Transport zwierząt z hodowli lub schroniska

Zwierzęta stanowią szczególny rodzaj przesyłki. W grę bowiem wchodzi nie tylko odpowiednie zabezpieczenie, ale również komfort oraz zdrowie żywej, czującej istoty. Jak przygotować zwierzę do podróży? Jakie dokumenty należy mieć i czego mamy prawo wymagać od przewoźnika?

Transport zwierząt za granicę lub w obrębie kraju

transport psów i kotów z hodowli lub schroniska
Wielu hodowców psów czy kotów rasowych wysyła swoje zwierzęta do nowych domów, które są oddalone nieraz o setki czy tysiące kilometrów. Czasem też sami sprowadzają dla siebie zwierzęta z innych hodowli. Trudno byłoby im odbierać je osobiście, więc muszą skorzystać z usług przewoźnika. Podobna sprawa dotyczy zwierząt adopcyjnych: zwierzęta z polskich schronisk nierzadko znajdują domy za granicą i trzeba je jakoś przetransportować.

Transportu potrzebują także egzotyczne zwierzęta jak płazy, gady, ptaki a nawet ryby. Najczęściej jednak wysyłane są psy i koty.

Transport drogowy zwierząt jest dla nich bardziej komfortowy niż lotniczy. Linie lotnicze mają wiele ograniczeń dotyczących przewozu zwierząt, a podróż w luku bagażowym bywa źródłem ogromnego stresu. Transport drogowy gwarantuje zdecydowanie lepszą opiekę. Niektórzy przewoźnicy zapewniają nadzór opiekuna, który podczas podróży zajmuje się podróżującymi zwierzętami. Przydaje się to szczególnie w przypadku psów, które podczas dłuższych tras powinny być wyprowadzane w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Jak bezpiecznie przetransportować psa lub kota?

Kwestia transportu zwierząt budzi wiele emocji oraz obaw u osób, które stoją przed decyzją o wysyłce. Trudno się temu dziwić: każdy empatyczny człowiek ma obawy, czy zwierzę będzie jechało w komfortowych warunkach i czy przewoźnik zadba o jego dobrostan. Dlatego nie należy powierzać tego zadania komuś, kto nie zajmuje się przewozem profesjonalnie. By transportować zwierzęta, przewoźnik musi posiadać pozwolenie, które wydaje Powiatowy Lekarz Weterynarii. Aby  znaleźć przewoźnika posiadającego niezbędne zezwolenia, wystarczy wystawić bezpłatne ogłoszenie na Clicktrans.pl i wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Pupil podczas transportu musi być zabezpieczony – przebywać w klatce lub transporterze przymocowanym tak, by w przypadku np. ostrego zakrętu zwierzę z niego nie wypadło. W transporterze lub klatce powinno się umieścić specjalne maty higieniczne i przekazać ich zapas przewoźnikowi.

Powinno się zapewnić stały dostęp do świeżej wody oraz karmić według zaleceń osoby, która wysyła zwierzę.

Zwierzę powinno być oczywiście zdrowe, chyba że choroba ma taką specyfikę, że podróż nie spowoduje pogorszenia jego stanu. Czyli możemy wysłać psa lub kota z alergią pokarmową, ale nie z chorym sercem czy padaczką. Należy unikać podawania przed podróżą leków uspokajających, chyba że zaleci je lekarz weterynarii. Zawsze powinna być to jednak ostateczność.

Jak przyzwyczaić psa lub kota do podróży?

W miarę możliwości przed wysyłką warto przyzwyczajać zwierzę do jazdy samochodem, nawet na krótkich dystansach. Najlepiej, by poznał transporter lub klatkę, w której ma jechać w docelową podróż. Można zachęcić smakołykami, by wchodził tam z własnej woli. Wszystko to jest dużo łatwiejsze w przypadku młodych zwierząt, ale i starsze da się przyzwyczaić i do transportera, i do jazdy samochodem.

Jakie dokumenty są potrzebne do przewozu zwierząt?

Wysyłając psa czy kota za granicę, należy pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności. Zwierzę musi posiadać mikroczip odpowiadający ISO 11784, tak aby można było ustalić nazwisko i adres właściciela zwierzęcia czytnikiem zgodnym z normą ISO 11785. Trzeba również pamiętać o aktualnym szczepieniu na wściekliznę – z tego właśnie powodu do większości krajów Unii Europejskiej nie można wwozić zwierząt poniżej trzeciego miesiąca życia. Przed wysyłką należy koniecznie zapoznać się z przepisami obowiązującymi w konkretnym kraju, bo w niektórych dodatkowo zwierzę należy odrobaczyć i zabezpieczyć przed kleszczami. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie UE.

Ile kosztuje transport zwierząt?

Koszt transportu zależy od wielu czynników, między innymi od długości trasy, wielkości i gatunku zwierzęcia. Więcej szczegółów na temat cen transportu zwierząt znajdziesz w artykule Ile kosztuje transport psa i kota.

 Za transport psa lub kota na terenie Polski zapłacisz średnio 450-600 zł 

  • Dwa koty ze Stryjkowa (woj. warmińsko-mazurskie) do Nowej Dęby (woj. podkarpackie) – 1100 zł
  • Szczeniak z Pilzna (woj. podkarpackie) do Ryczywoła (woj. mazowieckie) – 350 zł

 Za przewiezienie zwierzęcia z Polski do kraju należącego do Unii Europejskiej (lub odwrotnie) zapłacisz średnio 690-1700 zł. 

  • Owczarek niemiecki z Goes (Holandia) do Włoszakowic (Polska) – 690 zł
  • Cane Corso z Rzymu (Włochy) do Warszawy (Polska) – 1300 zł

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na transporcie zwierząt korzystając z Clicktrans!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności