Jak zorganizować przeprowadzkę do Anglii?

Podjęcie decyzji o emigracji może wynikać z wielu przyczyn – trudnej sytuacji finansowej, chęci rozwoju, czy też zwykłej ciekawości, aby przekonać się jak wygląda życie za granicą. Wśród najpopularniejszych kierunków emigracji Polaków wciąż króluje Anglia. O czym należy pamiętać planując przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii?

Przygotowania do emigracji – o co zadbać jeszcze w Polsce?

Jeśli planujemy przeprowadzkę do Anglii ze znacznym wyprzedzeniem, warto zadbać o to, aby podszlifować język jeszcze w Polsce. To właśnie zdolność komunikacji w języku angielskim zwiększy nasze szansę na zatrudnienie oraz załatwianie codziennych spraw. Najlepszym rozwiązaniem będzie udział w intensywnym kursie opartym na konwersacjach – to pomoże nam pozbyć się blokady językowej i osłuchać z językiem.

Kolejną istotną sprawą jest rezygnacja z wszelkich usług, z których nie będziemy korzystać podczas nieobecności w kraju – pamiętajmy o tym, aby wypowiedzieć umowę o abonament na telefon, telewizję kablową, czy Internet.

Przeprowadzka do Angliiźródło zdjęcia: Photo by DAVID ILIFF. License: CC-BY-SA 3.0

Pierwsze kroki na Wyspach

Jak można się z Tobą skontaktować?

Jedną z pierwszych spraw, o które należy zadbać jest zakupienie karty do telefonu. W Anglii nie kupimy telefonu na abonament, jeśli nie przebywamy w kraju ponad 6 miesięcy. Najkorzystniejszą opcją będzie zabranie telefonu bez simlocka z Polski i zakupienie  katy pay as you go . Przykładowe pakiety pay as you go to np. £10 miesięcznie w sieci Vodafone (smsy bez limitu, 150 minut rozmów na terenie Wielkiej Brytanii, Internet 500MB 4G )identyczny pakiet w tej samej cenie możemy zakupić w sieci EE, czy O2.

Wynajem mieszkania lub pokoju

Poszukiwania mieszkania w Anglii różnią się nieco od tych w Polsce. Jeśli nie udało nam się zapewnić sobie lokum u znajomych lub rodziny, a zależy nam na wynajęciu mieszkania bez lokatorów, kolejnym krokiem jest udanie się do agencji. Agencja pośrednicząca w wynajmie będzie wymagała od nas dokumentów potwierdzających tożsamość i udowadniających naszą wypłacalność, czyli:

 • dokument tożsamości
 •  pay slip lub wyciąg z konta 
 • kontrakt na co najmniej 20 h tygodniowo
 • referencje od pracodawcy
 • gotówka

Poszukiwania mieszkania ułatwi też znajomość realiów. Warto wiedzieć, że angielskie one bedroom flat oznacza mieszkanie, w którym znajduje się pokój dzienny i oddzielna sypialnia. Analogicznie, two bedroom flat będzie mieszkaniem z 2 sypialniami i pokojem dziennym. Średni koszt wynajmu dwupokojowego mieszkania w Londynie oscyluje pomiędzy 2-4 tysiącami funtów miesięcznie. Należy pamiętać, że większość umów najmu zakazuje podnajmowania pokoi innym lokatorom.

Jeśli natomiast poszukujemy pokoju, wystarczy przejrzeć ogłoszenia w serwisach takich jak np. SpareRoom, EasyRoommate czy Kangaroom. Warto także zapoznać się z serwisami polonijnymi – tam również znajdziemy wiele ogłoszeń o wynajmie pokoi u naszych rodaków np. w serwisie MojaWyspa.co.uk. Średni koszt wynajmu jednego pokoju w Londynie to 350 do 550 funtów. Niektórzy landlordowie pozwolą na opłacanie czynszu w ratach, co tydzień.

Kosztem, na który trzeba koniecznie się przygotować jest deposit, czyli kaucja w wysokości miesięcznego czynszu, którą płacimy wraz z pierwszym czynszem. Zanim zapłacimy deposit, warto wspólnie z właścicielem mieszkania dokonać oględzin miejsca, które będziemy wynajmować i spisać na kartce (lub w umowie najmu tzw. tenancy agreement) wszystkie usterki, które zauważyliśmy jeszcze przed wprowadzeniem się. W ten sposób uda nam się uniknąć utracenia kaucji na poczet uszkodzeń, za które to nie my jesteśmy odpowiedzialni.

Formalności – zanim zaczniesz szukać pracy w Anglii

Aby rozpocząć poszukiwania pracy na Wyspach, należy rozpocząć od  złożenia wniosku o NIN – National Insurance Number  – numer ten jest potrzebny, aby legalnie podjąć pracę na terenie Anglii. Każdy pracodawca poprosi o ten numer podpisując umowę z pracownikiem.

W celu uzyskania NIN, należy zadzwonić do odpowiedniego Job Centre i umówić się na wizytę w wyznaczonym terminie. O tym jak i gdzie ubiegać się o NIN można przeczytać tutaj. Dokumenty, które należy ze sobą zabrać:

 • dowód osobisty i/lub paszport
 • potwierdzenie adresu (proof letter)
 • akt małżeństwa (jeśli zostało zawarte z obywatelem Wielkiej Brytanii)

Po wizycie w urzędzie, otrzymamy potwierdzenie, że oczekujemy na nadanie NIN – ten dokument wystarczy, aby podjąć legalną pracę w Anglii. W przeciągu 2 tygodni NIN zostanie przesłany na wskazany przez nas adres pocztowy.

Czym jest proof letter?

Proof letter to potwierdzenie naszego nowego adresu, które otrzymujemy w adresowanym na nasze imię i nazwisko liście z jakiejkolwiek instytucji w Anglii lub umowa najmu.

Najprostszym sposobem uzyskania proof letter jest otwarcie konta w banku. Przed wizytą w banku należy zadzwonić, umówić się na spotkanie i zaznaczyć, że nie mamy jeszcze potwierdzenia adresu, jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej i dopiero co przeprowadziliśmy się do Anglii.

Jak i gdzie szukać pracy na Wyspach?

Najlepszym miejscem do poszukiwania pracy jest  Job Centre – odpowiednik polskiego urzędu pracy  (to samo miejsce, w którym aplikujemy o NIN). Jeżeli obawiamy się o nasze kompetencje językowe, w Job Centre mamy szansę porozmawiać z osobą znającą język polski.

Oprócz ofert z Job Centre, warto także śledzić ogłoszenia online, na portalach takich jak totaljobs.com, czy reed.co.uk. W przypadku ogłoszeń internetowych należy uczulić się na scam – oszustów, którzy będą chcieli wyłudzić nasze dane i pieniądze. Innymi źródłami ogłoszeń są agencje pośrednictwa, witryny sklepowe, lokalna prasa i…grupy polonijne w mediach społecznościowych np. Anglia Praca Życie Ogłoszenia Polonia UK czy Praca Anglia – Ogłoszenia/ Usługi / Zlecenia na portalu Facebook.

Formy zatrudnienia w Anglii różnią się od polskich umów o pracę, czy umów cywilno-prawnych. Na Wyspach pracodawca podpisuje z pracownikiem kontrakt – najczęściej półroczny lub roczny. Pracownicy fizyczni najczęściej otrzymują tygodniówkę, natomiast pracownicy wszelkich innych zawodów otrzymują wynagrodzenie raz w miesiącu.

Składki emerytalne 

Prócz brytyjskiej state pension (emerytury państwowej), obecnie osoby pracujące w Anglii mają możliwość korzystania z personal pension (emerytury prywatnej) oraz company pension (emerytury firmowej).  Aby otrzymywać emeryturę państwową należy być legalnie zatrudnionym, gromadzić dokumenty, które potwierdzające zatrudnienie (pay slipy, świadectwa pracy, zeznania podatkowe), opłacać składki na ubezpieczenie (i pamiętać o tym, że pracodawca również ma taki obowiązek), osiągnąć minimalny łączny staż pracy na terenie Unii Europejskiej tj. w przypadku mężczyzn – 11 lat i w przypadku kobiet – 9 lat i 9 miesięcy, i wreszcie – osiągnąć obowiązujący wiek emerytalny, który w 2021 r. będzie wynosił 65 lat dla obu płci.

Ceny produktów w Anglii

Gdy już uda nam się znaleźć źródło dochodów, warto wiedzieć ile wydamy na zakupy. Na jedzenie tygodniowo wydaję się średni od 50-80 funtów (zależnie od potrzeb). Oto średni koszt produktów spożywczych:

chleb £1.45

1 l mleka £1.35

6 jaj  £2.25

450 g piersi z kurczaka £2.75

 1 kg sera cheddar £7.50

Jeśli nie dysponujemy wielkimi funduszami i chcemy zaoszczędzić, warto robić zakupy w dyskontach taki jak np. Tesco, Sainsbury, Asda czy M&S.

Anglia słynie także z „funciaków” – sklepów, w których kupimy niemal wszystko za £1  – od środków czystości, przez kosmetyki, po słodycze i zabawki. Jeśli naprawdę potrzebujesz zaoszczędzić, wybierz się do Poundworld lub do Poundland.

Komunikacja

Prawo jazdy

Jeśli planujemy zakup lub sprowadzenie auta do Anglii, pamiętajmy o złożeniu wniosku o angielskie prawo jazdy. Aby otrzymać provisional driving licence, należy udać się na pocztę z aktualnym zdjęciem w formacie 35 mm x 45 mm, 50 funtami, polskim prawem jazdy i dokumentem tożsamości. Na poczcie uzupełniamy druk DVLA, robimy przekaz na 50 funtów, dołączamy polskie prawo jazdy lub oryginalny dokument tożsamości i przesyłamy na adres podany w formularzu DVLA. Wymiana prawa jazdy na angielski dokument pozwala zaoszczędzić nawet do 500 funtów za ubezpieczenie samochodu w Anglii.

Komunikacja miejska

Niestety, brytyjskie środki komunikacji nie należą do najtańszych. Jeśli zamierzamy poruszać się londyńskim underground , należy zakupić Oyster card – którą będziemy uzupełniać w ramach biletu miesięcznego. Cena za przejazdy jest uzależniona nie tylko od stref, w których podróżujemy, lecz także pory dnia (jeżeli podróżujemy w godzinach szczytu, przejazdy są znacznie droższe).  Może warto pomyśleć o zakupie roweru?

Ubezpieczenie w Anglii

Ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli wciąż nie mamy pracy, jednak opłacaliśmy składki socjalne w Polsce i przed wyjazdem zadbaliśmy o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, otrzymamy możliwość korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w ramach National Health System (państwowej służby zdrowia).  O kartę EKUZ można ubiegać się w biurach NFZ. Konieczność przedstawienia kart EKUZ nie obowiązuje w przypadku osób pracujących w Wielkiej Brytanii i opłacających składki tzw. National Insurance.

Ubezpieczenie społeczne

Obowiązek opłacania składek w ramach National Insurance dotyczy osób pracujących w Wielkiej Brytanii (bez względu na to, czy pracujemy „na etacie”, czy też prowadzimy własną działalność) i uprawnia nas do korzystania z darmowych świadczeń zdrowotnych, otrzymywania emerytury państwowej oraz niektórych zasiłków.

Wysokość składki zależy przede wszystkim od wysokości wynagrodzenia i przynależności do jednej z sześciu klas ustanowionych przez Inland Revenue (brytyjski odpowiednik Urzędu Skarbowego).

Do Klasy 1 należą pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę oraz ich pracodawców,

Klasa 1A dotyczy pracodawców, którzy zapewniają pracownikom świadczenia w formie innej niż finansowa (np. użyczając służbowego auta w celach prywatnych).

Klasa 1B dotyczy pracodawców, którzy podpisali umowę PAYE Settlement Agreement z Inland Revenue. Pracodawcy ci  mogą odprowadzać składkę na ubezpieczenie społeczne od pewnych wydatków na rzecz pracownika w formie ryczałtu z końcem roku podatkowego.

Klasa 2 dotyczy osób samozatrudnionych.

Klasa 3 dotyczy osób, które nie odprowadzają żadnych innych składek, lub uważają, że składki w innych grupach są zbyt niskie, a chcą zagwarantować sobie wypłatę ze state pension. Przynależność do tej klasy jest całkowicie dobrowolna.

Klasa 4 dotyczy osób samozatrudnionych i osiągających roczny dochód, który przekracza kwotę zapisaną w klasie 2.

Wszystkie obowiązujące stawki dla poszczególnych klas są dostępne na stronie HR Revenue and Customs, HMRC.

Zasiłki w Anglii

Wyspy słyną ze znacznie wyższych zasiłków niż w Polsce. Gdy planujemy zostać dłużej w Anglii, warto zorientować się jakie świadczenia nam przysługują. Najczęściej przyznawanymi zasiłkami są  Child Benefit  (przyznawane dzieciom osób zatrudnionych i płacących podatki) oraz Child Tax Credit (przyznawany rodzinom posiadającym więcej niż jedno dziecko).

Kwota Child Benefit to £20,7 tygodniowo na najstarsze dziecko oraz £13,7 tygodniowo na każde następne dziecko. Kwota świadczenia Child Tax Credit naliczana jest indywidualnie.

Innymi zasiłkami, które mogą zainteresować osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z emigracją są Council Tax Reduction (przyznawany osobom o niskich dochodach, które mają problem z opłaceniem podatku lokalnego Council Tax) oraz Housing Benefit (dla osób o niskich dochodach, nieposiadających oszczędności – zasiłek przyznawany jest jako pomoc w opłacie czynszu).

O wszelkich zasiłkach przysługujących na terenie Wielkiej Brytanii takich jak zasiłek dla matek lub bezrobotnych, można przeczytać tutaj.

Jak założyć firmę w Anglii?

Jeśli chcemy zdecydować się na pracę na własny rachunek i założenie firmy w Anglii, może nam się to udać nawet w zaledwie 13 dni! Jako członkowie Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie musimy posiadać specjalnych zezwoleń, jeśli nie świadczymy usług w zakresie bankowości, doradztwa inwestycyjnego, ubezpieczeń, czy też handlu lekarstwami, chemikaliami i alkoholem. Pierwszym krokiem jest wybór formy prawnej, która będzie najbardziej odpowiadała naszym potrzebom. Możemy wybrać spośród:

LTD –  odpowiednik naszej polskiej spółki z.o.o.

LLP – limited liability partnernship

PLC – odpowiednik spółki akcyjnej

self-employed/sole-trader – odpowiednik działalności jednoosobowej

partnership – odpowiednik spółki cywilnej

Najłatwiejszą formą  działalności jest sole- trader. Aby ją założyć wystarczy:

– uzyskać NIN

– zarejestrować na self-assesment  na stronie internetowej HM Revenue and Customs (HMRC)

– prowadzić działalność pod imieniem i nazwiskiem lub nazwą firmy

O czym jeszcze warto pamiętać podczas przeprowadzki do Anglii? Czekamy na Wasze porady w komentarzach.

Ile kosztuje transport i przeprowadzka do Wielkiej Brytanii?

Tutaj znajdziesz informacje na temat cen transportu samochodu do Wielkiej Brytanii: https://clicktrans.pl/blog/ile-kosztuje-transport-samochodu-z-zagranicy/

Tutaj natomiast dowiesz się ile kosztuje przeprowadzka do Wielkiej Brytanii: https://clicktrans.pl/blog/ile-kosztuje-przeprowadzka/ oraz ile kosztuje transport paczek do Anglii: https://clicktrans.pl/blog/ile-kosztuje-paczka-do-anglii/

Przykładowe przesyłki na trasie Polska – Wielka Brytania

Przeprowadzka z Kożuchowa do Swindon za 1449 PLN (oszczędność 1987 PLN)

Przeprowadzka z Warszawy do Wellingborough za 1000 PLN (oszczędność 1326 PLN)

Transport psa z Krapkowic do Bradford za 499 PLN (oszczędność 361 PLN)

Transport paczki z Opola do Halifax za 100 PLN (oszczędnosć 90 PLN)

Przeprowadzasz się do Anglii?

Jeszcze więcej o przeprowadzce za granicę przeczytaj tutaj: Wszystko, co musisz wiedzieć o przeprowadzce za granicę

Wpis bierze udział w konkursie Blog Roku

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

5 komentarzy

 1. dam pracę Londyn pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł odnośnie przeprowadzek do Anglii, każdy kto się wybiera tam do pracy i chciałby zamieszkać powinien to przeczytać !

 2. Marek pisze:

  A jak wygląda sytuacja ze zdawaniem na prawo jazdy w Anglii? Słyszałem, że egzamin można zdawać w języku polskim. Czy to prawda?

 3. Marcin pisze:

  Życie na wyspach teraz nie będzie takie proste, jak kiedyś. Zauważyłem, że przeprowadzek zagranicznych jest coraz mniej. Najprawdopodobniej dzieje się tak z powodów politycznych. Ludzie nie chcą wyjeżdżać już tak jak kiedyś, ponieważ w Polsce się nieco polepszył socjal, natomiast w Anglii sytuacja się pogorszyła.

 4. Ela pisze:

  Wymiana prawa jazdy to podstawa. W innym wypadku możemy mieć różne problemy. W dodatku wymienione prawko jest potwierdzeniem długości pobytu w Wielkiej Brytanii.

 1. 5 stycznia 2016

  […] Planujesz przeprowadzkę do Wielkiej Brytanii? Sprawdź nasz poradnik >> https://clicktrans.pl/blog/jak-zorganizowac-przeprowadzke-do-anglii/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności