Jak zorganizować transport sadzonek drzew i krzewów?

Kupiłeś nowe sadzonki i nie wiesz, jak je przetransportować? Zastanawiasz się, jaka jest cena przewozu sadzonek i jak go zorganizować? Poniżej znajdziesz garść przydatnych informacji.

Przygotowanie sadzonek do transportu

Istnieją 2 sposoby transportu sadzonek drzew i krzewów:

  • za pomocą haka/uchwytu do brył korzeniowych
  • za pomocą pasów transportowych

Pierwszą metodę stosuje się przy transporcie drzewek i krzewów o bryle korzeniowej do 80 cm. Uchwyt jest przeznaczony specjalnie do transportu drzewek, jest więc dość bezpieczną i wygodną metodą. Pamiętaj jedynie, aby dobrze zabezpieczyć bryłę korzeniową. Wadą tej metody jest ograniczenie wielkościowe – nie sprawdzi się przy transporcie większych drzewek lub tych o bardziej rozbudowanej bryle korzeniowej.

Druga metoda jest bardziej uniwersalna – pasy transportowe służą wszak nie tylko do przenoszenia sadzonek, ale także mebli, sprzętu AGD etc. Z pewnością są zatem łatwiej dostępne, a także sporo tańsze niż uchwyt. Minusem jest wyższe ryzyko uszkodzeń mechanicznych – w miejscu, gdzie naprężony pas styka się z pniem drzewka łatwo o zdarcie kory, które może poważnie zaszkodzić sadzonce.

uchwyt do sadzonek

uchwyt do sadzonek; źródło: www.euroflora.pl

Pamiętaj o zabezpieczeniu bryły korzeniowej! Jeśli wyschnie podczas transportu, drzewko może uschnąć i nie przetrwać podróży. Uważaj też na uszkodzenia mechaniczne pnia i korzeni – może wydawać się, że niewielkie uszkodzenia to żaden problem, ale to nieprawda. Podczas transportu drzewko przebywa w szczególnych (w pewnym sensie – ekstremalnych) warunkach. Nawet niewielkie uszkodzenia zwiększają ryzyko, że drzewko nie przyjmie się na nowym miejscu.

Pamiętaj także, że potrzebny ci będzie samochód znacznych rozmiarów, nawet jeśli planujesz transport niewielkich sadzonek. Drzewka nie powinny być stłoczone, uważaj, aby ich gałęzie się nie splątały. Upewnij się także, że są zabezpieczone przed upadkiem podczas transportu.

Co zrobić, jeśli nie posiadasz warunków odpowiednich do transportu drzewek? Najbezpieczniej będzie zlecić transport fachowcom.

Transport sadzonek z pomocą firmy transportowej

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość skorzystania z fachowej wiedzy przewoźników – to po ich stronie leżeć będzie właściwe zabezpieczenie i transport sadzonek. Możesz też zamówić przewóz razem z pomocą przy załadunku i rozładunku.

Dobrym sposobem, aby obniżyć koszty takiej usługi jest skorzystanie  z opcji doładunku. Z pomocą giełdy transportowej możesz znaleźć przewoźnika, który i tak będzie pokonywał interesującą cię trasę – wówczas twoje sadzonki będą jedynie częścią ładunku, a ty sporo zaoszczędzisz na transporcie.

Koszt transportu sadzonek

Cena transportu sadzonek jest zależna przede wszystkim od długości trasy, od wagi i wymiarów ładunku, a także od tego na ile delikatny jest przewożony towar.

Za krajowy transport drzewek i krzewów w Polsce zapłacisz od  200 do 600 zł. 

Transport drzewek ogrodowych z Pisarzowic do Brzegu Dolnego za 210 zł

https://clicktrans.pl/przesylka/transport-drzewek-ogrodowych,366659

Transport drzewek z Puław do Warszawy za 580 zł

https://clicktrans.pl/przesylka/przewoz-drzewek-tuje-200cm-80sztuk-4na1m2-ladunki,314355

Za międzynarodowy transport drzewek i krzewów zapłacisz w granicach:  300–900 zł .

Transport drzewek z Kerpen (Niemcy) do Świebodzina (Polska) za 330 zł

https://clicktrans.pl/przesylka/mlode-drzewko-orzech-wloski-wysokosc-2m-plus-korzen-korzen-opakowany-drzewko-zwiazane-galezie,2090514

Transport sadzonek malin z Ceseny (Włochy) do Kosiorowa (Polska) za 890 zł

https://clicktrans.pl/przesylka/paleta-sadzonek-malin,1321582

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności