Wysyłka prywatnych rzeczy po Brexicie – wszystko, co musisz wiedzieć w 2023 roku

Chcesz wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii? A może planujesz sprowadzić samochód bądź motocykl z Anglii? Sprawdź, jak Brexit wpłynął na transport prywatnych rzeczy do/z Anglii.

Wysyłka towarów na trasie Unii Europejska<->Wielka Brytania jest możliwa, choć wymaga spełnienia dodatkowych formalności.. Część firm kurierskich z początku nawet zawiesiła wysyłki do Wielkiej Brytanii, gdyż nie wszyscy klienci zlecający transport byli przygotowani do odprawy celnej.

transport anglia po brexicie

Mimo tego na Wyspy Brytyjskie wciąż jeżdżą firmy transportowe – są to z reguły przewoźnicy posiadający samochody dostawcze, którzy mogą zabrać Twoją przesyłkę niezależnie od wagi czy rozmiarów. Przewoźników znajdziesz w serwisie Clicktrans. Zlecając transport, upewnij się, że spełniasz wszelkie wymagania, aby transport przesyłki na granicy był bezproblemowy.

Ważne! Nowe procedury celne nie obowiązują Irlandii Północnej. Choć jest ona częścią Wielkiej Brytanii – zgodnie z porozumieniem dotyczącym wyjścia z Unii Europejskiej – jest wciąż traktowana jako część obszaru celnego UE.

Co musisz zrobić, aby wysłać przesyłkę na trasie Polska-Anglia:

 1. Przygotuj się do odprawy celnej.
 2. Znajdź firmę transportową (zwłaszcza, jeśli chcesz wysłać coś większego, wtedy kurierzy nie będą mogli pomóc).

Jak wygląda odprawa celna po Brexicie?

Od początku 2021 odprawa celna dotyczy wszystkiego, co chcesz wysłać między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Odprawa celna obowiązuje zarówno firmy, jak i osoby prywatne – nie ma też znaczenia, czy wysyłasz rzeczy używane, czy nowe. Jak przygotować się do odprawy celnej?

Jeśli wysyłasz paczkę kurierem bądź pocztą, będziesz musiał/a podać więcej informacji firmie kurierskiej, m.in. krótko opisać, co przewozisz i podać wartość przesyłki. Jeśli wysyłasz większe rzeczy z firmą transportową, warto skorzystać z usług agencji celnej. Przewoźnicy transportowi często współpracują z agencjami celnymi i mogą pomóc w spełnieniu formalności. O szczegóły odprawy spytaliśmy Agencję Celną i Spedycję ”PROFI” Tomasz Łuczak, która od lat wspiera osoby i firmy w międzynarodowym transporcie.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do odprawy celnej po Brexicie:

 1. Dokument potwierdzający wartość transportowanej rzeczy.

Najlepiej sprawdzi się faktura bądź umowa sprzedaży towaru. Jeśli nie posiadamy żadnego z tych dokumentów, wystarczy oświadczenie właściciela, który potwierdzi wartość transportowanej rzeczy.

Przykład
Chcesz wysłać swój używany od dłuższego czasu rower do rodziny w Anglii.  Nie masz już rachunku za niego ani faktury. Możesz zadeklarować jego wartość, wypełniając stosowne oświadczenie. Agencja celna podpowie, jak to napisać.

Oświadczenia deklarujące wartość transportowanej rzeczy wypełniają często osoby, które sprowadzają swoje samochody z kraju trzeciego (nienależącego do UE), by ostatecznie zarejestrować auto w Polsce – tłumaczy Tomasz Łuczak z agencji celnej PROFI.

 1. Dokument przedstawiający listę przewożonych rzeczy i ich wagę.

Często nazywa się to specyfikacją albo „packing list”. W tym dokumencie trzeba podać liczbę opakowań i wagę przesyłek, jeśli dotyczy to większej liczby towarów.

Przykład
 Gdy planujesz wysłać kilka rzeczy razem, np. 4 krzesła, musisz podać liczbę krzeseł oraz wagę każdego z nich.

Koszt odprawy celnej po Brexicie

Cena odprawy to koszt usługi związanej ze sporządzeniem, wysyłką oraz obsługą zgłoszenia celnego przez agencję celną. Agencja celna przygotowuje dokumenty i zgłasza towar w imieniu właściciela do urzędu celno-skarbowego:

Koszt odprawy celnej na trasach Polska-Wielka Brytania waha się w granicach 150-500 zł i jest uzależniony od stopnia złożoności danej odprawy celnej. Wpływ może mieć liczba transportowanych rzeczy i ich rodzaj. Jednak koszt odprawy najczęściej mieści się pomiędzy 200 a 300 zł – mówi Tomasz Łuczak z agencji celnej PROFI.

Chcesz wiedzieć więcej o odprawie? Skontaktuj się z agencją celną ”PROFI”.

Wysyłka rzeczy do/z Anglii – opłaty

Poza opłatą za odprawę w niektórych przypadkach trzeba także zapłacić VAT, cło a nawet akcyzę.

 1. VAT

Jeśli przesyłka wysyłana do Anglii jest prywatna, to nie trzeba płacić VAT-u, jeśli jej wartość jest niższa niż 39 GPB. W przypadku przekroczenia tej wartości VAT jest naliczany odbiorcy. Standardowy VAT w Anglii wynosi 20%.

Wartość przesyłki prywatnej (niehandlowej) VAT Kto płaci
Poniżej 39 GBP Przesyłka zwolniona z VAT-u.
Powyżej 39 GBP Brytyjski VAT (standardowy wynosi 20%) Odbiorca

Jeśli wysyłasz rzeczy prywatnie z Wielkiej Brytanii do Polski, nie zapłacisz polskiego VAT-u, jeśli ich wartość nie przekroczy 25 EUR. Przesyłki o wyższej wartości będą miały naliczany polski VAT do zapłaty przez odbiorcę.

Wartość przesyłki prywatnej (niehandlowej) VAT Kto płaci
Poniżej 25 EUR Przesyłka zwolniona z VAT-u.
Powyżej 25 EUR Polski VAT (standardowy wynosi 23%) Odbiorca

Przesyłki handlowe podlegają opłatom VAT niezależnie od wartości przesyłki (do/z Wielkiej Brytanii).

 1. CŁO

Cło dla przesyłek z Wielkiej Brytanii do Polski

Jeśli wysyłasz rzeczy z Wielkiej Brytanii do kraju Unii Europejskiej jako osoba prywatna nie zapłacisz cła, gdy:

 • Towar pochodzi z Wielkiej Brytanii albo Unii Europejskiej.

ORAZ

 • Wysyłasz coś prywatnie do innej osoby prywatnej. Twoje przesyłki to pojedyncze rzeczy o niskiej wartości.

Wysyłki w dużych ilościach mogłyby sugerować, że jest to przesyłka handlowa.

ALBO

 • Wartość transportowanej rzeczy nie przekracza 45 EUR.

Tutaj upewnisz się, czy Twoja przesyłka jest zwolniona z cła: https://www.podatki.gov.pl/clo/zwolnienia-celne/

Cło dla przesyłek z Polski do Wielkiej Brytanii

Cło można obniżyć do stawki 0%, gdy transportowana rzecz pochodzi z Unii Europejskiej.

Pochodzenie towaru można potwierdzić, wypełniając dokument: Świadectwo przewozowe EUR.1. Dokument ten trzeba jednak zatwierdzić w urzędzie celnym kraju, z którego wysyłamy rzecz.

Najlepiej potwierdzić pochodzenie towaru samodzielnie, dołączając fakturę czy umowę sprzedaży wysyłanej rzeczy. Można to zrobić, gdy wysyłamy towar niskiej wartości (do 6000 EUR).

 1. AKCYZA

Akcyza to podatek kojarzący nam się z towarami, takimi jak: alkohol czy wyroby tytoniowe. Jednak istnieją także inne sytuacje, w których trzeba zapłacić ten podatek, np. gdy sprowadzasz samochód z Wielkiej Brytanii do Polski i rejestrujesz go po raz pierwszy w Polsce.

Stawki akcyzy są zależne od pojemności silnika i nalicza się ją od wartości sprowadzonego samochodu.

Pojemność silnika % wartości auta (ostatecznie kwota do zapłaty)
Mniej niż 2000 cm3 3,1% wartości pojazdu
Więcej niż 2000 cm3 18,6% wartości pojazdu

Z akcyzy jesteś zwolniony w następujących sytuacjach:

 • gdy sprowadzasz auto jako osoba fizyczna i przybywasz na stałe do Polski (jak w przypadku tzw. mienia przesiedlenia),
 • gdy sprowadzasz odziedziczone auto,
 • gdy sprowadzasz pojazd elektryczny czy napędzany wodorem.

 

Potrzebujesz więcej informacji? Na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii znajdziesz numery infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Pracownicy infolinii odpowiadają na pytania związane z Brexitem.

Jeśli masz wątpliwości, zlecając transport na Clicktrans, możesz dopytać o szczegóły przewoźników zainteresowanych Twoim zleceniem. Przewoźnicy podpowiedzą, jakie formalności musisz spełnić. Wystarczy wystawić zlecenie na transport dowolnej rzeczy w serwisie i poczekać na oferty firm realizujących transport.

 

 

Ważne strony:

https://www.brexit.gov.pl/ – strona polskiego rządu informująca o zmianach związanych z Brexitem

https://www.wetgiw.gov.pl – informacje o podróżach ze zwierzętami i transporcie zwierząt od Głównego Inspektoratu Weterynarii

https://www.gov.uk/government/VAT – informacje o brytyjskim VAT

Izabela Pawlik

Interesują mnie sposoby na ekologiczne rozwiązania w transporcie. Na blogu prezentuję wskazówki dotyczące przewozu maszyn, ciężkiego sprzętu i rzeczy bardzo nietypowych. Interesują mnie także prawne i społeczne aspekty transportu i przeprowadzek.

62 komentarze

 1. Rafał pisze:

  Brakowało mi takiego poradnika, który wszystko będzie zawierał w jednym miejscu. Dzięki niemu znam teraz wszelkie koszta z tym związane.

 2. Beata pisze:

  Witam.Potrzebuje pomocy,jak odzyskać przesyłkę zatrzymana przez urzad celny,gdyz przyszla z Anglii.Znajomy kupil i wyslal mi z Anglii stroj pilkarski,na prezent dla nowonarodzonego dziecka,znajomego.I nie mogę go odzyskać.

 3. Mariusz pisze:

  Ostatnio wysłałem dzieciom z UK w jednej dużej kopercie dwie kartki urodzinowe i gazetę. Wartość była wpisana chyba £5. Odbiorca musiał zapłacić 29zł. Skąd ta opłata skoro wartość była mniejsza niż £39?

 4. Joanna pisze:

  Moja corka na wakacjach w Polsce nie mogla odzyskac z urzedu celnego paczki z ubraniami, urzad celny nie chcial i nie mogl zrpzumiec, ze mloda dziewczyna zalozyla, ze przepisy nie zmienily sie i wyslala ciuszki w paczce. Wygladalo to jak proba kontaktu ze swietym mikolajem, nikt nie odbiera telefonu, totalnie miczace sluzby, zanim wyjechalam z Polski pracowalam na poczcoe wiec zwrocilam sie do bylej szefowej, jakies kontakty tam ma, ale i ona niewiele mogla zrobic, dowiedziałam sie tylko, ze niktnic nie wie, zabawne, ze w druga strone czyli do uk otrzymalam paczke w cztery dni. Wniosek jesli cos mozna skomplkowac to w Polsce z pewnoscia to skomikuja

  • Katarzyna pisze:

   Dzień dobry. To bardzo przykre, że urząd nie chciał współpracować w tak istotnej sprawie. Mamy nadzieję, że takie sytuacje są jednak rzadkością.

 5. Aneta pisze:

  Witam remontuje dom w uk i chciałam kupić potrzebne rzeczy takie jak meble kuchenne, kafle, panele itd w Polsce i przywieźć je samemu wynajętym busem. Jakie w takim przypadku potrzebuje dokumenty? I co muszę opłacić? Dziękuję z góry za pomoc

 6. Marta pisze:

  Może ktoś może mi pomóc i odpowiedzieć na pytanie Jeśli mama chce mi przywieźć kanapę swoją używana do Anglii prywatnym autem to czy musi płacić cło? I jakie dokumenty powinna wypełnić

 7. Bart pisze:

  Moja szwagierka zaplacila dzis za paczke (list) wyslany z UK w ktorym byl pendrive o wartosci 5£ 🙁

  • Katarzyna pisze:

   Najlepiej wyjaśnić sprawę w Urzędzie Celnym.

  • Monika pisze:

   U mnie bylo to samo,tato zaplacil za kartke urodzinowa.Napisalam do poczty, a oni odpisali ,ze pobieraja oplate 8.5 zl za przedstawienie przesyłki do kontroli celnej.Chore to jest.

 8. Ula pisze:

  Znajoma w UK podarowała mojej córce na urodziny elektryczna hulajnogę ktora uzyla moze 3 razy…paczka jest od 3 tygodni w Warszawa 3 i ani drgnie. Czy ktoś zna numer telefonu do tego miejsca? Bo to co jest w internecie to wyskakuje jako niewłaściwy numer.

  • Katarzyna pisze:

   Dzień dobry. Można próbować pod tym numerem z telefonów komórkowych: 22 330 03 30, a tym 801 055 055 – ze stacjonarnych.

 9. Marek pisze:

  A jak wygląda przewóz elektroniki z Pl do Uk bo tego nie mogę nigdzie wyczytać? Potrzebuję przewieźć swój wzmacniacz stereo kupiony w Pl. Czy w przypadku przewożenia swoich rzeczy tego typu do kraju gdzie mieszkam jestem zobowiązany płacić Cło i VAT?

 10. Paweł pisze:

  Super artykuł

 11. Kuba pisze:

  Planuje powrot do Polski z UK. Nie biore zadnych mebli/AGD/RTV ani pojazdow.
  Tylko ok 20 kartonow z ubraniami i komputer. Jak w tej sytuacji wyglada przeprowadzka?
  Czy bede musial placic clo? Czy musze wypelniac jakies dokumenty i opisac co jest w kartonach?

 12. Marcin pisze:

  Dzień dobry. Przeprowadzamy się na 10 miesięcy do Polski z małym 5-miesięcznym dzieckiem. Bierzemy sporo rzeczy, większość to ubrania i małe AGD/dokumenty. Jedziemy naszym samochodem z paką pełną pudeł. Będą 2 krzesła biurowe i 2 komputery do pracy. Wracamy po 10 miesiącach. Od czego zacząć? Komputery mają sporą wartość – zapłacimy VAT? Akcyzę? Komputery są wykorzystywane do prowadzenia firmy LTD. Wszelka pomoc mile widziana, bo szum informacyjny spory. Przeprawiamy się promem z Dover do Calais.

 13. Mojra pisze:

  Z tego wynika , że i tak za wszystko płacisz

 14. Jasiu pisze:

  Chcę z UK wywieść auto do naprawy do Polski Jakie dokumenty muszę przygotować.?

 15. Kasia pisze:

  Chciałabym oddać buty kupione w UK i potrzebuję pomocy, jak mam je odesłać aby nie zapłacić za nie cła.

  • Katarzyna pisze:

   Jeśli buty zostały zakupione w sklepie w UK, warto zapoznać się z procedurą zwrotu w tym konkretnym sklepie.

 16. Aleksandra pisze:

  Witam, czy powinnam wpisać oryginalną wartość wysyłanych rzeczy z Anglii do Polski jeżeli te rzeczy są używane i należą do osoby do której je wysyłam?

 17. Monika pisze:

  Chce wysłać 4 paczki do Polski zawierające między innymi rzeczy prywatne nie nowe które używałam tu , ciuchy buty moje nie markowe torebki czy mam w tej sytuacji obawiać się jakich kolwiek opłat?

 18. Jacek pisze:

  Witam
  Chce przewieźć moje części do samochodu
  Czy będzie to podlegało jakimś opłatom ?

 19. Andrzej pisze:

  Witam Brat mi wysłał firmą transportową paczkę w której są moje prywatne używane rzeczy mieszkam już od kilku lat w UK i je teraz potrzebuje dlatego poprosiłem aby mi je wysłał koszt przesyłki to 370£ czy będę musiał ponieść jakieś koszta kiedy ta przesyłka dotrze do mnie ??Proszę o odpowiedz

  • Katarzyna pisze:

   Dzień dobry. Zwolnione z opłat są przesyłki między osobami fizycznymi, zawierające towary w małych ilościach o charakterze niehandlowym, wartości do 45 EUR (około 36 GBP / 200 zł). W Pana przypadku mamy do czynienia z osobami fizycznymi, więc opłaty nie powinny zostać naliczone.

   • Monika pisze:

    Poczta polska zaczela pobierac oplaty rzedu 8.50 zl za to ,ze przedstawia przesylke do urzedu celnego,i nie wazne czy przesylka przekracza wartosc czy nie.Ostatnio wysylalam wieksza kartke urodzinowa , i oplata byla.Chore to jest.

    • Katarzyna pisze:

     Rzeczywiście Poczta Polska pobiera opłatę importową, którą opłaca odbiorca przed otrzymaniem przesyłki 🙁

 20. Adam pisze:

  Witam
  Czy kupując od osoby prywatnej z UK używane słuchawki za 1000 funtów będę musiał zapłacić za nie VAT, skoro osoba która je sprzedaje (pierwszy właściciel) zapłacił już za nie VAT kupując je nowe w sklepie?

 21. Mika pisze:

  Witam, likwidowałam mieszkanie w Polsce i wysłałam 4 paczki z rzeczami osobistymi do Anglii, gdzie mieszkam od 10 lat. W paczce był np. mikser, 2 garnki ,patelnia, blok z nożami i przyprawy. Dostałam informację o konieczności zapłacenia £ 59 jako cła.
  Czy mogę się w jakiś sposób odwołać od tego, bo nie są to rzeczy nowe, ale z widocznymi śladami używania.

 22. Agnieszka pisze:

  Dzień Dobry,
  Chciałabym wysłać używany namiot o wartości 300 GBP. Czy poniosę jakieś opłaty ?Co trzeba wpisać w CN23 deklaracji żeby nie naliczono żadnych opłat ?Z góry dziękuję za informacje.

 23. Katarzyna pisze:

  Witam
  Wyslalam paczke DHL do Uk prawie 4 tyg temu i niestety Nie dotarla do celu a sledzenie w systemie stanelo po 2 dniach na sortowni w Niemczech, jestem w kontakcie z dhl, szukaja ale podejrzewaja zaginiecie niestety; w paczce byly rzeczy osobiste, zabawki, ksiazki- czy mozliwe jest zeby utknela gdzies na odprawie celnej? DHL sa malo skuteczni wiec probuje wlasnego sledztwa; z kim moge Sie kontaktowac?

  • Katarzyna pisze:

   Dzień dobry. Za zaginięcie odpowiada DHL więc polecamy kierować się ich wskazówkami i w razie potrzeby złożyć reklamację.

 24. Ariam pisze:

  Witam. Czy odprawa celna paczek do UK odbywa się i w Polsce i w Wielkiej Brytanii?

  • Katarzyna pisze:

   Dzień dobry. Kontroli celnej dokonują polscy urzędnicy, ale po przekroczeniu granicy przesyłka może być również sprawdzona przez celników brytyjskich.

 25. Dorota Pachol pisze:

  A jak wyglada procedura przy zwracaniu towaru zakupionego w UE który został wysłany do UK, cło zapłacone itd. Czy przy zwrocie towaru możemy ubiegać sie o zwrot zapłaconego cła? I jak zaznaczyć ze to jest „return” zeby uniknąć tego aby odbiorca nie otrzymał rachunku za cło?

  • Katarzyna pisze:

   Dzień dobry. W przypadku zwrotu towarów, w zależności od tego, w jaki sposób zostały przeprowadzone formalności związane z importem towaru jego zwrot i wysyłka do UK może oznaczać konieczność celnego zgłoszenia eksportowego z Polski. Jeśli do dokumentów celnych była dołączona deklaracja INF3, należy i tak towar poddać procedurze dopuszczenia do obrotu towarów uprzednio wywiezionych. Polecamy skontaktowanie się z agencją celną i skorzystanie z pomocy 🙂

 26. Piotr pisze:

  Dzień dobry. Mieszkam w UK i kupiłem w Polsce mieszkanie, które chcę sam wykończyć. Potrzebuję przewieźć do Polski narzędzia, którymi pracuję w UK. Zamierzam jechać prywatnym samochodem. Czy mogę przewieźć te narzędzia bez jakichkolwiek formalności i opłat ?
  Bardzo proszę o informację.

 27. Krystian pisze:

  Witam, jeśli przewożę dla znajomej od jej siostry używany komputer, lampę, kilka par butów i pamiątki to czy muszę coś zgłaszać? Nie jest to usługa ale nieodpłatna przysługa.

  • Katarzyna pisze:

   Dzień dobry. Należy posiadać albo oświadczenie o wartości przewożonych rzeczy albo faktury potwierdzające zakup oraz listę przewożonych rzeczy.

 28. Wojtek Strazak pisze:

  Witam na eby chcę kupić radiostację za 300 f ile zapłacę cła?

 29. Jozef pisze:

  Witam,
  Chciałem sprowadzić swoje auto z UK do Polski obecnie zarejestrowane na mnie od nowości od ponad 10 lat.Jest to 2,8cc diesel . Obecnie mieszkam i pracuje w UK i w Polsce mam domek i mieszkam powiedzmy 30% czasu .
  Mam pytanie czy musze zapłacić VAT i Akcyzę jeśli nie będzie to mienie przesiedleńcze?
  Dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności