Jak przewieźć królika?

Króliki to z natury bardzo płochliwe zwierzęta. Nawet najmniejsza zmiana miejsca pobytu lub ingerencja w ich codzienną rutynę może wiązać się dla nich z ogromnym stresem. Takie zmiany są jednak czasami nieuniknione, na przykład przy planowaniu przeprowadzki lub potrzebie wizyty u weterynarza specjalisty. W takim wypadku należy zadbać o odpowiednie zaplanowanie transportu tak, aby jak najbardziej zminimalizować poziom wywoływanego stresu i zapewnić królikowi bezpieczeństwo.


Oto kilka ważnych zasadach, do których należy stosować się przy przewozie królika:

 

Transporter

Aby zapewnić swojemu zwierzakowi odpowiedni komfort jazdy warto zaopatrzyć się w transporter, czyli specjalną klatkę do przewozu zwierząt.

Cena: 30-70zł

Ważne jest, aby królik nie stał bezpośrednio na śliskiej plastikowej powierzchni transportera. Aby uniknąć ślizgania się zwierzaka w trakcie jazdy, powierzchnię klatki można wyściełać kocem lub ręcznikiem.

Alternatywą dla transportera może być wiklinowy koszyk lub karton. Wszystko zależne jest od wielkości zwierzaka oraz długości podróży. Cokolwiek by to jednak nie było, zawsze należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pojemnika oraz o zabezpieczeniu go przed ewentualnym otwarciem. Temperatura panująca w klatce nie powinna przekraczać 24o.

UWAGA!
Nigdy nie zostawiaj królika samego w nagrzanym samochodzie.

Jak ustawić transporter w samochodzie?

 

Kiedy zwierzak jest już transporterze, pojawia się kolejne pytanie – jak prawidłowo ustawić pojemnik w samochodzie, aby zagwarantować królikowi komfort i bezpieczeństwo podczas drogi. Opcji jest kilka:

 • Na siedzeniu, przodem do kierunku jazdy,
 • Bokiem – w poprzek siedzenia.

Jeśli postanowisz postawić transporter na siedzeniu, pamiętaj o przypięciu go pasami, aby ograniczyć ruch zwierzaka (zwłaszcza przy gwałtownym hamowaniu). Zadbaj również o to, aby klatka stała równo. Jeśli jest taka potrzeba, podłóż pod fragment klatki materiał, który doprowadzi ją do poziomu i zapewni królikowi większą stabilność. Możesz również ustawić transporter na podłodze lub w bagażniku. 

 

Jak przewieźć królika?

 

Przygotuj królika do podróży
Jeśli Twój królik nie jest przyzwyczajony do jazdy samochodem, a planujesz dłuższą podróż, zacznij powoli go do niej przygotowywać. Zacznij od krótkich, ale regularnych przejażdżek, a potem wydłuż trasę, aby zwierzak miał okazję przyzwyczaić się do tego rodzaju transportu. Dzięki temu będzie mniej zestresowany gdy dojdzie już do długiej wyprawy.

 

WYJAZD ZA GRANICĘ

Zanim postanowisz przewieźć zwierzaka do innego kraju, upewnij się czy na pewno możesz to zrobić i jakie zasady przewozu zwierząt panują w danym miejscu. W większości krajów Unii Europejskiej wymagane jest aktualne świadczenie weterynaryjne wydane przez Państwowy Inspektorat Weterynarii (PIW). Zapewnia ono, że zwierzak jest zdrowy i nie przenosi żadnej choroby zakaźnej. W odróżnieniu do psów czy kotów, kwestia przewożenia królików nie jest jednak uregulowana prawnie i ma żadnych wymagań co do dokumentów potrzebnych do transportu.


Ile kosztuje transport królika?

Jeśli nie możesz przewieźć królika na własną rękę, możesz zapoznać się z ofertami firm specjalizującymi się profesjonalnym przewozem zwierząt na terenie Polski i Europy, lub zamieścić swoją ofertę i poczekać aż ktoś jadący na danej trasie zechce przetransportować Twojego pupila.

Transport królika w Polsce

 

Transport królika na terenie Polski kosztuje około 100-150 zł. Oto kilka przykładowych ofert:

 • Książ Wielkopolski – Lublin (465km)
  Proponowana cena: 100zł

https://clicktrans.pl/przesylka/krolik-belgijski-olbrzym-szynszylowaty,2499136

 • Zdów – Kozy (122km)
  Cena: 140zł

https://clicktrans.pl/przesylka/krolik,1764201

 

Transport królika w Europie

Koszt przewozu królika poza granicami Polski jest oczywiście nieco wyższy. Ceny wahają się między 500 a 1000 zł, w zależności od dystansu. Oto przykładowe oferty transportu:

 

 • Warszawa – Glasgow (2269km)
  Cena: 530zł

https://clicktrans.pl/przesylka/krolik,1995623

 • Polska – Irlandia (2204 km)
  Proponowana cena:  900zł

https://clicktrans.pl/przesylka/3-x-kroliki,2471472

 • Cork, Irlandia – Poznań (2196 km)
  Cena: 650 zł

https://clicktrans.pl/przesylka/przewoz-krolika,2185446

 

Chcesz wycenić transport Twojego pupila? Sprawdź ile może to kosztować tutaj: 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności