Jak wybrać transporter dla zwierząt?

Większość opiekunów psów i kotów prędzej czy później staje przed dylematem: jaki transporter kupić? Coraz częściej zabieramy zwierzęta na wakacje czy w odwiedziny do znajomych. Zdarza się również, że pupila trzeba zawieźć do weterynarza. Hodowcy korzystają z transporterów jeszcze częściej, na przykład zabierając zwierzaki na wystawy. Możliwe zatem, że pies czy kot będzie spędzać w transporterze wiele godzin, a podczas jazdy bezpieczeństwo i komfort mają szczególne znaczenie. Dlatego właśnie piszemy o tym:

•    Czym różnią się od siebie rodzaje i modele transporterów?
•    Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

O zdanie zapytaliśmy weterynarzy z gabinetu weterynaryjnego Vitovet.

Rodzaje transporterów

Plastykowe kontenery

trans2

Źródło: http://www.psyimy.pl/psie_gadzety/W_podrozy/442,Ogrzewajaco_chlodzacy_transporter/

Transportery wykonane z tworzyw sztucznych są trwałe i łatwe w utrzymaniu. W każdej chwili można szybko je wyczyścić. Część z nich ma drzwiczki jedynie z przodu, inne można otwierać również od góry. Niektóre wyposażone są w specjalne mocowania, ułatwiające przypięcie transportera do pasów bezpieczeństwa. Bardzo praktycznym gadżetem są umieszczone wewnątrz kontenera pojemniki na wodę i karmę, dzięki nim, jeśli zwierzak zgłodnieje w trakcie podróży, nie trzeba wyciągać go na zewnątrz. Przydaje się to zwłaszcza wówczas, gdy pupil jest psotny lub ciężko znosi podróże i istnieje ryzyko, że wypuszczony z transportera spróbuje ucieczki.

Kosze wiklinowe

trixie-tx-2871-kosz-wiklinowy

Źródło: http://www.webkupiec.pl/a/lista_produktow/idx/5070610/mot/Kosz/lista_produktow.htm

Ich zaletą jest estetyka, wyglądają ładnie i można je wykorzystać jako domowe legowisko dla zwierzaka. Niestety, wiklina nie jest trwała, więc tego typu kosze łatwo ulegają zniszczeniu. Drzwiczki w wiklinowych koszach niekiedy same się otwierają, istnieje więc ryzyko, że zwierzaki wydostaną się z nich podczas transportu.

Torby tekstylne

Trixie-Torba-transportowa-dla-psa-30x30x54-cm.600x400

Źródło: http://www.e-petshop.pl/trixie-torba-transportowa-dla-psa-30x30x54-cm-p-2187.html

Torby zapewniają dobrą wentylację. Są lekkie, więc łatwo się je przenosi. Da się je również dość szybko wyczyścić. Niektóre umieszczone są na stelażach, inne mają rączki, za pomocą których można je nosić. Ich wadą jest to, że nie są zbyt trwałe, pies czy kot mogą zniszczyć materiał.

Na co zwrócić uwagę wybierając transporter?

Rozmiar

Vitovet:

Przede wszystkim ważne jest dostosowanie rozmiaru transportera do rozmiarów i masy ciała zwierzęcia. Przy dłuższym transporcie zwierzę powinno móc się obrócić i wyprostować.

Transporter nie może być zatem za mały, zwierzę powinno czuć się wygodnie. Jednak nie powinien być również zbyt duży, bo wtedy zwierzak mógłby w środku zbytnio rozrabiać, chodzić z kąta w kąt itp., co niestety prowadzi do tego, że transporter nie jest już stabilny.

Sposób otwierania

„Ważne jest, aby pacjenta można było łatwo wyjąć w gabinecie. Pomocna jest np. możliwość zdjęcia górnej pokrywy, pozwala to na pozostawienie kota w pozostałej części transportera na czas podania leków, co redukuje stres”, mówią weterynarze. To, gdzie znajdują się drzwiczki, jest więc bardzo ważne. Możliwość otwierania transportera od góry przydaje się nie tylko w czasie podróży, ale też podczas ewentualnych wizyt u lekarza.

Materiał

Vitovet:

Materiał powinien być łatwy do czyszczenia i dezynfekcji, plastik jest pod tym względem lepszy niż wiklina. Materiał nie może łatwo się nagrzewać na słońcu, powinien mieć właściwości izolujące. Chromowane części mogą wywołać reakcje skórne. Zwierzę nie może mieć możliwości odgryzienia i zjedzenia żadnego elementu transportera.

Warto więc wybierać materiały trwałe. Dzięki temu nie tylko transporter posłuży przez lata, ale też zapewni zwierzakom bezpieczeństwo.

Konstrukcja

Według specjalistów najlepiej wybrać transporter, który jest przewiewny, ale też solidny:

Powinna być zapewniona dobra wentylacja, zwłaszcza po zastosowaniu leków na skórę. Musi być możliwość obserwacji zwierzęcia bez wyjmowania go z transportera. Jednocześnie ściany nie mogą być zbyt ażurowe, powinny zapewniać zwierzętom poczucie intymności. Zatrzaski są lepsze niż kołki – część kotów świetnie sobie radzi z wyjmowaniem kołków. Górna i dolna część muszą ściśle do siebie przylegać – niektóre transportery umożliwiają wsadzenie między te części np. palca czy całej łapy. Zbyt szerokie pręty czy otwory, przez które zwierzę może wysunąć kończyny, mogą powodować urazy u zwierząt i być niebezpieczne dla otoczenia w przypadku agresywnych zwierząt.

Dodatki

Niektóre transportery wyposażone są w ciekawe gadżety. Oprócz pojemników na pokarm i wodę, znaleźć można też inne przydatne dodatki. „Ułatwieniem dla opiekunów są kieszonki, skrytki itd. w których można schować książeczkę zdrowia, przepisane leki itd.”, zwracają uwagę lekarza z Vitovet. Poza tym, w sklepach znaleźć można też pasek i kółka, które przydają się podczas przenoszenia transportera na dłuższych odległościach. Warto też włożyć do transportera kocyk lub poduszkę, najlepiej wcześniej używaną przez zwierzaka – dzięki temu będzie mu wygodniej i przyjemniej.

Podsumowując, dobry transporter zapewnia psom i kotom wygodną, bezpieczną podróż. Jazda samochodem jest stresująca dla większości zwierząt. Dzięki odpowiednio dobranemu transporterowi, można ten stres ograniczyć. Zdenerwowany zwierzak to często i zdenerwowany opiekun, więc właściciele również unikną wielu kłopotów, jeśli postarają się o to, aby zwierzak czuł się w czasie jazdy jak najbardziej komfortowo.

Szukasz frmy, która przewiezie twojego pupila? Znajdziesz ją na Clicktrans:

 

4 komentarze

  1. Bagazowka pisze:

    Z dodatkami bym nie przesadzał, ale podstawa to przewiewny transporter i żeby zwierzak widział właściciela i nie stresował się aż tak bardzo,

  2. AnimaLife pisze:

    Dokładnie, sam transporter to nie wszystko. Trzeba pamiętać o tym o czym wspomniała Bagażówka.. miejsce gdzie nasz zwierzak podróżuje jest bardzo ważne i to dla pupila 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności