Przeprowadzka do Niemiec w 2022 roku

Niemcy to drugi najbardziej popularny kierunek emigracji naszych rodaków. Co przyciąga Polaków do kraju zachodnich sąsiadów? Dobrze płatne prace sezonowe, rozwinięta gospodarka, bogata oferta niemieckich uniwersytetów, czy perspektywa lepszego życia? Coraz więcej osób wyjeżdża do Niemiec, aby dołączyć do rodziny, która już tam mieszka.  Jak zorganizować przeprowadzkę do Niemiec? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Jak pokazuje raport GUS, w 2014 roku w Niemczech mieszkało ponad 614 tysięcy Polaków. Lepszy standard życia, wysokie zarobki, mała odległość od rodzinnego kraju i bliskich – to tylko kilka z powodów dlaczego Polacy decydują się na emigrację do Niemiec. Od czego zacząć przygotowania, gdy decydujemy się na emigrację za zachodnią granicą?

Przygotowanie do przeprowadzki do Niemiec

Przygotowania do wyjazdu warto zacząć kilka miesięcy wcześniej… od intensywnego kursu języka niemieckiego. Chociaż Niemcy swobodnie porozumiewają się w języku angielskim, znajomość języka niemieckiego w stopniu średnio-zaawansowanym znacznie zwiększa szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy oraz minimalizuje skutki szoku kulturowego. Im szybciej osłuchasz się z tym językiem, tym lepiej pójdzie Ci podczas Vorstellungsgespräch (rozmowy o pracę).

przeprowadzka niemcy

źródło: memegenerator.net/instance/59510189

Przed wyjazdem zadbaj także o skompletowanie poniższych dokumentów:

 • aktualny dowód osobisty
 • paszport
 • przetłumaczony akt urodzenia poświadczony przez tłumacza przysięgłego
 • prawo jazdy
 • zaświadczenie o niekaralności poświadczone przez tłumacza przysięgłego
 • dyplom uczelni wyższej

Przed przyjazdem do Niemiec warto także wyrobić kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), która uprawni Cię do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. EKUZ można wyrobić w oddziale NFZ lub korespondencyjnie. Warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeśli zamierzasz szukać pracy dopiero na miejscu, musisz posiadać środki finansowe, które pozwolą Ci się utrzymać przez co najmniej 4 tygodnie, czyli minimalnie 800 euro. Oczywiście im więcej tym lepiej 🙂

Koszt przeprowadzki na Zachód

Jeśli zależy Ci na tym, aby nie wydać majątku na przeprowadzkę, zaplanuj ją odpowiednio wcześniej. W przygotowaniu przeprowadzki za granicę może pomóc Ci nasz poradnik „Wszystko o przeprowadzkach”. Średni koszt przeprowadzki na trasie Polska-Niemcy to 1684 zł. Za przeprowadzkę z Poznania do Berlina zapłacisz średnio 827 złotych. Przeprowadzka z Warszawy do Frankfurtu nad Menem to wydatek rzędu 2454 zł. Przeprowadzając się z Warszawy do Monachium zapłacisz średnio 717 zł. Podane ceny dotyczą przeprowadzek zleconych za pośrednictwem serwisu Clicktrans.pl.

Na miejscu  

W przypadku, gdy planujesz wyjazd „w ciemno” i nie masz nikogo znajomego w Niemczech, warto zarezerwować nocleg w hostelu lub hotelu i rozpocząć poszukiwania mieszkania. Ceny za nocleg w hostelu zaczynają się od 20 euro. W poszukiwaniach lokum pomogą Ci z pewnością grupy na Facebooku np. Polonia w Niemczech. Jeśli wybierasz się do Niemiec jako student, warto sprawdzić portale takie jak auswaerts-zuhause.de, studentenwerke.de, gdzie znajdziesz wynajem lokum dla młodych osób. Jeśli szukasz wynajmu całego mieszkania, warto sprawdzić portale takie jak: wohnung-jetzt.de, meinestadt.de, my-next-home.de, immobilienscout24.de.

Cena, którą najczęściej widzimy to tzw. Kaltmiete (sam czynsz, bez ogrzewania). Całkowita kwota z opłatami to tzw. Warmmiete. Większość właścicieli mieszkań pod wynajem żąda Kaution – depozytu, który zwraca przy wyprowadzce lub z których pokrywa koszty naprawy zaistniałych szkód. Prawo niemieckie dopuszcza depozyt o wartości trzymiesięcznego czynszu (Kaltmiete) + 16% VAT. Najczęściej jednak właściciel mieszkania żąda depozytu w wysokości czynszu za jeden miesiąc.

Formalności po przyjedzie do Niemiec

Aby legalnie przebywać i pracować w Niemczech, powinieneś dopełnić szeregu formalności.

Jeśli od razu zakładasz, że planujesz zostać w Niemczech dłużej niż 3 miesiące, musisz zgłosić stały pobyt w odpowiednim urzędzie. Na spełnienie obowiązku meldunkowego masz 7 dni od daty przyjazdu. Zależnie od nowego miejsca zamieszkania, należy udać się do najbliższego BürgeramtMeldeamt, Ordnungsamt lub Einwohnermeldeamt. Do urzędu trzeba zabrać ze sobą dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz Vermieterbescheinigung – zaświadczenie od wynajmującego, które powinno stanowić potwierdzenie zameldowania lub wymeldowania.

Vermieterbescheiningung powinno zawierać:

 • imię i nazwisko wynajmującego
 • datę wprowadzenia się lub wyprowadzenia się z mieszkania, informację czy proces dotyczy zameldowania czy wymeldowania
 • adres mieszkania
 • imię i nazwisko osoby podlegającej obowiązkowi meldunku

Jeśli udajemy się do urzędu osobiście nie ma obowiązku uzupełniania żadnego z formularzy. Tuż po wejściu do budynku należy pobrać numerek i oczekiwać, aż zostaniemy obsłużeni przez Kundenzentrum. Jeśli z czasem zmienisz miejsce pobytu, masz obowiązek poinformować o tym urząd, aby otrzymywać korespondencję administracyjną na wskazany przez Ciebie adres.

Poszukiwania pracy w Niemczech

Od 1 maja 2011 r. obywatele polscy nie potrzebują zezwoleń na pracę i korzystają ze swobodnego, nieograniczonego dostępu do niemieckiego rynku pracy.

W Niemczech największym zapotrzebowaniem cieszą się zawody z sektorów takich jak rolnictwo, hotelarstwo, gastronomia, opieka nad osobami starszymi, inżynieria i branża IT. Jeśli zamierzasz szukać pracy w korporacji, zwiększysz swoje szanse udając się do landów zachodnich.

Agencja pracy vs poszukiwania na własną rękę

Coraz więcej Polaków, w szczególności tych, którzy nie mówią biegle po niemiecku, decyduje się skorzystać z usług pośrednika. W tym przypadku rozmowa rekrutacyjna odbywa się jeszcze w kraju i przeprowadzana jest w języku polskim. Wiąże się to jednak z mniej korzystnymi warunkami – niskim wynagrodzeniem i brakiem możliwości stałego zatrudnienia (są to prace tymczasowe). Każda z legalnie działających agencji pracy musi uzyskać wpis do rejestru agencji zatrudnienia. Aby sprawdzić, czy pośrednik, z którego usług chcemy skorzystać jest wiarygodny, wystarczy znaleźć go na stronie kraz.praca.gov.pl.

Agencja zatrudnienia może pobierać opłaty wyłącznie za usługi takie jak: badania lekarskie, tłumaczenie dokumentów, dojazd i powrót osoby korzystającej z pośrednictwa, wydanie wizy. Polska agencja zatrudnienia ma obowiązek podpisania z Tobą umowy – musisz jednak pamiętać, że nie jest ona równoznaczna z umową o pracę, którą zawierasz z pracodawcą.

Uważaj! Prawdopodobnie trafiłeś na fałszywą agencję zatrudnienia, jeśli agencja chce pobrać przedpłatę, kaucję lub opłatę z tytułu wyszukania i wskazania pracodawcy za granicą.

Samodzielne poszukiwania pracy w Niemczech warto rozpocząć w Internecie. Korporacje i większe firmy, podobnie jak w Polsce, najczęściej zamieszczają informacje o rekrutacji na swoich stronach internetowych. Warto odwiedzić stronę niemieckiego urzędu pracy: jobboerse.arbeitsagentur.de , a także wyszukiwarki ogłoszeń z wakatami:

 • jobware.de
 • stellenanzeigen.de
 • cesar.de
 • berufsstart.de
 • jobpilot.de
 • arbeit-online.de
 • jobworld.de
 • job24.de
 • monster.de

Wciąż obawiasz się niepowodzenia w poszukiwaniu pracy w Niemczech? Być może statystyki podniosą Cię na duchu. Według danych Eurostatu, we listopadzie 2015 stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 7,2%, natomiast w tym samym czasie bezrobocie w Niemczech utrzymywało się na poziomie 4,5%.

niemcyeurostat

Zatrudnienie w Niemczech

Udało Ci się dostać pracę w Niemczech? Super! Pracodawca jest zobowiązany sporządzić dla Ciebie umowę  najpóźniej do 30 dni od rozpoczęcia pracy. Umowa powinna zawierać:

 • nazwę i adres stron umowy
 • data rozpoczęcia stosunku pracy
 • przewidywany okres stosunku pracy (w przypadku umów na czas określony)
 • miejsce pracy
 • skrócony opis zakresu obowiązków pracownika
 • wysokość wynagrodzenia
 • uzgodniony czas pracy
 • okres wypowiedzenia stosunku pracy

1 stycznia 2015 r. wprowadzono w Niemczech płacę minimalną, która wynosiła wtedy 8.50 euro za godzinę. Obecnie (od stycznia 2022 roku) płaca minimalna wynosi w Niemczech 9,82 euro. Stawki branżowe różnią się czasem  pomiędzy landami – mieszkańcy byłego NRD, czyli landów takich jak Brandenburgia, Meklemburgia, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia, wciąż zarabiają około 14% mniej niż mieszkańcy Niemiec Zachodnich (źródło:EURES).

Poniżej znajdziesz minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy dla różnych branż według danych WSI-Tarifarchiv.

Zawód Płaca Terytorium
robotnik 12,85 € całe Niemcy
dekarz niewykwalifikowany 13 € całe Niemcy
czeladnik 14,50 € całe Niemcy
pracownik pedagogiczny 17,18 € całe Niemcy
sprzątanie wnętrz 11,55 € całe Niemcy
czyszczenie elewacji 14,81 € całe Niemcy
elektronika 12,90 € całe Niemcy
pomocnik opiekuna osób starszych 12,55 € całe Niemcy
opiekun osób starszych 15,40 € całe Niemcy
praca tymczasowa 10,88 € całe Niemcy
malarz/lakiernik niewykwalifikowany 11,40 € całe Niemcy
malarz/lakiernik wykwalifikowany 13,80 € całe Niemcy

Ubezpieczenie w Niemczech

Gdy po raz pierwszy podejmiesz pracę w Niemczech, Twój pracodawca wyrobi Ci Sozialversicherungnummer, który stanowi numer ubezpieczenia społecznego. Pamiętaj, aby go zapisać i trzymać w bezpiecznym miejscu – będziesz go potrzebować w przypadku zmiany pracy. Numer wraz z Sozialversicherungsausweis trzeba będzie podać nowemu pracodawcy, jeśli chcesz w przyszłości uniknąć problemów, gdy np. będziesz starać się o rentę, a Twoje składki będą zebrane na różnych kontach.

Zatrudnienie na umowę o pracę w Niemczech jest równoznaczne z automatycznym zgłoszeniem pracownika do GKV-Gesetzliche Krankenversicherung, jednej z państwowych kas chorych. Wiąże się to z dodatkowym kosztem – ok. 10 euro za 3 miesiące. Taką samą kwotę zapłacisz za dobę spędzoną w szpitalu (odpukać!).

Klasy podatkowe w Niemczech

Od 1 stycznia 2013 r. w Niemczech działa elektroniczna karta podatkowa  Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale (ELTstAM), dzięki której możesz dowiedzieć się do której klasy podatkowej należysz.

Obecnie w Niemczech wyróżnia się VI klas podatkowych:

 I – osoby samotne lub małżonkowie mieszkający osobno (kwota miesięcznego dochodu wolna od podatku: 983 euro)

II – osoby samotnie wychowujące potomstwo (kwota miesięcznego dochodu wolna od podatku: 1178 euro)

III – osoby owdowiałe lub małżonkowie osób należących do klasy V lub niepracujących (kwota miesięcznego dochodu wolna od podatku: 1862 euro)

IV – małżonkowie osób należących do klasy IV (kwota miesięcznego dochodu wolna od podatku: 983 euro)

V – małżonkowie osób należących do klasy III (kwota miesięcznego dochodu wolna od podatku: 104 euro)

VI – osoby samotne i małżonkowie wykonujący więcej niż 2 prace (w drugiej pracy kwota miesięcznego dochodu wolna od podatku jest równa 0 euro).

Co może zaskoczyć Cię w Niemczech?

Niemcy słyną z zamiłowania do porządku i punktualności. Warto o tym pamiętać, nie tylko gdy zostaniesz zaproszony na Vorstellungsgespräch, ale także podczas mniej oficjalnych spotkań.

Bardzo ważna dla Niemców jest także kwestia poszanowania przepisów pracy, a w szczególności ruchu drogowego. Nie zdziw się zatem, gdy w miejscu gdzie można jechać 70 km/h, niemiecki kierowca nie przekroczy prędkości 65 km/h.  Ach, i na pewno zatrzyma się przed każdym przejściem dla pieszych 🙂

Choć z pozoru Niemcy wydają być narodem chłodnym, zdystansowanym i trudnym w kontaktach -jest to tylko stereotyp. Niemcy są zadowoleni z życia, przyjaźni i otwarci. Lubią pytać „Wie gehts?”, dlatego jak pisaliśmy wyżej – warto przyjechać do Niemiec znając chociaż podstawy języka.

Przeprowadzasz się do Niemiec?

Planujesz przeprowadzkę do Danii? Sprawdź nasz poradnik >>

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

5 komentarzy

 1. Joanna pisze:

  Ta tabela z płacami, choć teraz są jeszcze wyższe to doprawdy wielka mobilizacja żeby szukać pracy w Niemczech choćby sezonowej.

 2. Dawid pisze:

  Super zebrane wszystko w jednym miejscu, dziękuje

 3. Miroslaw pisze:

  Państwo Zjednoczonych Niemiec po II wojnie światowej bardzo szybko się odbudowało ekonomicznie .Dlatego w kulturze i tradycji wypracowanej od pokoleń jest porządek punktualność i dyscyplina .Inne państwa powinny brać przykład aby iść do przodu i rozwijać się .unosząc się szybując na tle błękitnego nieba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności