Jak zorganizować transport jachtów i transport łodzi? – poradnik [Aktualizacja: 28 lipca 2020]

Czy mogę samodzielnie przetransportować swoją łódź lub jacht? Jak to zrobić? Jak przetransportować łódź z pomocą firmy transportowej? Ile to kosztuje? Co należy przygotować przed transportem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

 Samodzielny transport jachtów i łodzi

transport łodzi na przyczepie

Źródło: www.haulingdepot.com

1. Przygotuj łódź do transportu

Zabierz z łodzi najwięcej rzeczy, jak to możliwe. Lepiej umieścić je w bagażniku samochodu. Łódź transportowana jest na przyczepie, a nierównomiernie rozłożony ładunek sprawia, że przyczepa traci na stabilności, co z kolei utrudnia jazdę.

Zabezpiecz wszystkie elementy wystające poza kadłub, a także wszystkie luźne elementy, które mogłyby spowodować uszkodzenia. Zamknij klapy, drzwi i okna, upewnij się, że nie ma możliwości, aby otworzyły się podczas transportu (możesz je zabezpieczyć np. taśmą).

Wyłącz urządzenia elektryczne, zabezpiecz wszystkie kable. Jeżeli transportujesz jacht żaglowy, zdejmij żagle i zwiń je.

2. Dokładnie sprawdź wymiary łodzi

Upewnij się, że wymiary podane przez producenta są zgodne z faktycznymi wymiarami łodzi. Długość liczy się od końca dziobu do środka rufy. Należy wziąć pod uwagę również wszelkie dodatkowe elementy. Wysokość mierzy się od dna do najwyższej nieusuwalnej części łodzi. Szerokość mierzy się w miejscu, gdzie łódź jest najszersza.

Na to, jak ważne podczas transportu są wymiary, zwraca uwagę Brożka Nowak, ekspert w dziedzinie żeglarstwa, praktykujący żeglarz, instruktor i geograf. Brożka uczestniczy w projekcie „Zew Oceanu” i należy do załogi, która udaje się w dalekie rejsy.

zew oceanu

Ważna jest waga zestawu. Jeżeli waga przyczepy nie przekracza 750 kg, nie trzeba mieć prawa jazdy kategorii E. Trzeba zadbać o to, żeby na przyczepie nie było więcej wagi, niż pozwala na to limit wpisany w jej dowodzie rejestracyjnym. My zabraliśmy cały zestaw do składu węgla, bo tam są wagi do samochodów towarowych. Trzeba pamiętać o tym, że wszyscy pasażerowie w trakcie ważenia powinni być na pokładzie.

3. Poszukaj odpowiedniej przyczepy, przygotuj samochód

przyczepa do transportu jachtów i transportu łodzi

Źródło: www.trailerbroker.com

Przyczepa przede wszystkim musi być dopasowana do wagi. Do wagi jachtu trzeba doliczyć minimum 250 kg, nawet więcej, jeśli wybieramy się w dłuższe rejsy (wówczas bierzemy pod uwagę wyposażenie, które pozostaje w jachcie). Poza tym, dla bezpieczeństwa należy sprawdzić hamulec najazdowy naszego auta. „Jeżeli samochód jest pożyczony, kierowca powinien mieć upoważnienie od właściciela pojazdu, wystarczy odręcznie spisany dokument. Nawet jeżeli właścicielem pojazdu jest małżonek kierowcy, pismo i tak jest potrzebne. Zasada ta jest ściśle przestrzegana i egzekwowana w krajach UE.”, przypomina nasz ekspert.

4. Załatw formalności

To, jakie formalności należy załatwić, zależy od tego, jaką łódź i w jakichś warunkach zamierzasz transportować. Warto zapoznać się z przepisami kodeksu drogowego i sprawdzić, czy jacht o danych wymiarach i wadze możemy transportować bez specjalnych pozwoleń.

Według jednego z zapisów kierowca posiadający prawo jazdy kategorii B może prowadzić zestaw, którego waga nie przekracza 3500 kg. Istnieje jednak również zapis mówiący, że jeśli waga przyczepy nie przekracza 750 kg, to można do niej dodać 3500 kg, co oznacza, że wartość tę możemy przekroczyć – mówi Brożka.

Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli masa zestawu przekracza 3,5 tony, obowiązuje Cię system ViaTOLL. Więcej o ViaTOLL znajdziesz tutaj >>

Przed transportem warto dokładnie sprawdzić, co Kodeks Drogowy ma do powiedzenia na temat naszego ładunku, zwłaszcza że przepisy nierzadko się zmieniają. Poza tym, w różnych krajach panują inne zasady, jeśli więc zamierzasz przekroczyć granicę, dowiedz się również, jakie przepisy obowiązują tam, dokąd się wybierasz. Zwróć uwagę nie tylko na dopuszczalną wagę, ale również pozostałe wymiary.

Kodeks drogowy
W Polsce, wg artykułu 61 z Kodeksu Drogowego, bez pozwoleń możemy prowadzić zestaw, którego szerokość nie przekracza 3 m, przy czym szerokość pojazdu nie powinna przekraczać 2,5 m. Ładunek musi być ułożony na środku, nie może wystawać na więcej niż 23 cm z jednej strony. Z tyłu pojazdu natomiast nie może wystawać na odległość większą niż 2 m.

5. Umieść łódź na przyczepie

To, jak załadujesz swoją łódź na przyczepie zależy od tego, jakim sprzętem dysponujesz. Samochód powinien być zaparkowany tuż zbiorniku wodnym, tak że przyczepa znajduje się przy wjeździe, tylne koła mogą być prawie w całości zanurzone w wodzie. Ostrożnie wprowadź łódź na przyczepę. Zwróć uwagę na wiatr i fale, które mogą wpłynąć na kierunek jazdy. Następnie przymocuj łódź odpowiednio, upewniając się, że nie będzie kołysać się podczas transportu. Narzędzia, jakie wykorzystasz do przymocowania ładunku, powinny być dostosowane do typu twojej łodzi lub jachtu. Opróżnij zbiorniki z wodą.

6. Prowadź ostrożnie

Zaleca się wybranie mniej uczęszczanych dróg i unikanie godzin, w których ruch na ulicach jest intensywny. Pamiętaj również o wężykowaniu, może do niego dojść jeśli ładunek na przyczepie nie jest rozmieszczony równomiernie.

Transport łodzi i jachtu z pomocą firmy transportowej

Jeżeli nie masz czasu lub możliwości, aby samodzielnie przetransportować jacht, rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług firmy transportowej. Profesjonalny przewoźnik pomoże ci w załatwieniu wszelkich formalności i zadba o twoją łódź podczas transportu. Transport dokonuje się drogą morską lub lądową, w zależności od trasy, stanu łodzi i innych okoliczności.

transport łodzi motorowej na przyczepie

1. Znajdź przewoźnika

Możesz wystawić ogłoszenie w serwisie Clicktrans.pl. W serwisie zarejestrowane są tysiące przewoźników, wśród nich także specjaliści zajmujący się transportem łodzi i jachtów.

2. Przekaż przewoźnikowi szczegółowe informacje dotyczące wymiarów łodzi

O to, jakie informacje należy przekazać firmie transportowej, zapytaliśmy zarejestrowanego u nas przewoźnika, Marka Belniaka z The Seven Seas.

W przypadku transportu drogowego szczególnie ważne są wymiary. Należy sprawdzić je dokładnie, zwłaszcza szerokość, bo łódki zwykle są szersze niż przewiduje prawo, a wtedy trzeba wynająć pilota.

Podczas mierzenia obowiązują zasady opisane w pierwszej części poradnika.

3. Formalności

To, jakie dokumenty będą potrzebne, zależy od sposobu transportu.

„Jeżeli łódź transportowana ma być drogą morską, musi mieć dokumenty upoważniające do pływania. Należy poinformować przewoźnika czy łódź jest ubezpieczona, czy znajdują się na niej środki ratunkowe i narzędzia nawigacyjne. Jeżeli ich nie posiadasz, może będziemy mogli na czas transportu wykorzystać swoje narzędzia, ale możesz też zostać poproszony o zakupienie odpowiedniego wyposażenia. Ważne jest również, czy na łodzi znajdują się urządzenie zapewniające bezpieczeństwo i czy posiada ona ważny atest. W przypadku transportu lądowego zwykle potrzebne jest zlecenie transportowe, w niektórych krajach wymagany jest też akt własności łodzi.”, mówi Marek Belniak.

Transort jachtów drogą morską: Przykładowy rejs transatlantycki: przeprowadzanie jachtu na trasie Martynika - Francja (Port Leucate)

Źródło: www.yachtdelivery.pl
Przykładowy rejs transatlantycki: przeprowadzanie jachtu na trasie Martynika – Francja (Port Leucate)

4. Ile kosztuje transport łodzi, jachtu i skutera wodnego

Ceny transportu mogą być bardzo zróżnicowane, tak jak zróżnicowane są łodzie i jachty.  Ceny transportu małych jachtów wynoszą od  0,80 do 1,2 zł/km  . Większe łodzie i jachty przewieziesz od  1,8 – 3 zł/km Jednak każde zlecenia transportowe trzeba rozpatrywać indywidualnie. Spory wpływ na cenę ma nie tylko waga czy wymiary łodzi, ale także dystans do pokonania przez przewoźnika.

Ceny transportu w 2019 roku z podziałem na kierunki transportu:

Najtańszy był transport łodzi na terenie Polski. W 2019 kosztował około   1000 zł . Najdroższy był wywóz łodzi z Polski za granicę. Średnio kosztował   3240 zł . Sprowadzenie łodzi motorower do kraju to koszt średnio   2725 zł .

Prezentujemy ceny przykładowych zleceń transportowych zrealizowanych z Clicktrans:

Transport łodzi motorowych – ceny:

1. Łódź o wadze 1000 kg, Polska, Bujaków – Polska, Warszawa, 350 km, cena: 550 zł, 1,57 zł/km

https://clicktrans.pl/przesylka/lodz-motorowa-polska

2. Łódź o wadze 800 kg, Polska, Augustów – Niemcy, Barth, 1029 km, cena: 1850 zł, 1,8 zł/km

https://clicktrans.pl/przesylka/lodz-motorowa-niemcy

Transport jachtów – ceny: 

1. Jacht o wadze 850 kg, Polska, Kożuchów – Polska, Tarnobrzeg, 591 km, cena: 700 zł, 1,18 zł/km

https://clicktrans.pl/przesylka/jacht-zaglowy-polska

2. Jacht o wadze 1750 kg, Holandia, Noordwijkerhout – Polska, Łukanowice, 1332 km, cena: 1000 zł, 0,75 zł/km

https://clicktrans.pl/przesylka/jacht-zaglowy-holandia

Transportu skuterów wodnych – ceny:

1. Skuter wodny o wadze 500 kg, Polska, Świdnica – Polska, Zambrów, 526 km, cena: 450 zł, 0,85 zł/km

https://clicktrans.pl/przesylka/skuter-wodny-polska

2. Skuter wodny o wadze 1200 kg, Wielka Brytania, Londyn – Polska, Warszawa, 1676 km, cena: 1250 zł, 0,75 zł/km

https://clicktrans.pl/przesylka/skutery-wodne-anglia

A Wy jak przewozicie swoje łodzie? Wolicie sami zajmować się transportem czy korzystacie z usług profesjonalnych firm?

 

Transport jachtów

                                                                                             http://www.yachtdelivery.pl/

Poproś Marka Belniaka o ofertę: Poproś o ofertę

Tu możesz zlecić transport jachtu lub łodzi:

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o cenach transportu łodzi i jachtów? Przeczytaj: https://clicktrans.pl/blog/rynek-transportu-jachtow-i-lodzi-motorowych

Do you want to read this post in English? Here it is: https://clicktrans.com/blog/a-guide-to-boat-and-yacht-transport/

7 komentarzy

  1. chill-boat pisze:

    Cenne porady

  2. Ania pisze:

    Koszt przetransportowania łódki 5, 2 ton

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności