Przewóz zwierząt po brexicie

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wpłynie na wiele codziennych aspektów naszego życia, w tym na międzynarodowy transport zwierząt. Po wyjściu z UE przepisy dotyczące przewozu będą zapewne bardziej restrykcyjne wobec osób, które podróżują w towarzystwie zwierząt z Wielkiej Brytanii do krajów Unii. Poznaj zasady podróżowania z pupilem po brexicie.

transport psa za granicę

Na ten moment wszystko wskazuje, że transport zwierząt z Wielkiej Brytanii do UE nie będzie taki sam jak w czasach przed brexitem. Wielka Brytania nie znajduje się na listach Komisji Europejskiej zawierających państwa uprawnione do stosowania dotychczasowych zasad, łagodniejszych dla przewożących zwierzaki. Oznacza to zwiększenie liczby wymagań, które muszą spełnić właściciele zwierząt domowych, planujących przyjazd w ich towarzystwie z UK do krajów Unii.

Przewożąc zwierzę domowe z Wielkiej Brytanii do krajów Unii Europejskiej po brexicie, musisz pamiętać o:

 • zaszczepieniu pupila przeciwko wściekliźnie – niektóre kraje UE mają odstępstwa od tej reguły. W Polsce przepisy nie zezwalają na przyjazd na teren kraju zwierząt bez szczepienia przeciwko wściekliźnie;
 • wszczepieniu urządzenia identyfikującego zwierzaka, tzw. mikrochipu;
 • badaniu przeciwciał przeciwko wściekliźnie.   Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE laboratoria w Wielkiej Brytanii stracą wymagane akredytacje do przeprowadzania badań i do chwili ponownego uzyskania uprawnień, świadectwa wydane przez te jednostki nie będą honorowane w UE.   
 • posiadaniu świadectwa zdrowia.   Dotychczas właściciele zwierząt nie musieli mieć świadectwa, wystarczyło że mieli zwierzęcy paszport. Jednak po brexicie paszport pupila wydany w Wielkiej Brytanii straci ważność i nie będzie uprawniał do przywozu zwierząt domowych do krajów Unii Europejskiej.  

Lista wymagań dla osób przewożących psy, koty czy fretki z UE do Wielkiej Brytanii na ten moment nie ma ulec zmianie. Oznacza to, że obywatele Unii są zobowiązani do:

 • wszczepienia chipa zwierzętom;
 • posiadania zaświadczenia o wykonaniu szczepienia przeciw wściekliźnie;
 • posiadania paszportu zwierzaka wydanego na terenie UE;
 • przeprowadzenia profilaktycznego leczenia przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis.

podróż z kotem po brexicie

Należy pamiętać, że wszelkie szczepienia czy profilaktyczne kuracje muszą być wykonane przez upoważnionego lekarza weterynarii. W przypadku wątpliwości czy dodatkowych pytań warto skontaktować się z Głównym Inspektoratem Weterynarii.

Więcej porad o przewozie zwierząt znajdziesz tutaj.

Interesują mnie sposoby na ekologiczne rozwiązania w transporcie. Na blogu prezentuję wskazówki dotyczące przewozu maszyn, ciężkiego sprzętu i rzeczy bardzo nietypowych. Interesują mnie także prawne i społeczne aspekty transportu i przeprowadzek.

4 komentarze

 1. Julko99 pisze:

  Ech same problemy generuje ten Brexit 🙁

 2. Justyna pisze:

  Dzień dobry, jeśli dobrze zrozumiałam, zmiany dotyczą tylko zwierząt z angielskim paszportem. Jak jest z psem posiadającym paszport polski ? Moja Mama i Jej pies przyjeżdżają do nas do uk na Boże Narodzenie ( obowiązują „stare” zasady). Wracają w lutym i właśnie nie wiem co muszą zrobić. Napisane jest w artykule, że zwierzęta z eu paszportem wyjeżdżają na dawnych zasadach. Czy to pewne? Dziękuję

 3. Patrycja pisze:

  Witam posiadam unijny paszport dla pupila czy normalnie wyjadę i wjadę do UK czy musze robić te świadectwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności