Transport samochodów – poradnik

Transport samochodu bywa stresujący. Na pewno niejeden nabywca nowej, pięknej maszyny czuje się nieco zaniepokojony, przekazując swój zakup w ręce firm transportowych. Jest to jednak proces, przez który trzeba przejść, zanim będzie można zasiąść za kierownicą. Oprócz nowych nabytków często transportowane są też auta uszkodzone, więc właściciel musi martwić się nie tylko tym, że jego samochód jest w nie najlepszym stanie, ale też odpowiednim zorganizowaniem transportu. Co zatem  zrobić, aby ułatwić sobie i przewoźnikom zrealizowanie transportu? Jak przebiega cały proces? Co warto wiedzieć i na co zwrócić uwagę?

Przed transportem

Dokumenty

Przewoźnicy podkreślają jak ważne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Jeśli samochód przewożony jest w granicach Unii Europejskiej, zwykle wystarczy list przewozowy CMR i zlecenie – dokument potwierdzający, że przewoźnik upoważniony jest do odbioru samochodu. Niekiedy spisuje się też dokument nazywany bonem lub orderem – jego funkcja jest taka sama, upoważnia przewoźnika do odbioru i transportu auta. Jest on szczególnie ważny w wypadku, gdy chodzi o transport międzynarodowy.

Gdy auto ma zostać przywiezione spoza Unii Europejskiej, niezwykle ważne są dokumenty celne. Bez nich przewoźnik nie będzie mógł przekroczyć granicy.

Warto również dostarczyć kopię dowodu rejestracyjnego i, jeśli auto dopiero co zostało zakupione, kopię faktury.

Informacje dla przewoźnika

Poza tym, niezwykle ważne dla przewoźników są informacje dotyczące wymiarów i wagi samochodu. Przed wybraniem firmy transportowej należy upewnić się, że dysponuje ona odpowiednim samochodem. W tym celu trzeba podać przewoźnikowi wszelkie informacje dotyczące auta. Niekiedy wystarczy wskazanie modelu, wówczas  przewoźnik może sam sprawdzić, jakie są parametry naszego pojazdu. Jeśli zaś chcemy przetransportować auto uszkodzone, musimy opisać co dolega naszemu pojazdowi. Kluczowym pytaniem jest: czy samochód ma sprawne koła? Odpowiedź na nie jest bardzo ważna, ponieważ jeśli kół nie ma wcale lub są one niesprawne, załadunek samochodu wygląda zupełnie inaczej. Potrzebna jest pomoc drogowa i wózek widłowy.

Musimy również dokładnie określić w jakich godzinach możliwy jest załadunek.

Ubezpieczenie

Przewoźnicy powinni posiadać ubezpieczenie, jednak warto się co do tego upewnić, zwłaszcza jeśli nawiązujemy współpracę po raz pierwszy i poprosić o przedstawienie polisy. Jeżeli firma transportowa posiada odpowiednie ubezpieczenie, nie musimy martwić się tym, że coś stanie się z naszym autem podczas transportu. Polisa pokryje ewentualne szkody.

Jak wygląda przewóz samochodów?

Samochody przewozi się różnymi sposobami, autotransportery różnią się od siebie. Laweta zwykle jest w stanie pomieścić jeden samochód, dwa, jeśli auta są mniejsze. Do przewożenia większej liczby aut używa się tak zwanej lohry. Duże lohry mogą pomieścić nawet do 12 aut.

Samochód musi być odpowiednio zabezpieczony. Zwykle przypina się go za pomocą pasów, po jednym na każdym kole, a pod kołami umieszcza się kliny. W momencie gdy kół brakuje, przewoźnicy muszą użyć swojej kreatywności.

Uważamy, że podstawą do bezstresowego transportu jest odpowiednia komunikacja z przewoźnikiem. Wybór odpowiedniej firmy transportowej, zadanie pytań w razie wątpliwości, odpowiednie załatwienie formalności i wyposażenie przewoźnika w najważniejsze informacje – wszystko to może znacznie ułatwić transport samochodu.

Znaczna część informacji umieszczonych w poście pochodzi z pierwszej ręki, od naszych doświadczonych Przewoźników. Dziękujemy więc Panu Adamowi (pphudada1) i Panu Piotrowi (dugard-rybnik) za to, że podzieli się swoimi wskazówkami i doświadczeniem.

transport aut, transport samochodów

Pan Adam transportujący nowy samochód na swojej lawecie.

Kasia, Clicktrans.pl

Przydatne przy transporcie samochodu:

17 komentarzy

 1. Najważniejsze jest chyba odpowiednie zabezpieczenie przewożonego towaru, chociaż oczywiście ubezpieczenie też ma duże znaczenie.

 2. tani transport łódź pisze:

  A jak wygląda transport samochodu ze Stanów Zjednoczonych?

  • Agnieszka pisze:

   Pojawiają się również takie ogłoszenia i są przewoźnicy na Clicktrans.pl, którzy się tym zajmują. Warto wystawić ogłoszenie i sprawdzić jakie oferty się pojawią.

 3. brykizameryki pisze:

  Dobrze się czyta. Pozdrawiam

 4. lennox pisze:

  chciałem sie zapytac jak wyglada przewóz nowych samochodów od salonu na terenie polski

  • Jagoda Ratajczak pisze:

   Transport jest jak najbardziej możliwy do zorganizowania przez Clicktrans.pl – Proszę wystawić ogłoszenie o transporcie, zawierając w nim wszystkie ważne szczegóły (ogłoszenie można stworzyć za darmo tutaj: https://clicktrans.pl/zlec-transpor-1 – następnie otrzyma Pan oferty cenowe od Przewoźników zarejestrowanych na Clicktrans. O szczegóły transportu może zapytać Pan samych Przewoźników w wiadomościach do ofert 🙂

 5. Mamaoli pisze:

  Potrzebuje nadac jezdzacego vana na poklad tira.z londynu do gdyni
  Prosze o oferty

  • Malwina pisze:

   Aby uzyskać oferty, najlepiej wystawić ogłoszenie w serwisie: https://clicktrans.pl/zlec-transport-1. Wystawienie ogłoszenia jest bezpłatne i niezobowiązujące, a otrzyma Pani realne oferty na transport, spośród których będzie Pani mogła wybrać tę najkorzystniejszą. W razie pytań – zachęcamy do kontaktu!

 6. Ola pisze:

  Kradzież z wnętrz auta podczas transportu.
  Podczas transportu z auta zostały skradzione 4 koła z oponami. W liście przewozowym nie było informacji co jest w środku Auta (nie zostałam poinformowana o takiej konieczności).
  Właściciel nie poczuwa sie do odpowiedzialności. Co mogę zrobić?

  • Izabela Judycka pisze:

   W takiej sytuacji należy zgłosić sprawę do odpowiednich służb. W przyszłości warto wszystkie szczegóły uwzględnić w liście przewozowym. Mamy nadzieję, że sytuacja się wyjaśni.

 7. barometr pisze:

  chce przewiezc samochod z Aglii do polski czy trzeba wyrejestrowac samochod w UK i jakie inne dokumenty trzeba zalatwic ? prosze o odpowiedz dziekuje

 8. Andrzej Burzyński pisze:

  Witam.
  Zleciłem transport na lawecie auta z Niemiec. Przy odbiorze podpisałem CMR. Czy przewóz auta jest na granicy zgłaszany przez laweciarza?
  Auto przywiozłem do remontu, który może potrwać kilka lat.
  Pytanie czy będę je musiał zarejestrować zgodnie z polskimi przepisami, czy może pobyć w warsztacie a po ukończeniu remontu, dopiero je zarejestruję. Nie chciał bym płacić OC za auto, które puki co nie będzie jeździło.

 9. Jagoda pisze:

  Witam,
  Zleciłam transport samochodu z Portugalii do Polski. Kierowca ma odebrać samochód już jutro. Kluczyki od samochodu ma przekazać znajoma, która jest na miejscu w Portugalii. Czy przewoźnik powinien dostarczyć mi drogą elektroniczną dokument potwierdzający odbiór samochodu? Ew czy znajoma będzie podpisywać jakieś potwierdzenie? Na maila dostałam tylko polisę ubezpieczeniową i licencję na przewóz samochodów.
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Muszę sprowadzić samochód jak najszybciej.
  Pozdrawiam.

  • Izabela Pawlik pisze:

   To wszystko warto ustalić z przewoźnikiem. Oczywiście może Pani poprosić go o potwierdzenie odbioru, tylko warto to ustalić przed realizacją zlecenia.

 1. 28 października 2014

  […] Transport samochodu – Poradnik […]

 2. 18 listopada 2015

  […] planujemy zakup lub sprowadzenie auta do Anglii, pamiętajmy o złożeniu wniosku o angielskie prawo jazdy. Aby otrzymać provisional […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności