Jak wysłać dużą paczkę?

Masz do wysłania sporych rozmiarów paczkę i zastanawiasz się jak wybrać metodę transportu by było tanio i profesjonalnie? W poniższym artykule przedstawiamy zestawienia wymiarów i cen wysyłki dużych paczek oraz różne metody transportu. Zobacz co zrobić, by słowa „niestandardowa” i „wielkogabarytowa” nie odchudziły Twojego portfela!

Najpierw sprawdź wymiary i wagę paczki

Waga i wymiary paczki to te parametry, które musisz podać przy wycenie każdej paczki. Zwłaszcza jeśli jest to duża paczka, dobrze jest kilka razy sprawdzić czy dobrze wymierzyło się paczkę. Dosłownie kilka centymetrów może zaważyć na cenie. Nie chcesz zapłacić dobre kilkadziesiąt czy kilkaset złotych więcej za błędnie wyliczone centymetry 🙂

1) Wymiary paczki

Przypominamy, że wymiary paczki, które musisz znać, aby otrzymać wycenę to długość (D), szerokość (S) i wysokość (W),  które najczęściej podaje się w centymetrach.

Pamiętaj, że zależności od tego jaką firmę kurierską wybierzesz, może ona mieć inne kryteria wymiarów rozróżniające paczki standardowe od niestandardowych.

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej o wymiarach paczek stosowanych w różnych firmach kurierskich. Spróbujemy też wycenić nadanie przykładowej Dużej Paczki o wymiarach 200 x 50 x 40 cm  i wadze 25 kg.

Jak wysłać dużą paczkę?

Opłaty dodatkowe
Pamiętaj, że sprawdzając cenniki firm kurierskich, do ceny podstawowej musisz jeszcze dodać opłatę paliwową, opłatę za niestandardowy element jeśli Twoja paczka przekracza standardowe wymiary oraz podatek VAT)

2) Waga paczki

Również waga Twojej paczki może być liczona na różne sposoby. Wyróżniamy wagę rzeczywistą oraz wymiarową.

Zważyłeś swoją paczkę? Wyszło prawie 8 kg – to właśnie jej waga rzeczywista.

Co z wagą wymiarową i czemu firmy kurierskie biorą ją pod uwagę? Otóż, co by było gdyby Pan Kowalski chciał wysłać niewielką, jednak dość ciężką 5 kilogramową paczkę o wymiarach 50 x 20 x 20 cm, podczas gdy Pan Nowak potrzebuje wysłać 5 kilogramową paczkę o wymiarach 150 x 45 x 30 cm. Ważą tyle samo, jednak paczka Pana Nowaka zajmie kurierowi dużo więcej miejsca w samochodzie. Wydawałoby się, że Pan Nowak powinien  zapłacić więcej. Dlatego właśnie wylicza się wagę wymiarową.

W gąszczu nazw
Nie martwcie się jeśli na różnych stronach kurierów zobaczycie nazwy: waga wymiarowa, gabarytowa, przestrzenna, przelicznikowa. Wszystkie oznaczają to samo.

Przykład wyliczania wagi gabarytowej dla Twojej dużej paczki:

Załóżmy, że wymiary Twojej paczki to 200 x 60 x 40 (Długość x Szerokość x Wysokość)  cm i paczka waży 90 kg

Firma kurierska, którą wybrałeś stosuje przelicznik D x S x W/ 4000. Jakabędzie waga gabarytowa Twojej dużej paczki?

200 cm x 60 cm x 40 cm / 4000 = 120 kg

Waga gabarytowa Twojej paczki jest w tym przypadku większa niż jej waga rzeczywista.

Przeliczniki wagi gabarytowej

Przy wycenie wysyłki paczki, pod uwagę bierze się wyższą wagę.  W podanym przykładzie byłaby to waga gabarytowa.

Oto inne przeliczniki stosowane przez poszczególne firmy:

 • DHL: D x S x W / 4.000
 • UPS: D x S x W / 5.000
 • DPD, Siódemka, OPEK: D x S x W / 6.000
 • TNT, Kolporter: D x S x W / 10.000

5 sposobów na wysłanie dużej paczki – który jest najlepszy?

Postanowiliśmy, że najbardziej przystępnie dla Was będzie jeśli wytłumaczymy Wam jak wycenić wysyłkę dużej paczki na konkretnym przykładzie. Poniżej znajdują się wymiary dużej paczki, której wyceny oszacowaliśmy dla Was według cenników różnych kurierów oraz według wycen przewoźników na giełdzie transportowej:

Wysyłamy Dużą Paczkę (200 x 50 x 40 cm)

Jak wysłać dużą paczkę?

200 cm – długość

50 cm – szerokość

40 cm – wysokość

waga: 25 kg

1) DHL

DHL transportuje przesyłki o maksymalnej długości 200 cm, a suma boków nie może być większa niż 3 m. Spełniamy te warunki.

Maksymalna waga do 31,5 kg, a wymiary standardowe paczki to 140 x 60 x 60 cm. Nasza paczka ma zatem niestandardowe wymiary, a co z wagą?

Wyliczmy teraz wagę gabarytową wg przelicznika DHL (D x S x W/4000):

200 x 50 x 40/4000 = 100 kg – wysyłka naszej paczki byłaby wyceniana zgodnie z większą wagą, w tym przypadku gabarytową. Dlatego cena będzie wyliczana wg cennika „DHL Parcel Max”.

Poniżej możesz zobaczyć ile kosztowałby transport naszej przykładowej paczki. Na poniższym obrazku wybierz kolumnę, odpowiadającą długości trasy, którą ma pokonać Twoja paczka.

Do tej ceny musisz doliczyć:

 • opłatę paliwową (16% – wysyłka lokalna, 8,75% – wysyłka międzynarodowa)
 • dopłatę za niestandardowy element (wg cennika DHL parcel max jest to 125 zł).

jak nadac duza paczke

Przesyłki zagraniczne:

Przykładowo za tę przesyłkę wysłaną z Gdańska do Londynu wyszukiwarka na mydhl.com podała wycenę transportem lotniczym  ponad 6600 zł.

Cena za przetransportowanie naszej paczki z Wrocławia do Berlina wg tej wyszukiwarki będzie wynosiła ponad 4700 zł. 

Cena byłaby podobna gdybyśmy chcieli wysłać tę paczkę z Wrocławia do Bratysławy.

2) UPS

W przypadku tego kuriera nasza paczka zostanie zakwalifikowana jako „Duża Paczka”. Jakie są zasady wysyłania takiej paczki z UPS?

Duże paczki podlegają ograniczeniu minimalnej rozliczanej wagi 40 kg. Spełniamy ten warunek.

Dopłata za dużą paczkę jest naliczana gdy jej suma długości oraz obwodu [(2 x szerokość) + (2 x wysokość)] przekracza 330 cm i jest mniejsza lub równa 419 cm. Czyli w naszym przypadku będzie to:

Długość + [2 x  Szerokość + 2 x Wysokość]

200 cm + 100 cm + 80 cm = 380 cm

– > Musimy dopłacić 125 zł za Dużą Paczkę w UPS

Pamiętaj o dodaniu do ceny podstawowej opłaty paliwowej, która w UPS na dzień dzisiejszy wynosi 6,5%.

Przesyłki zagraniczne:

Za wysłanie naszej paczki Z Gdańska do Londynu zapłacimy między 600 a 2100 zł zależnie od tego jak szybko chcemy by paczka dotarła na miejsce.  W tej cenie są już uwzględnione opłaty dodatkowe. Wyszukiwarka UPS obliczyła wagę gabarytową naszej paczki na 80 kg. Opłata paliwowa wynosi w tym przypadki 203 zł, a opłata za dużą paczkę 125 zł

Jeśli tę samą paczkę będziemy chcieli wysłać z UPS z Wrocławia do Niemiec, zapłacimy od ok. 500 do 2000 zł w zależności od terminu dostawy. W tej cenie zawiera się już dopłata paliwowa (112 zł) oraz dopłata za dużą paczkę (125 zł).

Na naszej ostatniej przykładowej trasie z Wrocławia do Bratysławy, za wysyłkę tej paczki zapłacimy od 500 do 1000 zł w zależności od terminu dostawy. Tutaj opłata paliwowa wyniesie 90 zł, a opłata za dużą paczkę nie ulegnie zmianie.

3) Brokerzy kurierscy

Na rynku działa ponad 100 brokerów kurierskich, a ich oferty są często dużo bardziej korzystne – możesz spróbować porównać koszty wysyłki swojej paczki np. na kurierem.pl. Tymczasem, poniżej spójrz na przykład przygotowany dla Ciebie:

Okazało się, że wg wyników porównywarki, możemy wybierać między kilkudziesięcioma brokerami i ich ofertami. W przypadku transportu naszej paczki w obrębie Polski wyceny wahały się od 40 do 260 zł, w zależności brokera, przelicznika wagi gabarytowej oraz terminu dostawy.

Przesyłki zagraniczne:

Jeśli chodzi wysyłkę paczki za granicę, ze względu na przekroczenie dopuszczalnych gabarytów np. kurierem.pl poleca skorzystanie z giełdy transportowej, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Jak wysłać dużą paczkę?

4) Paczkomaty

Jeśli planowaliście sprawdzić, czy można Waszą przesyłkę wysłać przez Paczkomaty InPost możecie obejść się smakiem. Z InPostem wyślecie przesyłki o takich gabarytach:

Jak wysłać niestandardową paczkę?

                          www.twoj.inpost.pl

5) Serwis aukcji transportowych

Kolejną metodą, którą możesz rozważyć jeśli masz do wysłania paczkę sporych rozmiarów, jest internetowa giełda transportowa Clicktrans.pl. Giełda działa zupełnie inaczej niż kurierzy. Co więcej, nie musisz się martwić o rozmiar i wagę przesyłki – to naprawdę duże udogodnienie. 

Właśnie tam jest zarejestrowanych ponad 14 tysięcy firm transportowych, które codziennie czekają na zlecenia. Wystarczy, że wystawisz ogłoszenie opisując swoją paczkę oraz wybierając miejsce wysyłki i odbioru, a przewoźnicy sami zaczną zgłaszać się z ofertami pod Twoim ogłoszeniem. Wszystko odbywa się w formie akcji „w dół” co oznacza, że przewoźnicy konkurują o Twoje zlecenie oferując coraz niższe kwoty. Poniżej przykład takiej aukcji sporej paczki wysyłanej z Wielkiej Brytanii do Warszawy:

jak wyslac duza paczke

To kolejny świetny sposób na porównanie cen i wybranie tej najkorzystniejszej. Co więcej przewoźnicy kursują zarówno po Polsce, jak i na trasach zagranicznych. W jednym miejscu możesz znaleźć firmę, która przetransportuje Twoją paczkę do Białegostoku, jak i do Berlina 😉

Wiele firm transportowych szuka zleceń, na takich trasach, by móc je realizować po drodze. Dzięki temu, że kierowcy „nie wracają” na pusto możesz otrzymać oferty, aż do 60% niższe od cen rynkowych.

Poniżej znajdziesz przykłady paczek przetransportowanych właśnie poprzez serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl

4 Paczki i jedna niegabarytowa paleta z Gdyni do Białegostoku za 230 zł (oszczędność 130 zł )

Transport dużej paczki z Kościana do Wielkiej Brytanii za 250 zł (oszczędność 140 zł)

Transport 11 paczek z UK do Polski za 700 zł (oszczędność 340 zł)  

Chcesz wycenić transport Dużej Paczki? Kliknij na przycisk poniżej >>

8 komentarzy

 1. usługi hds pisze:

  Paczkomaty to ostatnio moje ulubione formy przesyłek. Nasza Poczta niestety znów podrożała.. a takie usługi jak paczkomaty robią jej dużą konkurencje. Ciekawe jak za pare lat będzie wyglądać sytuacja z pocztą.

 2. części Scania pisze:

  W końcu ktoś zrobił porządne zestawienie, dziękuję!

 3. Marian pisze:

  Zainteresował mnie ten serwis aukcji transportowych. Bardzo fajna opcja dzięki !

 4. zainteresowana pisze:

  Super artykuł .Przydały by mi się informacje jak odbierać przesyłki niestandardowe – w sensie oceny uszkodzeń w trakcie transportu. Odpakowywać przy kurierze każdy element czy podpisać odbiór jeśli nie ma zewnętrznych oznak naruszenia opakowania?

 5. Maciej pisze:

  Ciekawy artykuł. Myślę, że wiele osób skorzysta z takiego zestawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności