

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

IQSC Solutions przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności