Jak przewieźć kajak? Oto 2 sposoby

Jak samodzielnie przewieźć kajak? Jak przymocować go na dachu samochodu? Na co należy zwrócić uwagę podczas oznaczania samochodu i kajaka? Odpowiedzi na te i inne związane z transportem kajaka pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

 

1. SAMODZIELNY TRANSPORT KAJAKA

Kajak można przetransportować na dachu samochodu lub wykorzystać przyczepę. Dostępne są specjalne przyczepy kajakowe. Sprzęt taki można kupić lub wypożyczyć. Najczęściej jednak właściciele kajaków decydują się na przewożenie ich na dachu pojazdu. Jak więc przetransportować kajak w ten sposób?

kajak1

Źródło: www.flickr.com/groups/kayak_on_the_roof

Jak przymocować kajak na dachu samochodu?

Wszystko zależy od tego, jaki samochód i kajak posiadasz. Potrzebować będziesz bagażnika samochodowego. Pamiętaj, aby sprawdzić, jakie ograniczenia ma Twój bagażnik i czy ładunek nie jest zbyt ciężki, zwłaszcza jeśli przewozisz kilka kajaków. Na bagażniku możesz zamontować specjalne uchwyty, umożliwiające ułożenie kajaków na boku – dzięki temu będziesz mógł wieźć nawet trzy, cztery kajaki jednocześnie.

transport kajaków

Źródło: www.roofbox.co.uk/water-sports-accessories

Aby uniknąć przesuwania i uszkodzenia sprzętu, warto ułożyć na belkach bagażnika jakiś miękki materiał, np. podkładki z gąbki.

Następnie należy umieścić kajaki na bagażniku. Jeżeli przewozisz jeden lub dwa kajaki, możesz ułożyć je na poprzecznych belkach bagażnika, najlepiej do góry dnem. Upewnij się, czy kajak jest stabilny i nie przechyla się do przodu ani do tyłu. Kajak trzeba dobrze przymocować. Najlepiej zrobić to za pomocą pasów transportowych z klamrami. Będą Ci potrzebne co najmniej dwa pasy. Powinny być one odpowiednio naciągnięte, a ich końce zawinięte, aby nie hałasowały w trakcie jazdy. Zabezpiecz klamry, żeby nie uszkodziły kajaka. Pamiętaj, aby zabrać co najmniej jeden zapasowy pas.

Ważne: upewnij się, że kajak jest dobrze przymocowany. Sprawdź, czy da się go przesuwać na boki. Powinien być stabilny i nie poruszać się. Zwróć jednak uwagę na to, czy pasy nie są naciągnięte aż tak mocno, że mogłyby uszkodzić poszycie kajaka.

Jak oznakować samochód i przewożony kajak?

Przewożąc kajak na dachu samochodu musimy pamiętać o przepisach ruchu drogowego. Kajaki są na ogół lekkie, więc waga nie powinna stanowić problemu. Należy jednak zwrócić uwagę na wymiary.

W Artykule 61 Kodeksu Drogowego
Ładunek nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów (…). Ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla kierującego.

 Poza tym, wystający ładunek należy odpowiednio oznakować. Przepisy dotyczące oznakowań są bardzo szczegółowe:

Ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku;

Ładunek wystający z tyłu pojazdu oznacza się pasami białymi i czerwonymi umieszczonymi bezpośrednio na ładunku lub tarczy na jego tylnej płaszczyźnie albo na zawieszonej na końcu ładunku bryle geometrycznej (np. stożku, ostrosłupie);  widoczna od tyłu łączna powierzchnia pasów powinna wynosić co najmniej 1000 cm2, przy czym nie może być mniej niż po dwa pasy każdej barwy; ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło i czerwone światło odblaskowe; przy przewozie drewna długiego zamiast oznakowania białymi i czerwonymi dopuszcza się oznakowanie kończ ładunku chorągiewką lub tarczą barwy pomarańczowej;

Ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku.”

Jeżeli wybierasz się za granicę, sprawdź, jakie przepisy obowiązują w odwiedzanym przez Ciebie kraju.

Prowadź ostrożnie

Ruszaj powoli, obserwując, czy kajak jest stabilny. Jeśli nie, zatrzymaj się i popraw mocowanie. Najlepiej zatrzymuj się co jakiś czas i sprawdzaj, czy pasy są odpowiednio zaciśnięte. Prowadź powoli i ostrożnie.

2. PRZEWÓZ KAJAKA Z POMOCĄ FIRMY TRANSPORTOWEJ

Transport możesz również zlecić specjalistom. Przewoźnika znajdziesz w serwisie Clicktrans.pl. Wystarczy opublikować bezpłatne ogłoszenie, a przewoźnicy zaproponują wyceny.

transport kajakowŹródło: http://www.yakityyak.co.nz

Ile kosztuje transport kajaka na terenie Polski i za granicę?

Ceny transportu zaczynają się już od 0,3 zł za kilometr. Oto przykłady:

 • kajak z miejscowości Budgoszczy(Polska) do City Of Nottingham (Wielka Brytania), 1681 km,  550 zł , 0,33 zł/km

https://clicktrans.pl/kajak/polska-anglia

 • kajak z Rzeszowa do Wrocławia, 436 km,  210 zł , 0,48 zł/km

https://clicktrans.pl/kajak/polska

Tu znajdziesz też informacje o tym jak zorganizować transport jachtów: https://clicktrans.pl/blog/jak-zorganizowac-transport-jachtow-i-transport-lodzi-poradnik/

5 komentarzy

 1. Marcin pisze:

  Moim zdaniem chyba najwygodniejsza opcją przewozu kajaków jest przyczepka. Zawsze można wziąć więcej kajaków oraz wygodniej jest je zapakować i rozpakowac z przyczepki. Pozdrawiam

 2. Gdynianin pisze:

  Ja swój kajak wożę na dachu obrócony dnem do góry. Na dachu mam belki i na nie założone otulinę do rur i to przywiązuje na dwie linki i nie ma opcji, żeby coś się stało podczas podróży.

 3. remiza wiejska na wesele szit pisze:

  Przyczepka wygrywa, jak już to bus może też być-oczywiście na dachu.

 4. maciek pisze:

  Na busie najłatwiej, bo długi bagażnik dachowy i nic nie wystaje praktycznie po za obrys auta.

 5. keys pisze:

  4 sezon mam na dachu Grand Vitary i jest ok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności