Jak zorganizować transport klimatyzatora?
W okresie letnim wzrasta popularność klimatyzatorów przenośnych. Posiadasz taki sprzęt i zastanawiasz się, jak go przewieźć? Planujesz kupić i martwi Cię jego transport? Nie wiesz, ile to kosztuje? Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące przewozu klimatyzatorów.
Klimatyzator to sprzęt podatny na uszkodzenie. Musi być przewożony ze szczególną ostrożnością. Jeżeli zakupiłeś sprzęt w sklepie online, to z reguły transport jest wliczony w cenę. Jednak co zrobić, gdy chcemy sami przewieźć zakupiony sprzęt bądź przetransportować używany?
Przygotowanie klimatyzatora do transportu
Dobrze zapakowana przesyłka jest kluczem do udanego przewozu. Dzięki zabezpieczeniu sprzętu, jest on bardziej odporny na wstrząsy występujące podczas transportu. Jeżeli posiadasz oryginalne opakowanie po urządzeniu, sprawa jest znacznie prostsza. Wykorzystaj opakowanie od producenta, bo odpowiada wymiarom przewożonej rzeczy. Fabryczne kartony nie tylko mają właściwy rozmiar, ale z reguły są solidniejsze, bo posiadają dodatkowe zabezpieczenia.
Jeżeli nie posiadasz kartonu od producenta, znajdź opakowanie zbliżone do wymiarów klimatyzatora. Sprzęt możesz dodatkowo owinąć folią bąbelkową, a wolne przestrzenie w kartonie wypełnić styropianem. Zwróć uwagę na spód kartonu, dla bezpieczeństwa najlepiej go zabezpiecz. To samo dotyczy rogów opakowania – one także mogą wymagać wzmocnienia. Możesz do tego użyć szerokiej taśmy klejącej. Dodatkowym zabezpieczeniem może być ułożenie sprzętu na palecie. Transport palet jest prostszy i bezpieczniejszy. Jeżeli masz taką możliwość – postaw zapakowany klimatyzator na palecie.
Pozycja klimatyzatora podczas transportu
Klimatyzator powinien być zawsze przewożony w pozycji pionowej, na suchej i poziomej powierzchni. Jest to szczególne ważne w sytuacji, gdy był już używany. Złe ułożenie klimatyzatora może spowodować urwanie sprężarki i uszkodzenie obwodu chłodzenia.
Transport klimatyzatora z firmą transportową
Nie masz odpowiedniego samochodu do przewozu klimatyzatora? Rozwiązaniem może być skorzystanie z firmy transportowej. Podczas szukania odpowiedniego przewoźnika warto upewnić się, czy posiada ubezpieczenie OCP. Dzięki temu w razie uszkodzeń będziesz mieć prawo do odszkodowania.
Co zrobić po transporcie
Po dotarciu sprzętu do miejsca docelowego musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Klimatyzator można uruchomić po minimum 2 godzinach, a nawet dobie po transporcie. Przed transportem sprawdź zalecenia w instrukcji obsługi danego modelu klimatyzatora. Przestrzeganie tej zasady sprawi, że transport będzie sukcesem. Nie pomijaj tego kroku!
Koszt transportu klimatyzatora
Cena transportu klimatyzatora jest zależna od długości trasy i jej typu (krajowa czy międzynarodowa). Wpływ na koszt mają także wymiary pakunku oraz fakt, że może to być przesyłka szczególnej ostrożności.
Za transport klimatyzatora w Polsce zapłacisz ok. 100-200 zł.
Klimatyzator z Barlinka do Gostynia za 90 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/klimatyzator-pl1
Klimatyzator z Warszawy do Kołobrzegu za 219 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/klimatyzator-pl2
Transport zagraniczny klimatyzatora kosztuje ok. 250-300 zł.
Klimatyzator z Zielonej Góry (Polska) do Sztokholmu (Szwecja) za 200 zł:
https://clicktrans.com/delivery/klimatyzator-szwecja
Klimatyzator z Michelstadt (Niemcy) do Barlinka (Polska) za 350 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/z-niemiec-do-polski
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na transporcie klimatyzatora >>