Jak zorganizować transport kwiatów?

Potrzebujesz przetransportować kilkanaście bukietów na imprezę okolicznościową? A może chcesz przewozić dostawy kwiatowe kwiatów ciętych, bądź w doniczkach?

W obu przypadkach Twoim celem jest, aby dotarły na miejsce całe i zdrowe, bez uszkodzeń i niekorzystnych zmian w wyglądzie.

Zależnie od tego czy masz w planach tylko jednorazowy przewóz swoim prywatnym samochodem, czy chcesz przewozić kwiaty regularnie, trzeba będzie wziąć pod uwagę różne procesy, którym podlegają kwiaty przed i podczas transportu. Możliwe, że będziesz musiał zadbać o wyposażenie swojego samochodu na tę okazje. Dobrze też przybliżyć sobie jakiego specjalistycznego sprzętu warto używać do transportu kwiatów.

Jak zorganizować transport kwiatów?

Kwiaty na wesele, imprezę – jak przewieźć?

Nie zajmujesz się zawodowo transportem kwiatów, musisz jedynie przewieźć kilka bukietów – to znaczy, że dotyczy Cię sytuacja nr 1, której pisałam we wstępie. Nie musisz na martwić się o zakup wózków czy skrzynek do przewozu kwiatów.

Najbardziej interesuje Cię pewnie co zrobić, żeby nie zwiędły na tylnym siedzeniu samochodu i wyglądały świetnie przy wręczaniu, prawda?

Przed transportem

Oczywiście najlepiej by było, aby kwiat z kwiaciarni powędrowały natychmiast do samochodu i po możliwie najkrótszej przejażdżce trafiły do rąk obdarowywanych osób. Jednak życie często nie pisze takich prostych scenariuszy. Przekonaliście się o tym pewnie nie raz – kwiaty z jakiegoś powodu musicie kupić dzień czy dwa wcześniej, a droga, którą mają przebyć w samochodzie trwa zamiast 20 min 8h, bo akurat taka odległość dzieli Was od rodziny, do której jedziecie na wesele. W takim wypadku pamiętajcie:

 • przed podróżą włóżcie kwiaty do lodówki
 • temperatura powinna być umiarkowanie chłodna, na pewno nie mroźna!
 • dzięki niższej temperaturze kwiaty, będą dłużej świeże
 • wyjmijcie z lodówki warzywa i owoce – wydzielają etylen, który źle wpływa na kwiaty
 • możesz uciąć odrobinę łodygi kwiatu pod kątem (możesz zrobić to w wodzie, tak aby bąbelki powietrze nie dostały się do łodygi)
 • namocz materiał, najlepiej taki, który długo utrzyma wodę (np. bawełniana ścierka) i owiń nią łodygi
 • możesz całość owinąć plastikową folią/siatką tak, aby wilgoć nie uciekała

Podczas transportu

Kwiaty z delikatnymi małymi płatkami lub już gotowych wiązanek:

 • możesz włożyć je (zabezpieczone tak jak to opisałam wyżej) do płytkich kartonowych pudełek. Pudełka powinny być wystarczająco długie tak, aby kwiaty się nie uginały bądź nie łamały
 • jeśli masz kilka mały bukietów, możesz również wyciąć dziury w pokrywie do kartonu

Kwiaty z bardziej okazałymi i twardszymi płatkami:

 • możesz również włożyć bukiety/wiązanki osobno do pudełek kartonowych (pamiętaj o łodygach owiniętych w namoczony materiał)
 • możesz też przewieźć kwiaty w kubełku do połowy napełnionym wodą  – idealnie byłoby gdyby któryś z pasażerów mógł go przytrzymać. Dzięki takiej metodzie transportu oszczędzicie czas na owijaniu bukietów w wilgotny materiał.

Unikaj długich postojów – tyczy się to zarówno pory zimowej (włączone ogrzewanie) jak i letniej, kiedy w samochodzie bardzo szybko może zrobić się gorąco. Tak samo niekorzystne będzie ułożenie kwiatów w miejscu w którym cały czas pada słońce. Jeśli jest to możliwe połóż pudełka z kwiatami pod siedzeniem – dodatkowo będą bardziej stabilne niż na siedzeniu

Transport dostaw kwiatowych

Transport dostaw kwiatowych odbywa się najczęściej samochodami typu chłodnia, bądź izoterma. Jest to bardzo istotne dla zapewnienia kwiatom odpowiednio niskiej temperatury oraz ochrony przed czynnikami pogodowymi.

Jakie kwiaty dobrze znoszą długie podróże?

 • tulipany
 • goździki
 • gerbery
 • chryzantemy

Przed transportem

Szereg czynności, który ułatwi bezproblemowy transport nie leży w gestii samego przewoźnika. Kwiaty po zebraniu powinny trafić do chłodni – w zależności od tego jak długa droga przed nimi inny będzie moment podcinania. Dla kwiatów podróżujących na duże dystanse podcinać powinno się w wczesnej fazie pąka.

Pamiętajcie, żeby dobrze wyczyścić samochód przed transportem kwiatów. W środku nie może być z poprzedniego transportu. Zwłaszcza jeśli tym samym pojazdem transportujecie produkty spożywcze. Wspomniany już etylen wydzielany przez niektóre warzywa i owoce może zniszczyć waszą dostawę.

Etylenktórych produktów nie trzeba się bać?
Jeśli transportujecie ogórki, ziemniaki, marchew, sałata, kapustę czy też kalafiory nie musicie się obawiać niekorzystnego wpływu etylenu – wydzielają go po prostu za mało.

Podczas transportu

To jakie opakowanie wybrano dla kwiatów, zależy w dużej mierze od jego gatunku i od tego czego potrzebuje w trakcie podróży.

Przykładowo większość kwiatów ciętych można transportować bez dostępu do wody – wystarczy im ochrona w postaci folii polietylenowej, która zapobiega jej utracie. Są natomiast gatunki (np. storczyki), które potrzebują wyższej temperatury (kilka stopni powyżej „0”)  – wtedy ich łodyżki możemy umieścić w fiolkach z wodą.

Można by powiedzieć „co kwiat to obyczaj” dlatego jeśli zabezpieczenie kwiatów w trakcie transportu należy do Ciebie, ważne jest by wcześniej poszukać informacji specyficznych dla tego gatunku.

Po transporcie

Pamiętajcie, aby po przywiezieniu kwiatów na miejsce nie doznały szoku w związku z przejściem z samochodu-chłodni do pomieszczenia o temperaturze pokojowej. Przyzwyczajaj kwiaty do nowej temperatury stopniowo.

Wózki duńskie – standard w branży ogrodniczej

Jak zorganizować transport kwiatów?

źródło: http://pl.container-centralen.com/

Wózki do transportu kwiatów, wózki duńskie, wózki CC – wszystkie te nazwy oznaczają wózki, z których widokiem oswoiliśmy się już na dobre, przechadzając się po sklepach ogrodniczych bądź większych marketach z wyposażeniem do domu i ogrodu.

Czemu duńskie? Firma, która zapoczątkowała ten sposób przewożenia kwiatów to Containter Centrale – założona przez duńskich eksporterów i producentów kwiatów i roślin doniczkowych w latach 70-tych. Stąd też znak „CC” widoczne na wózkach  przyjęty jako standard w branży ogrodniczej. Skąd taka popularność wózków duńskich? Firma postawiła na optymalizację transportu i usprawnienie łańcucha dostaw. Wózek CC możesz wymienić! Pełne wózki za puste lub odwrotnie – zmniejszając w ten sposób ogólną liczbę wykorzystywanych wózków.

Teraz kilka przydatnych informacji technicznych:

Ważne
 • wózek posiada 4 słupki i 2 półki (można zamówić więcej półek zależnie od producenta)
 • wózek może udźwignąć do 450 kg ładunku, rozmieszczonego równomiernie na jego podstawie i półkach.
 • wymiary zewnętrzne(Dł x Sz x W): 1350 mm x 565 mm x 1900 mm

Ważne jest, aby na każdej półce kwiaty były rozmieszczone równomiernie o podobnym cieżarze – jeśli mówimy o standardowym wózku o ładowności 450 kg to na każdą półkę przypadać może ciężar ok. 60kg.

Ceny używanych i nowych wózków duńskich w internecie wahają się miedzy 250zł a 300zł.

Skrzynki na kwiaty

Na wózkach lub też w bagażniku kwiaty doniczkowe bądź też odpowiednio przygotowane kwiaty cięte, możesz umieścić w skrzynkach. Istnieją skrzynki specjalnie przystosowane do transportu kwiatów, tak jak na poniższych zdjęciach:

Jak zorganizować transport kwiatów?

Skrzynki z przegrodami na doniczki źródło: www.flowertote.com

Jak zorganizować transport kwiatów?

Wygodne skrzynki na kwiaty cięte (źrodło: www.flowertote.com)

Jeśli szukasz innego rozwiązania możesz wykorzystać po prostu zwykłą skrzynkę na warzywa (oczywiście wyczyszczoną, jeśli są w niej jakieś pozostałości) i zrobić przegrody z kartonu – wtedy możecie je dopasować dowolnie do rozmiaru doniczek 😉 W przypadku kwiatów ciętych, jest to również dobre wyjście, gdyż możesz zaplanować jakie odległości powinny być miedzy nimi. Zwłaszcza w przypadku roślin o dużych kwiatach elastyczność w ich rozmieszczeniu będzie na plus! Możesz im dać tyle przestrzeni ile potrzebują, a nie tylko tyle ile wyznaczają już istniejące w skrzynce przegrody.

Przewóz kwiatów z firmą transportową

Istnieje wiele firm transportowych, które specjalizują się w transporcie kwiatów. Jeśli masz większą ilość do przewiezienia, może warto zdać się na profesjonalistów? Poniżej możesz zobaczyć kilka przykładowych aukcji transportu kwiatów:

Transport 315 skrzynek kwiatów https://clicktrans.pl/przesylka/Kwiaty-w-315-skrzynek,aid,354329.html

Transport kwiatów Gdańsk – Sochaczew https://clicktrans.pl/przesylka/transport-kwiatow-gdansk-sochaczew,aid,283912.html

Transport kwiatów Amsterdam – Warszawa https://clicktrans.pl/przesylka/amsterdam-warszawa-kwiaty,aid,164468.html

Transport kwiatów możesz zlecić klikając poniżej:

4 komentarze

 1. kwiatyzholandii pisze:

  Super artykuł. Zastanawiam się nad zainwestowaniem w wózek duński. Z tego, co widzę koszt takiego wózka nie jest wysoki, a może fajnie ułatwić pracę.

 2. Gargamel pisze:

  Realia są takie, że wiele firm nie ma wiedzy ani doświadczenia w zakresie przewozu kwiatów. I niestety dotyczy to także kurierów obsługujących kwiaciarnie internetowe – nie wszystkie rzecz jasna. Ważne jest, aby sama kwiaciarnia postarała się o zabezpieczenie przesyłki kwiatowej w należyty sposób, bo to niejako zwalnia kurierów z tego obowiązku. Tylko że takich przykładów jest na polskim rynku niewiele. Kwiatowy Ogród ma swoje patenty na bezpieczne pakowanie kwiatów i wszystko dociera w stanie nienaruszonym, ale to nadal jest rzadkość. Klienci niestety są zmuszeni rozpoznawać „bojem” te sprawy, bo nie zawsze wiedzą, u kogo można zamówić bukiet bez ryzyka wpadki.

 3. opakowania pisze:

  Przede wszystkim w transporcie również kwiatów najlepiej sprawdzą się oczywiście pojemniki, skrzynki oraz skrzynie z tworzywa, które są wytrzymałe i zapewnią najlepszą ochronę przed uszkodzeniem ładunku, również kwiatów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności