Jak zorganizować transport instrumentów muzycznych?

Transport instrumentów muzycznych zawsze wymaga odpowiednich przygotowań. Ładunek jest jednocześnie niewymiarowy, delikatny i kosztowny – nieodpowiednie zabezpieczenie przesyłki może prowadzić do poważnych uszkodzeń. W tym artykule dowiesz się, o czym należy pamiętać przewożąc instrumenty muzyczne.

Co należy wziąć pod uwagę podczas transportu instrumentów muzycznych?

Przede wszystkim – oczywiście wielkość. Część instrumentów (jak flet poprzeczny czy klarnet) z łatwością zmieści się nie tylko w samochodzie, ale nawet w plecaku. Inne (np. fagot), choć złożone osiągają znaczne rozmiary, po rozłożeniu bez trudu zmieszczą się w bagażniku (wersje kompaktowe można nawet przewozić w samolotowym luku na bagaż podręczny!).

Istnieje jednak liczna grupa instrumentów za dużych na transport większością aut osobowych (np. perkusja) – szczególnie, że oprócz wymiarów, musimy brać pod uwagę także inne kryteria.

Materiał, z którego wykonany jest instrument wpływa na warunki, w jakich musi być przewożony. Instrumenty drewniane wymagają odpowiedniej temperatury i wilgotności powietrza podczas transportu. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura i wilgotność mogą doprowadzić do pęknięcia instrumentu.

Dodatkowo, szczególnie przy przewozie instrumentów strunowych, bardzo ważne jest, aby chronić instrument przed nadmiernymi drganiami – mogą rozstroić instrument, a także prowadzić do uszkodzeń.

Jeśli zdecydujesz się przewozić instrument strunowy w bagażniku bądź luku bagażowym, pamiętaj, aby ułożyć go gryfem do góry – inaczej ryzykujesz poważnym uszkodzeniem (instrument może zwyczajnie się połamać).

Ważną rolę odgrywa też rodzaj futerału. Zasadniczo do wyboru masz 3 możliwości:
– miękki pokrowiec
– gigbag
– futerał z włókna węglowego

Miękkie pokrowce są najtańszą opcją i z pewnością będą wygodne w codziennym użytkowaniu, ale jeśli planujesz zabrać swój instrument w dłuższą podróż lub zlecić jego transport, warto zainwestować w gigbag lub futerał z włókna węglowego.

Gigbag to rozwiązanie pośrednie między miękkim i twardym futerałem – oprócz warstwy pianki jest też wyposażony w płytę z polipropylenu, co zapewnia instrumentowi lepszą ochronę podczas transportu.

Najlepszy poziom ochrony instrumentowi zapewni jednak twardy futerał z włókna węglowego. Jest lekki, a przy tym niezwykle wytrzymały. Pozwoli ci znacznie zniwelować ryzyko uszkodzeń mechanicznych w trakcie transportu.

futerał z włókna węglowego

Źródło: kisielewski.com.pl

Transport instrumentów muzycznych we własnym zakresie

Zalety
– tańsze rozwiązanie

– możliwość monitorowania na bieżąco warunków podróży

Często o instrumentach muzycznych myślimy jako o przedmiotach transportowanych głównie własnoręcznie. To rzeczywiście częsty przypadek – niewielkie instrumenty bez trudu przewieziesz w bagażniku czy w bagażu podręcznym. Co jednak, jeśli nasz instrument nie ma szans bezpiecznie zmieścić się w samochodzie osobowym?

Dla przykładu – już wiolonczelę o standardowych wymiarach (125x50x29 cm) będzie nam ciężko umieścić w samochodzie osobowym i zabezpieczyć tak, aby uniknąć uszkodzeń, a co dopiero mówić o kontrabasie (którego wysokość często przekracza 2 m!). W przypadku, kiedy posiadamy większe auto (np. z bagażnikiem typu kombi), możemy spróbować przewieźć kontrabas po opuszczeniu tylnych siedzeń. Będzie to jednak wymagało szczególnej ostrożności, a także twardego futerału (który w przypadku kontrabasu jest kosztowny i bywa trudno dostępny).

Gdyby chodziło o stół czy o komodę, można by próbować różnych sposobów, aby zmieścić ładunek w aucie (np. umieszczając go pod skosem). Jednak w przypadku instrumentu muzycznego ryzykujemy w najlepszym razie utratą brzmienia, w najgorszym – trwałym uszkodzeniem.

Transport instrumentów muzycznych z firmą transportową

Zalety
– gwarancja wystarczającej ilości miejsca na przewóz instrumentu

– instrumenty właściwie zabezpieczone przez profesjonalistów

– w przypadku przewozu więcej niż jednego instrumentu o znacznych gabarytach – często jedyna dostępna możliwość

– możliwość ustalenia warunków transportu bezpośrednio z przewoźnikiem

W przypadku większych instrumentów warto skorzystać z pomocy firmy transportowej. Dzięki temu zyskasz pewność, że twój instrument będzie miał dość miejsca w czasie podróży i że zostanie właściwie zabezpieczony.

Upewnij się, że twój instrument posiada właściwy pokrowiec (polecamy sztywne futerały z włókna węglowego). Jeśli planujesz wysłać swój kontrabas czy perkusję w długą podróż, rozważ kupno specjalnej skrzyni do transportu instrumentów muzycznych. To dość kosztowne rozwiązanie, ale zapewni twojemu instrumentowi dodatkowe zabezpieczenie i niemal pewność bezpiecznego transportu.

skrzynia do transportu instrumentów muzycznych

Źródło: paco-cases.pl

Pamiętaj też, że nie wystarczy stabilnie umocować sam futerał. Instrument zabezpieczony przed urazami mechanicznymi wciąż jest narażony na drgania wewnątrz futerału, a ponieważ większość instrumentów muzycznych to delikatne (i kosztowne) konstrukcje, warto dodatkowo zabezpieczyć je w trakcie transportu, żeby uchronić przez szkodliwym wpływem drgań. Wystarczy owinąć instrument materiałem jeszcze przed włożeniem go do futerału.

Poinformuj przewoźnika, jakiego rodzaju ładunek potrzebujesz przewieźć i jakie warunki transportu muszą zostać spełnione (np. odpowiednia temperatura, odpowiedni sposób ułożenia instrumentu etc.). Profesjonalni przewoźnicy posiadają ubezpieczenie przewożonych ładunków, dzięki czemu masz szansę na odszkodowanie, gdyby doszło do uszkodzenia instrumentu.

W przypadku transportu instrumentów muzycznych transport kurierem bywa utrudniony – zarówno ze względu na wymiary przesyłki, jak i niemożność spełnienia wymogów co do warunków transportu. Dobrym rozwiązaniem jest jednak transport łączony.

Wystarczy znaleźć firmę, która i tak będzie poruszać się po interesującej cię trasie i ma wolne miejsce (lub wręcz wraca z pustym przebiegiem). Zlecenie transportu instrumentu właśnie takiej firmie pozwoli ci obniżyć koszty, a także ustalić warunki transportu bezpośrednio z osobą, która przewiezie instrument. Z kolei przewoźnikowi umożliwi dodatkowy zarobek.

Instrumenty, których transport warto powierzyć specjalistom:
– wiolonczela
– kontrabas
– perkusja
pianino
fortepian
– suzafon
– harfa

Przykładowe oferty:

Transport kontrabasu z Kazimierzy Wielkiej do Złotników za  100 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/kontrabas,272227

Transport perkusji z Londynu do Katowic za  343 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/perkusja-3-paczki,2084343

>> Sprawdź koszt transportu instrumentów muzycznych

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

2 komentarze

  1. Adam pisze:

    Same kuferki zabezpieczają instrument (czy sprzęt estradowy), ale dodają do jego wagi. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza przy hamowaniu. Taki bagaż koniecznie należy dobrze zabezpieczyć.

  2. mat pisze:

    bardzo ciekawy i rzeczowy artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności