Jak bezpiecznie przewieźć telewizor?

Wybierasz się do sklepu ze sprzętem RTV, znajdujesz wreszcie wymarzony telewizor, dokonujesz zakupu i… nie wiesz jak samodzielnie go przewieźć, aby nie uległ uszkodzeniom? 

Sprzęt RTV, a w szczególności telewizory należą do delikatnych urządzeń elektronicznych, które mogą łatwo ulec uszkodzeniom podczas transportu. Jeśli sklep, w którym dokonujemy zakupu telewizora nie zapewnia darmowej dostawy, warto wiedzieć jak bezpiecznie przewieźć telewizor samodzielnie. Zanim wrzucisz Twój nowy nabytek na tylne siedzenie lub do bagażnika, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Pakowanie

 

oryginalne opakowanie tv

Zachowaj oryginalne opakowanie sprzętu

Oryginalny karton telewizora jest dopasowany zarówno wielkością, jak i wytrzymałością do wymiarów i wagi urządzenia. Wewnątrz kartonu znajdują się już styropianowe panele, które wypełniają pustą przestrzeń i uniemożliwiają przemieszczanie się sprzętu. Najprawdopodobniej telewizor będzie także zapakowany w folię ochronną. Oryginalne opakowanie nie tylko znacznie ułatwia transport sprzętu, lecz także jest jednym z podstawowych czynników decydujących o przyjęciu reklamacji.

Jeśli nie posiadasz oryginalnego opakowania urządzenia, zadaj o to, aby znaleźć karton w podobnych rozmiarach i koniecznie w dobrym stanie. Pustą przestrzeń wypełnij styropianem, starymi gazetami lub folią bąbelkową. Folii bąbelkowej warto również użyć, aby dokładnie owinąć telewizor.

transport TV

Przyjedź większym autem

Zanim z przerażeniem odkryjesz, że Twój bagażnik jest zbyt mały by pomieścić Twój nowy nabytek, zadbaj o to aby odpowiednio dopasować pojemność samochodu do rozmiaru telewizora.

Jak podpowiada producent telewizorów Samsung:

 • telewizor o rozmiarze 43″ przewieziesz średnim sedanem
 • do dużego sedana zapakujesz telewizor do 46″
 • SUV świetnie nadaje się do przewiezienia sprzętu o rozmiarze do 51″
 • dużym SUVem przetransportujesz telewizor do 65″

 

Zadbaj o odpowiednie ułożenie telewizora

Pamiętaj, żeby telewizor przewozić w pozycji stojącej. Jeśli przewozisz więcej niż jedną sztukę, absolutnie nie układaj telewizorów „jeden na drugim”, ponieważ możesz uszkodzić matrycę. Jeśli zdecydujesz się na zakup telewizora plazmowego, transport w pozycji stojącej jest kluczowy. Choć telewizory te nie są już produkowane, wciąż występują w sprzedaży. Plazmy nie wolno przewozić w pozycji leżącej lub przechylonej – może to skutkować rozszczelnieniem izolacji gumowej komórek, a w efekcie – uszkodzeniem mechanicznym PSD, którego nie obejmuje gwarancja.

Telewizor możesz przewozić w bagażniku lub na tylnym siedzeniu. Pamiętaj, aby ekran telewizora skierowany był do zewnątrz (nie w kierunku siedzenia). Telewizor możesz zamocować nawet zwykłymi pasami bezpieczeństwa, jednak zaleca się użycie gumowych, rozciągliwych linek z haczykami (średni koszt to 8 zł).

Transport telewizora z firmą przewozową

Co jednak zrobić, jeśli chcesz przetransportować telewizor, ale nie masz odpowiednio dużego samochodu, a sprzedawca nie zapewnia transportu (np. kiedy kupujesz używany sprzęt)? Transport kurierem jest ryzykowny ze względu na wrażliwość ładunku – nieprawidłowe ułożenie bądź zabezpieczenie telewizora może skutkować poważnymi uszkodzeniami, których nie obejmie gwarancja. Na szczęście istnieje jeszcze jedna opcja – transport z pomocą firmy przewozowej.

Przewoźnicy dysponują zazwyczaj zarówno odpowiednią ilością miejsca, żeby bezpiecznie przewieźć telewizor, jak i specjalistyczną wiedzą na temat zabezpieczania ładunków. Dodatkowo możesz zamówić usługę wraz z załadunkiem i rozładunkiem.

Koszt transportu telewizora

Cena transportu telewizora z pomocą firmy przewozowej jest zależna od kilku czynników: rozmiaru i wagi telewizora, a także długości trasy. Możesz znacznie ograniczyć koszty, decydując się na skorzystanie z opcji doładunku. Wybierz przewoźnika, który i tak będzie pokonywał interesująca cię trasę – wówczas twój telewizor będzie jedynie częścią przewożonych dóbr, a ty zapłacisz mniej za transport.

Transport telewizora w Polsce

Średni koszt transportu telewizora w obrębie kraju mieści się w przedziale  80 -200 zł .

Przykładowe zlecenie transportu telewizora w Polsce:

Przewóz telewizora 50″ z Warszawy do Sieradza za 130 zł

Przewóz telewizora z Warszawy do Krzyżowa za 200 zł

Transport telewizora za granicę

Średnia cena transportu telewizora za granicą to przedział   150 – 350 zł .

Przykładowe zlecenia transportu za granicą:

Transport telewizora z Leatherhead (Wielka Brytania) do Skoczów za 200 zł

Transport telewizora 50″ z Banchory (Szkocja) do Słupca za 255 zł

Szukasz bezpiecznego transportu dla Twojego telewizora?

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

4 komentarze

 1. Maciej pisze:

  Świetny artykuł, bardzo mi pomógł

 2. Edward Biniecki pisze:

  szukam opakowania do telewizora 42 cal.

 3. Edward Biniecki pisze:

  Szukam opakowanie do telewizora 42 cal.

 4. Karol pisze:

  Słyszałem o tym że tv może się uszkodzić gdy leży ekranem do dołu. Tym bardziej się zdziwiłem gdy w instrukcji tv znalazłem informację że tak go należy położyć ( ekranem do dołu) by przykręcić stojak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności