Wszystko o transporcie zwierząt za granicę

Z poniższego poradnika dowiesz się, jak samodzielnie przewieźć psa lub kota za granicę. Piszemy również o tym, jak zlecić transport firmie transportowej i na co zwrócić uwagę podczas wyboru przewoźnika.

 • Formalności, które należy załatwić przed przewozem psa lub kota za granicę
 • Badania, które musi przejść zwierzę
 • Wybór transportera, rodzaje i ceny
 • Przygotowanie zwierzęcia do transportu
 • Transport zwierząt z pomocą firmy transportowej

pies

 http://www.petplanet.co.uk/search_adv.asp?sp=Dog-Car-Carrier

Formalności

Aby przewieźć zwierzę za granicę, powinieneś najpierw zadbać o załatwienie formalności. Zwierzak potrzebuje odpowiednich dokumentów, musi także przejść badania. Główny Inspektorat Weterynarii dokładnie opisuje, jakie wymogi należy spełnić.

Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE (obowiązuje od dnia 1 stycznia 2012 r.)
Psy, koty, fretki: 1. Muszą być zidetyfikowane za pomocą MIKROCZIPU. 2. Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. 3. Muszą być zaopatrzone w paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Mikroczip

W mikroczipie zakodowany jest 15-cyfrowy numer przypisany zwierzęciu. Jest to niewielkie (12mm x 2.1mm) urządzenie, które zapisuje dane zarówno o zwierzęciu, jak i właścicielu. Mikroczip implementowany jest za pomocą igły.

mikroczip

http://www.rfog.pl/produkt,110,transponder-mikroczip-do-znakowania-zwierzat-domowych

Szczepienie przeciwko wściekliźnie

Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 miesiąca życia. Jeżeli zwierzę jest szczepione regularnie, kolejne szczepienie uzyskuje ważność w dniu wykonania.

Paszport

Paszport wystawia upoważniony do tego lekarz weterynarii. Wydawany jest on od ręki (jeśli zwierzę zaszczepione już było przeciko wściekliźnie). Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawienia dokumentów prowadzone są przez okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne, znaleźć je można na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej (http://www.vetpol.org.pl/). Koszt wydania paszportu to 51 zł.

Są to podstawowe wymogi, które należy spełnić podróżując po Unii Europejskiej. Niektóre kraje mają jednak dodatkowe wymagania.

Przewóz zwierząt do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii i na Maltę wiąże się z koniecznością zapewnienia profilaktyki przeciwko tasiemcom Echinococcus multilocularis. Profilaktyka powinna zostać przeprowadzona nie wcześniej niż 120 godzin i nie później niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy wymienionych państw.

Szczegóły dotyczące innych państw znajdziesz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Jak przewozić zwierzę?

Zwierzę możesz przewieźć swoim samochodem, jednak potrzebujesz odpowiedniego transportera. Na rynku dostępnych jest mnóstwo gadżetów przydatnych podczas transportu psa czy kota. Od wyboru transportera zależy komfort i bezpieczeństwo zarówno zwierzęcia, jak i pozostałych pasażerów.

Rodzaje transporterów i gadżetów

Klatki

Jeżeli jesteś właścicielem dużego psa, możesz zdecydować się na zakup klatki. Jednak klatki są sporych wymiarów i da się je zamontować tylko w samochodach z dużym bagażnikiem, takich jak kombi czy SUV. Ceny klatek zaczynają się od ok. 100 zł, jednak te większe są znacznie droższe.

pies w klatce

http://www.kuchniapupila.pl/pies/akcesoria/klatki2/trixie_klatka_do,p908118843

Kontenery

Kontenery otwierają się z boku lub z góry. Jeśli kot czy pies może sprawiać kłopoty i uciekać z klatki tuż po otwarciu, lepiej zdecydować się na kontener otwierany od góry. Niektóre transportery mają w środku zamontowane pojemniki na wodę i karmę. Kontenery są praktyczne i przydają się także podczas wycieczek rowerowych czy innych wypadów. Najtańsze transportery tego typu kosztują ok. 50 zł.

kot

http://supurrsonic.pl/pl.php?s=203

Torby

Zaletą toreb i kojców tekstylnych jest ich lekkość i przepuszczalność powietrza. Dzięki dobrej wentylacji, zwierzę będzie czuło się bardziej komfortowo. Ceny toreb porównywalne są do cen kontenerów, zaczynają się od ok. 50 zł.

piesek
http://sklep.crazyworldpets.pl

Maty ochronne

Zwierzęta, zwłaszcza większe psy, można również przewozić na tylnym siedzeniu samochodu. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu siedzenia. Zwierzę podczas transportu możne podrapać czy zabrudzić tapicerkę. Poza tym, maty antypoślizgowe pomagają mu utrzymać równowagę. Zakup tańszego pokrowca lub koca kosztować Cię będzie minimum 30 zł, jednak trwalsze maty kosztują około 100-150 zł.

pies na macie

www.hubuform.pl/1482,pl_duza-mata-samochodowa.html

Szelki

Jeżeli chcesz przewozić psa na siedzeniu samochodu, powinieneś również kupić specjalne szelki zabezpieczające. Ułatwią one utrzymanie zwierzaka na miejscu, zapewniając bezpieczeństwo. Szelki dla małego psa czy kota kupisz już za 20 zł. Jeśli twój pupil jest większy, cena szelek będzie wyższa.

pies w szelkach

goo.gl/vbVgb6

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru transportera?

Przede wszystkim na wielkość. Transporter powinien być na tyle duży, aby zwierzę było w stanie swobodnie położyć się, wstać, wyprostować i obrócić.

Bezpieczeństwo

Jeżeli przewozisz zwierzę na tylnym siedzeniu, możesz wykorzystać wspomniane szelki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie mogą one być przypięte do szyi zwierzęcia. Należy przypiąć je do pasów bezpieczeństwa. Szelki przydadzą się również podczas transportu w klatce. Natomiast transportery i torby powinny być przypięte pasami do siedzenia, aby nie poruszały się podczas jazdy. Ważne jest to, aby zwierzę było stabilne i nie miało możliwości przemieszczania się po całym samochodzie.

Pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenie zwierzęcia jest ważne zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Rozrabiający w samochodzie kot czy pies rozprasza kierowcę i stanowi zagrożenie.

Komfort zwierzęcia i przygotowanie do transportu

Psy i koty potrafią sprawiać kłopoty podczas transportu. Aby ułatwić sprawę sobie i im, warto przyzwyczaić zwierzę do jazdy samochodem i przebywania w transporterze. Jeżeli twój pies czy kot kojarzy samochód tylko z nieprzyjemnymi wizytami u weterynarza, podczas pierwszej dłuższej podróży prawdopodobnie będzie przestraszony. Dlatego, zanim zabierzesz zwierzę za granicę, wybierz się z nim na krótką, przyjemną wycieczkę. Jeżeli natomiast nigdy jeszcze nie spędzał czasu w torbie czy transporterze, spróbuj sprawić, aby czuł się w nich komfortowo. Kup sprzęt przed podróżą, umieść go w domu lub ogrodzie i umieszczaj w środku smakołyki albo zabawki. Dzięki temu twój pupil przyzwyczai się do transportera. Unikniesz też problemów z przekonaniem go, aby wszedł do środka.

kotek

www.petvet1.com/the-cat-carrier-converting-a-torture-chamber-into-a-clubhouse/

O poradę poprosiliśmy panią Anetę Tyl, hodowcę psów. Pani Aneta zwraca uwagę na trudności mogące pojawić się podczas przewozu psów, zwłaszcza szczeniaków, które nigdy wcześniej nie podróżowały samochodem.

„Gdy auto ruszy, piesek może wpaść w panikę, ponieważ dotrze do niego fakt, że dzieje się coś, z czym nigdy nie miał do czynienia. Pieski zazwyczaj wymiotują podczas pierwszych kilku podróży. Warto więc zabezpieczyć auto. Poza tym, trzeba zapewnić pieskowi wygodne i w miarę bezstresowe warunki. Musi mieć towarzystwo człowieka. Jednak nie wolno denerwować się, kiedy panikuje. Takich rzeczy jak choroba lokomocyjna nie da się uniknąć, szczególnie u szczeniaków. Warto zabrać ze sobą 2-3 nowe zabawki. Jest duże prawdopodobieństwo, że atak paniki przerwiemy poprzez zabawę.”

Pani Aneta na swoim blogu przypomina również o tym, że kiedy pies wpada w panikę, opiekun powinien postarać się go uspokoić. Nie powinien sam się denerwować, bo to tylko pogorszy stan psa.

Przypominamy również o robieniu przystanków i wyprowadzaniu zwierzęcia na krótki spacer oraz regularnym podawaniu wody.

Przewóz zwierząt domowych z pomocą firmy transportowej

Transport psa czy kota możesz również zlecić firmie transportowej.  Aby znaleźć przewoźnika, wystaw ogłoszenie w serwisie Clicktrans.pl:

https://clicktrans.pl//transport/zwierzat/

Jeżeli potrzebujesz transportu zarówno dla siebie, jak i pupila, możesz również poszukać firmy, która przewiezie Was oboje. Niektóre firmy umożliwiają transport zwierząt wraz z opiekunem.

Uprawnienia firm transportowych

Zanim powierzysz swojego pupila firmie transportowej, upewnij się, że posiada ona wymagane uprawnienia.

Na ten temat rozmawialiśmy z Zbigniewem Grzybowskim, organizatorem kursów dla konwojentów zatrudnionych przy transporcie zwierząt z Przedsiębiorstwa Usługowego NOVUM w Kielcach.

„Jeżeli przewóz zwierząt wykonywany jest na warunkach usługi transportowej, przewoźnik ma obowiązek posiadania odpowiedniego zezwolenia, które uzyskiwane jest w procedurze administracyjnej, prowadzonej przed Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Aby uzyskać to uprawnienie, załoga środka transportu musi legitymować się licencją do transportu zwierząt.

Istnieje baza firm upoważnionych do przewozu zwierząt, prowadzona przez każdego Powiatowego Lekarza Weterynarii. Ponieważ wyspecjalizowani spedytorzy zajmujący się przewozem zwierząt towarzyszących (psów, kotów itp.) nie działają na terenie każdego powiatu i nie każdego województwa, poszukiwania odpowiedniego przewoźnika najłatwiej prowadzić wykorzystując możliwości Internetu. Można przy tym skorzystać z wykazu uprawnionych przewoźników, dostępnego na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii . Dokument ten trudno jednak polecić poszukującym możliwości wysłania swojego pupila w dalszą, zagraniczną podróż.

Pamiętaj, że firma, która przewozi twojego psa czy kota, powinna posiadać wymagane uprawnienia. Powierzając zwierzę profesjonalnemu przewoźnikowi, zapewniasz mu bezpieczeństwo i właściwą opiekę.

Niezależnie od poczynionych starań, mających na celu zapewnienie naszemu pupilowi jak najbardziej przyjaznych warunków transportu, pamiętać musimy, że wysłanie psa lub kota w dalszą podróż wcale nie jest dla niego atrakcyjną wycieczką. Dla każdego zwierzaka jest to gigantyczny stres, który można jedynie niwelować, ale w pełni wyeliminować nie można. Z tego względu, długotrwały transport zwierząt, szczególnie osobników młodych i słabych, należy ograniczyć wyłącznie do sytuacji absolutnie koniecznych. Zapytaj lekarza weterynarii, jak przygotować zwierzaka do takiej podróży.”

Ile to kosztuje?

Chcesz sprawdzić, ile kosztuje przewóz psa lub kota za granicę? Tutaj znajdziesz przykładowe ceny transportu: https://clicktrans.pl/blog/ile-kosztuje-transport-psa-i-kota/

Chcesz przeczytać o tym po angielsku?

Post o podróżach z psem (https://clicktrans.com/blog/how-to-travel-with-a-dog) oraz kotem (https://clicktrans.com/blog/how-to-travel-with-a-cat) na naszym anglojęzycznym blogu! Zapraszamy do czytania.

11 komentarzy

 1. przewóz osób łódź pisze:

  Szkoda, że w rzeczywistości transport zwierząt wygląda zupełnie inaczej. Przewóz osób nie wymaga takich zabezpieczeń, a przewóz zwierząt jest rzadkością, więc nikt się nie przejmuje jakimiś matami i innymi zabezpieczeniami. Wiem co czują zwierzęta, bo ja z moim psem jeżdżę maksymalnie niedaleko jak się tylko da. Strasznie się męczy. Nie wyobrażam sobie dłuższej podróży 🙂

 2. Tomek pisze:

  Witam, chciałbym się dowiedzieć czy jeżeli zaszczepiłem psa przeciw wściekliźnie i jadę z nim teraz do Irlandii a chciałbym powiedzmy za pół roku wrócić z nim do polski to muszę go szczepić jeszcze raz czy ta szczepionka jest ważna przez rok i bez problemu mogę z nim przekraczać granice kiedy chcę ?

  • robert pisze:

   Szczepionka przeciw wściekliźnie faktycznie jest ważna rok i bez problemu możesz w trakcie jej ważności wrócić do Polski.

 3. Kinga pisze:

  Chce wyjechac z moja kotka do Irlandii. Na niektorych stronach przeczytalam, ze oprocz chipu, paszportu, szczepieniu przeciwko wsciekliznie trzeba jeszcze dodatkowo miesiac po tym szczepieniu pobrac krew do badania i zbadac ja w Pulawach (test serologiczny). Nastepnie gdy wyniki beda OK dopiero po pol roku mozna wywiezc zwierze zdo Irlandii. Czy jest to dalej aktualny wymog!

 4. Hanna pisze:

  Witam . Jeżeli wysyłałam psa do wielkiej Brytannii i został on na granicy ze wzgkedu na brak jakiegoś szczepienie( ma szczepienie przeciwko wściekliźnie i został odrobaczony 24 godziny przed wyjazdem) a firma transportowa nie sprawdziła czy ma odpowiednie zaszczepienie czy to oni powinni pokryć koszty skoro świadczą takie usługi to powinni być za to odpowiedzialni ?

 5. Island woman pisze:

  Witam wszystkich!
  Kochani, przeprowadzam się na Islandię za kilka miesięcy. Chcę zabrać dwa koty (matka z jej kociakiem).
  Są drobnymi kotkami, matka około 3 kg, kociak jeszcze około 2 kg ale za kilka miesięcy dobije do 2,5 zapewne.
  Czy ktoś z Was leciał na ISLANDIĘ z kotami? Może lepiej pomyśleć o promie?
  Jeszcze mam czas lecz już się stresuję… przeczytałam mnóstwo artykułów i stron oficjalnych i tych mniej oficjalnych… przepisy się zmieniają… lecz… może jest tutaj osoba, która przez to wszystko przeszła……. ?
  Będę bardzo wdzięczna.

 6. Anna pisze:

  Witam. Jakie szczepienia musza byc w paszporcie dla kota? Tylko na wscieklizne plus mikroczip i paszport czy tez musi miec wszysykie szczepienia?

 7. Anna pisze:

  Witam,

  moj brat chce przyjechac do Londynu, chce on zabrac ze soba moje 2szczeniaki(3.5miesieczne.
  Czy moze on pojechac z nimi do Londynu, nie jestem bowiem pewna czy maja odpowiedni wiek. Pieski to maltanczyki, skonczyly 3miesiace, dostaly szczepionke przeciwko wsciekliznie i teraz odbywaja 21dniowa kwarantanne. Czy zatem po kwarantannie moj brat bedzie mogl przyjechac z nimi poprzez firme transportowa czy musza jeszcze poczekac?

 8. Island man pisze:

  Witam, mam pytanie do Island woman. Udało się Pani przetransportować kotki? Jeżeli tak to będę chciał się skontaktować, ponieważ stoję przed takim samym problemem pozdrawiam Krystian

 9. Monika pisze:

  Witam,
  Mam pewien dylemat otóż 3 tygodnie temu moja kotka urodziła 5 małych kociąt, a za 3 tygodnie jedziemy autem do Polski (mieszkamy we Francji także będziemy przejeżdżac przez Niemcy) i teraz dylemat polega na tym, że kociaki są jeszcze za małe aby je zabrać od matki, więc muszą jechać z Nami… Ale sa także za małe żeby je zaszczepić i wyrobić paszport. Co powinnam zrobić w takim wypadku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności