Twoja ulubiona trasa rowerowa w woj. wielkopolskim – Pleszew i okolice.

Chciałabym przedstawić swoją ulubioną trasę rowerową. Praktycznie w całości mieści się ona w obrębie powiatu pleszewskiego (woj. wielkopolskie) – powiatu, w którym mieszkam. Jako region nie jest on zbytnio znany turystyce, ale ja postaram się zachęcić Was do jego odwiedzenia.

Autor wpisu: DOROTA NOWICKA

W wycieczkach rowerowych cenię sobie możliwość obcowania z przyrodą. Trasa, którą przedstawię doskonale łączy przyjemność jazdy i bliskość natury. Na jej przebiegu coś dla siebie znajdą również miłośnicy architektury.

ROZPOCZYNAMY!

 

transport rowerów wielkopolskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. PLESZEW: moje rodzinne miasto; miejscowość będąca siedzibą powiatu pleszewskiego i gminy Pleszew. Warto zatrzymać się na tutejszym rynku, gdzie można zobaczyć klasycystyczną budowlę ratusza i ochłodzić się przy fontannie. W chwili wolnego czasu lub w ramach odpoczynku odwiedzić należy m.in. Muzeum Piekarstwa i Piekarnictwa, gdzie istnieje możliwość własnoręcznego wypieku ciasta według tradycyjnej receptury.

2. LENARTOWICE BRZEZIE PLESZÓWKA

3. TURSKO: wieś położona w gminie Gołuchów. Znajduje się tutaj Sanktuarium Maryjne – kościół pw. Św. Andrzeja Apostoła. Kościół powstał dzięki funduszom Anny Chlebowskiej (dziedziczka dóbr gołuchowskich) na końcu XVIII wieku. W jego murach znajduje się cudami słynący wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Na szczególną uwagę zasługuje sklepienie kościoła, na którym namalowano historię przybycia cudownego obrazu do Turska.

4. GOŁUCHÓW: wieś licząca około 2300 mieszkańców. Jest to miejscowość bardzo ciekawa, tutaj nie da się nudzić. Przyciąga turystów (również tych rowerowych) rozmaitymi atrakcjami, np.:

-zamkiem w stylu renesansu francuskiego w rozległym parku,
z oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu
– Ośrodkiem Kultury Leśnej z 162-hektarowym ogrodem angielskim
– pokazową zagrodą żubrów i innych zwierząt leśnych
– rozbudowanym Ośrodkiem Turystyki i Sportu, do którego należy

Zalew Gołuchowski, przy którym znajduje się piaszczysta plaża ze strzeżonym kąpieliskiem
– najbardziej spektakularnym śladem epoki lodowcowej w regionie, czyli Kamieniem św. Jadwigi – głazem narzutowym

5. WSZOŁÓW CIEŚLE LUDWINA

6. TACZANÓW DRUGI: wieś położona w gminie Pleszew. Znajduje się w obrębie dużego kompleksu leśnego Nadleśnictwa Taczanów. W łatwo dostępnym miejscu, niezagłębiającym się w las, nieopodal drogi, znajduje się wigwam. Budowla ta pozwala schronić się przed deszczem lub chwilowo uciec od słońca. Dodatkowo w jego centrum znajduje się ruszt umożliwiający upieczenie pysznych kiełbasek. Na terenie omawianego kompleksu leśnego znajdują się również ścieżki edukacyjne, które pozwalają lepiej zrozumieć to, co widzimy, np. zidentyfikować gatunki ptaków, czy drzew.

7. KARMIN SOŚNICA

8. DOBRZYCA: miasto w powiecie pleszewskim. Na terenie tej miejscowości mieści się Zespół Pałacowo – Parkowy, nazywany często „Wielkopolskimi Łazienkami”. Na terenie parku, którego powierzchnia wynosi 10 ha, oprócz wkomponowanych w krajobraz budowli romantycznych, znajdują się liczne pomniki przyrody, m. in. rozłożysty paklon (najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce, posadzone około 1680 r.). W Dobrzycy znajduje się kościół pw. św. Tekli, który został wzniesiony w 1778 roku.
Z ciekawostek na temat tego kościoła można powiedzieć, że dzięki remontowi w 1982 roku, przeprowadzonemu przez ks. Henryka Buchalskiego, kościół powiększono o 8,25 m.

9. FABIANÓW KOWALEW (tutaj znajduje się stacja kolejowa, gdyby ktoś chciałby przyjechać z dalszych rejonów)

10. PLESZEW

Przedstawiona przeze mnie trasa liczy około 75 km i wiedzie przez tereny płaskie. Jest to nie tylko zwykła trasa na przejażdżkę rowerową, ale tworzy spójną wycieczkę, która może być świetnym pomysłem na wakacyjną sobotę. Dodatkowym atutem jest fakt, że w większości prowadzi przez boczne, wiejskie drogi, co pozwala na oderwanie  się od miejskiego zgiełku.

 

Obejrzyj relację zdjęciową!

 

1 Odpowiedź

  1. Agnieszka pisze:

    fajnie przygotowany materiał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności