Wysyłka prywatnych rzeczy po Brexicie – wszystko, co musisz wiedzieć

Chcesz wysłać paczkę do Wielkiej Brytanii? A może planujesz sprowadzić samochód bądź motocykl z Anglii? Sprawdź, jak Brexit wpłynął na transport prywatnych rzeczy do/z Anglii.

Wysyłka towarów na trasie Unii Europejska<->Wielka Brytania jest możliwa, choć wymaga spełnienia dodatkowych formalności. Sprawy nie ułatwia pandemia koronawirusa. Część firm kurierskich na początku roku nawet zawiesiła wysyłki do Wielkiej Brytanii, gdyż nie wszyscy klienci zlecający transport byli przygotowani do odprawy celnej.

transport anglia po brexicie

Mimo tego na Wyspy Brytyjskie wciąż jeżdżą firmy transportowe – są to z reguły przewoźnicy posiadający samochody dostawcze, którzy mogą zabrać Twoją przesyłkę niezależnie od wagi czy rozmiarów. Przewoźników znajdziesz w serwisie Clicktrans. Zlecając transport, upewnij się, że spełniasz wszelkie wymagania, aby transport przesyłki na granicy był bezproblemowy.

Ważne! Nowe procedury celne nie obowiązują Irlandii Północnej. Choć jest ona częścią Wielkiej Brytanii – zgodnie z porozumieniem dotyczącym wyjścia z Unii Europejskiej – jest wciąż traktowana jako część obszaru celnego UE.

Co musisz zrobić, aby wysłać przesyłkę na trasie Polska-Anglia:

 1. Przygotuj się do odprawy celnej.
 2. Znajdź firmę transportową (zwłaszcza, jeśli chcesz wysłać coś większego, wtedy kurierzy nie będą mogli pomóc).

Jak wygląda odprawa celna po Brexicie?

Od początku 2021 odprawa celna dotyczy wszystkiego, co chcesz wysłać między Unią Europejską i Wielką Brytanią. Odprawa celna obowiązuje zarówno firmy, jak i osoby prywatne – nie ma też znaczenia, czy wysyłasz rzeczy używane, czy nowe. Jak przygotować się do odprawy celnej?

Jeśli wysyłasz paczkę kurierem bądź pocztą, będziesz musiał/a podać więcej informacji firmie kurierskiej, m.in. krótko opisać, co przewozisz i podać wartość przesyłki. Jeśli wysyłasz większe rzeczy z firmą transportową, warto skorzystać z usług agencji celnej. Przewoźnicy transportowi często współpracują z agencjami celnymi i mogą pomóc w spełnieniu formalności. O szczegóły odprawy spytaliśmy Agencję Celną i Spedycję ”PROFI” Tomasz Łuczak, która od lat wspiera osoby i firmy w międzynarodowym transporcie.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do odprawy celnej po Brexicie:

 1. Dokument potwierdzający wartość transportowanej rzeczy.

Najlepiej sprawdzi się faktura bądź umowa sprzedaży towaru. Jeśli nie posiadamy żadnego z tych dokumentów, wystarczy oświadczenie właściciela, który potwierdzi wartość transportowanej rzeczy.

Przykład
Chcesz wysłać swój używany od dłuższego czasu rower do rodziny w Anglii.  Nie masz już rachunku za niego ani faktury. Możesz zadeklarować jego wartość, wypełniając stosowne oświadczenie. Agencja celna podpowie, jak to napisać.

Oświadczenia deklarujące wartość transportowanej rzeczy wypełniają często osoby, które sprowadzają swoje samochody z kraju trzeciego (nienależącego do UE), by ostatecznie zarejestrować auto w Polsce – tłumaczy Tomasz Łuczak z agencji celnej PROFI.

 1. Dokument przedstawiający listę przewożonych rzeczy i ich wagę.

Często nazywa się to specyfikacją albo „packing list”. W tym dokumencie trzeba podać liczbę opakowań i wagę przesyłek, jeśli dotyczy to większej liczby towarów.

Przykład
 Gdy planujesz wysłać kilka rzeczy razem, np. 4 krzesła, musisz podać liczbę krzeseł oraz wagę każdego z nich.

Koszt odprawy celnej po Brexicie

Cena odprawy to koszt usługi związanej ze sporządzeniem, wysyłką oraz obsługą zgłoszenia celnego przez agencję celną. Agencja celna przygotowuje dokumenty i zgłasza towar w imieniu właściciela do urzędu celno-skarbowego:

Koszt odprawy celnej na trasach Polska-Wielka Brytania waha się w granicach 150-500 zł i jest uzależniony od stopnia złożoności danej odprawy celnej. Wpływ może mieć liczba transportowanych rzeczy i ich rodzaj. Jednak koszt odprawy najczęściej mieści się pomiędzy 200 a 300 zł – mówi Tomasz Łuczak z agencji celnej PROFI.

Chcesz wiedzieć więcej o odprawie? Skontaktuj się z agencją celną ”PROFI”.

Wysyłka rzeczy do/z Anglii – opłaty

Poza opłatą za odprawę w niektórych przypadkach trzeba także zapłacić VAT, cło a nawet akcyzę.

 1. VAT

Jeśli przesyłka wysyłana do Anglii jest prywatna, to nie trzeba płacić VAT-u, jeśli jej wartość jest niższa niż 39 GPB. W przypadku przekroczenia tej wartości VAT jest naliczany odbiorcy. Standardowy VAT w Anglii wynosi 20%.

Wartość przesyłki prywatnej (niehandlowej) VAT Kto płaci
Poniżej 39 GBP Przesyłka zwolniona z VAT-u.
Powyżej 39 GBP Brytyjski VAT (standardowy wynosi 20%) Odbiorca

Jeśli wysyłasz rzeczy prywatnie z Wielkiej Brytanii do Polski, nie zapłacisz polskiego VAT-u, jeśli ich wartość nie przekroczy 25 EUR. Przesyłki o wyższej wartości będą miały naliczany polski VAT do zapłaty przez odbiorcę.

Wartość przesyłki prywatnej (niehandlowej) VAT Kto płaci
Poniżej 25 EUR Przesyłka zwolniona z VAT-u.
Powyżej 25 EUR Polski VAT (standardowy wynosi 23%) Odbiorca

Przesyłki handlowe podlegają opłatom VAT niezależnie od wartości przesyłki (do/z Wielkiej Brytanii).

 1. CŁO

Cło dla przesyłek z Wielkiej Brytanii do Polski

Jeśli wysyłasz rzeczy z Wielkiej Brytanii do kraju Unii Europejskiej jako osoba prywatna nie zapłacisz cła, gdy:

 • Towar pochodzi z Wielkiej Brytanii albo Unii Europejskiej.

ORAZ

 • Wysyłasz coś prywatnie do innej osoby prywatnej. Twoje przesyłki to pojedyncze rzeczy o niskiej wartości.

Wysyłki w dużych ilościach mogłyby sugerować, że jest to przesyłka handlowa.

ALBO

 • Wartość transportowanej rzeczy nie przekracza 45 EUR.

Tutaj upewnisz się, czy Twoja przesyłka jest zwolniona z cła: https://www.podatki.gov.pl/clo/zwolnienia-celne/

Cło dla przesyłek z Polski do Wielkiej Brytanii

Cło można obniżyć do stawki 0%, gdy transportowana rzecz pochodzi z Unii Europejskiej.

Pochodzenie towaru można potwierdzić, wypełniając dokument: Świadectwo przewozowe EUR.1. Dokument ten trzeba jednak zatwierdzić w urzędzie celnym kraju, z którego wysyłamy rzecz.

Najlepiej potwierdzić pochodzenie towaru samodzielnie, dołączając fakturę czy umowę sprzedaży wysyłanej rzeczy. Można to zrobić, gdy wysyłamy towar niskiej wartości (do 6000 EUR).

 1. AKCYZA

Akcyza to podatek kojarzący nam się z towarami, takimi jak: alkohol czy wyroby tytoniowe. Jednak istnieją także inne sytuacje, w których trzeba zapłacić ten podatek, np. gdy sprowadzasz samochód z Wielkiej Brytanii do Polski i rejestrujesz go po raz pierwszy w Polsce.

Stawki akcyzy są zależne od pojemności silnika i nalicza się ją od wartości sprowadzonego samochodu.

Pojemność silnika % wartości auta (ostatecznie kwota do zapłaty)
Mniej niż 2000 cm3 3,1% wartości pojazdu
Więcej niż 2000 cm3 18,6% wartości pojazdu

Z akcyzy jesteś zwolniony w następujących sytuacjach:

 • gdy sprowadzasz auto jako osoba fizyczna i przybywasz na stałe do Polski (jak w przypadku tzw. mienia przesiedlenia),
 • gdy sprowadzasz odziedziczone auto,
 • gdy sprowadzasz pojazd elektryczny czy napędzany wodorem.

 

Potrzebujesz więcej informacji? Na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii znajdziesz numery infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Pracownicy infolinii odpowiadają na pytania związane z Brexitem.

Jeśli masz wątpliwości, zlecając transport na Clicktrans, możesz dopytać o szczegóły przewoźników zainteresowanych Twoim zleceniem. Przewoźnicy podpowiedzą, jakie formalności musisz spełnić. Wystarczy wystawić zlecenie na transport dowolnej rzeczy w serwisie i poczekać na oferty firm realizujących transport.

 

 

Ważne strony:

https://www.brexit.gov.pl/ – strona polskiego rządu informująca o zmianach związanych z Brexitem

https://www.wetgiw.gov.pl – informacje o podróżach ze zwierzętami i transporcie zwierząt od Głównego Inspektoratu Weterynarii

https://www.gov.uk/government/VAT – informacje o brytyjskim VAT

Izabela Pawlik

Interesują mnie sposoby na ekologiczne rozwiązania w transporcie. Na blogu prezentuję wskazówki dotyczące przewozu maszyn, ciężkiego sprzętu i rzeczy bardzo nietypowych. Interesują mnie także prawne i społeczne aspekty transportu i przeprowadzek.

Może Ci się również spodoba

3 komentarze

 1. Rafał pisze:

  Brakowało mi takiego poradnika, który wszystko będzie zawierał w jednym miejscu. Dzięki niemu znam teraz wszelkie koszta z tym związane.

 2. Beata pisze:

  Witam.Potrzebuje pomocy,jak odzyskać przesyłkę zatrzymana przez urzad celny,gdyz przyszla z Anglii.Znajomy kupil i wyslal mi z Anglii stroj pilkarski,na prezent dla nowonarodzonego dziecka,znajomego.I nie mogę go odzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IQSC Solutions przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności