Jak zorganizować transport psa lub kota za granicę?

Zwierzęta domowe, towarzyszące podróżnym (psy, koty, fretki, w liczbie nieprzekraczającej 5 sztuk zwierząt) mogą być przywożone do Polski, pomiędzy państwami członkowskimi Unii oraz wywożone poza UE. Należy jednak zgodnie z dokumentem: Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE obowiązującym od dnia 1 stycznia 2012r, spełniać następujące warunki formalne.

transport psa

Formalności, dokumenty

1. Przewóz zwierząt za granicę wymaga, aby posiadały one mikroczip (w niektórych krajach wystarcza jeszcze tatuaż). Mikroczip musi odpowiadać standardowi ISO 11784, tak aby można było ustalić nazwisko i adres właściciela zwierzęcia czytnikiem zgodnym z normą ISO 11785. Od roku 2012 formą identyfikacji są transpondery czyli pasywne urządzenie identyfikujące o częstotliwości radiowej.

2. Dodatkowo zwierzęta muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Szczepienie jest ważne po 21 dniach od jego dokonania w przypadku wykonania pierwszego szczepienia u psa powyżej 3 miesiąca życia. W przypadku kolejnych szczepień regularnie prowadzonych co roku, szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania. Data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.

3. Zwierzę musi posiadać dodatkowo paszport wystawiony przez uprawionego lekarza weterynarii z poświadczonym szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne pod adresem www.vetpol.org.pl. Koszt wyrobienia takiego paszportu to ok. 51 zł.

Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia, Malta

Dodatkowo na 48 – 120 godzin przed wyjazdem zwierzę musi zostać odrobaczone i zabezpieczone przeciw kleszczom. U psów obowiązuje profilaktyka przeciwko tasiemcom i winna zostać przeprowadzona przed datą ich planowanego wprowadzenia do tych państw.

Uwaga:

Do większości krajów UE nie ma możliwości wwozu zwierząt poniżej 3 miesiąca życia.

Z informacji przewoźników wynika, że mogą pojawić się dodatkowe komplikacje przy przekraczaniu granicy z UK przez Eurotunel, kiedy to trzeba się udać specjalnie na odczytanie chipu i jeśli pojawiają się jakieś problemy to przewoźnik musi zostawić zwierzaka do momentu jak będzie wracał do Polski. W związku z tym lepiej się upewnić wcześniej czy np. minęła odpowiednia ilość dni od odrobaczenia i czy posiadamy odpowiednie dokumenty.

Sposób transportu

Zwierzak musi być transportowany w wentylowanym aucie, z dostępem do picia i jedzenia.

Jeśli mamy małego psa, najlepiej umieścić go w klatce, transporterze. Ważne jest, aby umieścić go w bezpiecznym miejscu i upewnić się, że przy ostrym hamowaniu lub w razie wypadku nie będzie się przemieszczać. W transporterze można umieścić też poidełko z wodą. Najlepiej dodatkowo przypiąć klatkę za pomocą pasów bezpieczeństwa. Jeśli nie chcemy, aby pies był transportowany w klatce można w samochodzie osobowym przypiąć go specjalnymi pasami bezpieczeństwa, które chronią psa podczas jazdy.

Szczenię można transportować bądź w kartonie, bądź w transporterze, bądź na fotelu przykrytym matami pochłaniającymi. Transporter powinien spokojnie zmieścić się na podłodze obok siedzenia kierowcy.

Psy duże i średnie powinny mieć swoje miejsce w samochodzie. Możliwy jest transport np. na kanapie obok kierowcy w busie. Większe psy w samochodzie osobowym mogą być transportowane albo w bagażniku samochodu typu kombi, lub na tylnym siedzeniu, które wcześniej warto obłożyć kocem bądź innym materiałem ochronnym. Najbezpieczniejszą aczkolwiek nie najprzyjemniejszą opcją dla psa jest transport w kontenerze.

Przewoźnicy mogą wymagać, by psy duże i agresywne były wyposażone oprócz klatki również w kaganiec.

Kot może być przewożony w transporterze ze żwirkiem, z jedzeniem w środku.

Firmy specjalizujące się w transporcie zwierząt domowych często oferują to, że w transporcie bierze udział kierowca oraz opiekun dbający o bezpieczeństwo i komfort podróży.

O tym trzeba pamiętać:

Woda dla psa  nawet podczas najkrótszej podróży. Postoje powinny odbywać się co 2-3 godziny.

Ceny:

Koszt transportu psa jest zależny m.in. od jego wielkości,  rodzaju samochodu, którym ma być przewożony oraz tego czy zlecamy specjalny transport czy szukamy przewoźnika, który przetransportuje naszego pupila przy okazji.

Przewóz psa do UK to koszt rzędu 500-1000 zł.

Przykładowe ogłoszenia dotyczące przewozu psa do UK:

https://clicktrans.pl//przesylka/transport-psa-do-uk,aid,145668.html Transport psa do UK

https://clicktrans.pl//przesylka/poszukuje-transportu-psa-z-pl-do-uk,aid,158265.html Transport psa z PL do UK

https://clicktrans.pl//przesylka/potrzebny-transport-dla-psa-yorka-wroclaw-lincoln-uk,aid,157022.html Transport psa Wrocław – UK

https://clicktrans.pl//przesylka/traansport-dla-psa-do-anglii,aid,159679.html (Przewóz psa do Anglii)

 

 

Would you like to read it in English? Click on the link below to get some valuble tips on travelling with a cat:
https://clicktrans.com/blog/how-to-travel-with-a-cat/

Agnieszka

Na blogu piszę o różnych aspektach transportu oraz o tym jak obniżyć jego koszty i sensownie go organizować. Interesuje mnie ekologiczne oblicze transportu i to jak w skali mikro możemy mieć na nie wpływ. Od 2010 roku rozwijam serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl.

49 komentarzy

 1. Blog o przeprowadzkach pisze:

  Naprawdę super porady, sam prowadzę blog z podobnymi, więc wiem, jak to się ludziom przydaje.

 2. url pisze:

  fajny wpis, przydają się takie informacje

 3. DSZ pisze:

  witam, czy jest możliwość przewiezienia psa- york 2,5 kg w kabinie w samolocie do Londynu? Czy przy opcji transportu psa przez firmę zajmująca się przewozem zwierząt do uk właściciel może jechać razem z psem? A może pociągiem?

 4. Jacek pisze:

  WItam, wszędzie widze opcję przewożenia psa komercyjnym transportem-ale czy moge go sam zabrac do swojego samochodu? Mam przestronne auto z „budą” z tyłu, zmieściłbym tam nawet źrebaka 😉 .

 5. Monika pisze:

  Witam. Mam pytanie 12 sierpnia jedziemy z psami do IE. Nie jestem pewna jednego.czy profilaktyka przeciwko tasiemcowi tak samo jak odrobaczenie i odkleszczenie musi być wykonana 48 godz przed wyjazdem czy to ma być wykonane w innym terminie. Bardzo proszę o odpowiedz.

  • Agnieszka pisze:

   @ Monika: Najlepiej skontaktuj się z Głównym Inspektoratem Weterynarii lub z uprawnionym weterynarzem, oni na pewno Ci udzielą tej informacji. Pozdrowienia!

 6. Marta Ł. pisze:

  Witam, chciałabym uzyskać informacje na temat przewozu psiaka własnym autem. Z góry dziękuje 🙂

 7. Sylwia pisze:

  Witam. Czy moglby mi ktos pomoc/ moze ktos mial podobna sytiuacje.

  Mieszkam w UK i mam pieska tu, niestety musze go przywiezc do rodzicow na okres okolo 6-7 miesiecy z powodu ze kupno domu mi sie troche zawalilo i musimy z partnerem odlozyc troche pieniazkow na zakup domu i niestety piesek nie moze z nami zostac w apartamencie bez ogrodka – nie mamy rowniez pozwolenia…

  moje pytanie ejst czy moj pies moze rpzebywac pod opieka moich rodzicow na tak dlugi okres?

  Dziekuje za pomoc

 8. Agnieszka pisze:

  Witam szukam transportu dla mojego szczeniaka ,przewóz z zielonej Góry do Niemiec Wurzburg .Szczeniak posiada wszystkie stosowne papiery jakie koszta .Pozdrawiam

 9. mateusz osowski pisze:

  rozumiem,że nie ma możliwości wyjazdu psa za granicę przed upływem 3 tyg. po czipowaniu i zaszczepieniu ,pomimo tego ,że wcześnie takie szczepienie miało miejsce . pozdrawiam

 10. Agnieszka pisze:

  Ile miesięcy musi mieć szczeniak aby móc go przewieźć z Polski do UK?

 11. dzidka pisze:

  Syn chce przywieźć do Polski z Anglii kota. Jakie są zasady?

 12. Niezapominajka pisze:

  Witam.Planuje wylot do Paragwaju.Mam Nowofundlanda,który nie mieści się w transporteże 120 cm,jest kłopot również z liniami lotniczymi,bo te mniejsze nie zawsze przewożą psy a przesyłka musi mieć określony wymiar.Ktoś ma jakieś pomysły? Pomocy,bo już nie mam siły.

 13. Aga pisze:

  Troszke przesadzili z cena bo szukam od kilku dni i ponizej 300funtow nie ma powyzej wiele

 14. Karolina pisze:

  Witam szukam transportu dla szczeniaka z Polski do Niemiec zna ktoś kogoś godnego polecenia?

  • Jagoda Ratajczak pisze:

   Pani Karolino, proszę wystawić darmowe ogłoszenie o transporcie tutaj : https://clicktrans.pl/zlec-transport-1 , W ogłoszeniu opisać trasę oraz warunki w jakich szczeniak będzie transportowany oraz o co trzeba zadbać podczas podróży, żeby czuł się dobrze 🙂 Na pewno znajdzie się przewoźnik, który będzie mógł zaoferować korzystną wycenę na tej trasie.

 15. Żana pisze:

  Witam. Planuję w tym tygodniu przewieźć psa do UK. Okazuje się, że szczepienie na wścieklizne nie zostalo wpisane do paszportu, jest tylko zaświadczenie na papierze. Moja mama pojedzie w poniedziałek do tego pajaca (bo inaczej bo nie można nazwać skoro nie wprowadził kwietniowego szczepienia do rejestru, na co wg prawa ma tylko 3 dni) i poprosi, by przeniósł informację o szczepienie z kartki, która wystawił do paszportu. Miał ktoś podobną sytuację? Mam już wszystko opłacone..cieszę się, jak dziecko, że po psa jadę i nie chciałabym, żeby coś miało mi to uniemożliwIć. PS jeszcze 1- jak wygląda sprawa na promie? Chodzi o to, że wolałabym psa zostawić normalnie na siedzeniu w samochodzie i nie kombinować już z klatką. Piesek jest spokojny i nic nie nabroi, klatka jest wymogiem? Z góry dziękuję serdecznie za podpowiedź

 16. Dim pisze:

  Muszę przewieźć 3 kocięta do uk, czy każdy z nich musi byc w osobnym koszu czy tez mogą podróżować razem?

 17. Agnieszka pisze:

  Dzien Dobry ja mam pytanie apropos przewozenia zwierzat- psa- z afryki.Dostalam w spadku po smierci ojca i musze go przewiezc do anglii, jak wyglada ten caly proces i jakie szczepienia sa wymagane.Pozdrawiam Agnieszka

 18. Kicarz pisze:

  Tylne siedzenie, a nie tylnie. Przydałaby się informację o wymaganiach dotyczących transportu psa poza UE np. Bośnia Hercegowina. Tam jest wymagane zaświadczenie od lekarza weterynarii o braku chorób zakaźnych u psa, czasami w języku kraju przez który jedziemy.

 19. Ewa pisze:

  Witam. Chcę przewieźć pieska do Irlandii.Zależałoby mi jednak na znalezieniu przewoźnika,który przewozi zarówno pasażerów jak i zwierzęta.Gdzie szukać kontaktu?

  • Jagoda Ratajczak pisze:

   Dzień dobry Pani Ewo! Aby zdobyć wycenę proszę wystawić darmowe ogłoszenia pod tym linkiem: https://clicktrans.pl/zlec-transport-1 czego potrzebuje piesek do transportu i na jakiej trasie ma być przewieziony. Wówczas przewoźnicy sami zgłoszą się z ofertami cenowymi. Z pewnością szybko się pojawią korzystne oferty i będzie można zorientować się w cenach. Pozdrawiam!

 20. Ewa pisze:

  Tak właśnie zrobiłam,ale odpowiedziało tylko dwóch przewoźników.Niewielki wybór.

 21. Aneta pisze:

  Potrzebuje wyslac szczeniaka buldoga francuskiego ktora ma 3 i pół miesiąca do Chicago z Krakowa początkiem lipca bo musi odbyć 1 miesiąc kwarantanny pies jest w nowym targu i musi dolecieć lotem do Chicago pomiędzy 2 5 lipca

 22. natalia pisze:

  czesc, chce jechac z kotem do Polski na wiosne, bedzie mial jeszcze wtedy wazne szczepienie zrobione w uk przez pol roku. W Polsce jednak trzeba szczepic co roku wiec juz nic nie wiem 🙂 musze go szczepic przed wyjazdem po raz drugi?

 23. Karolina pisze:

  moze ktos z was ma doswiedczenie z przewozen psa z Bali do Polski?

 24. Grażyna pisze:

  Mam pytanie dotyczące przewozu psów. Mam 3 psy. 2 średnie pojadą na tylnej kanapie przypięte pasami. Trzeci duży na podłodze obok kierowcy na podłodze. Nie będzie przy pięty pasami, bo ja się przypnę. Częste postoje- pies leży grzecznie. Czy zapłacę mandat na terenie Unii Europejskiej?

 25. Magda pisze:

  Mam vana ford custom transit, w grudniu jadę po szczeniaka, czy mogę go przewieźć w kracie na budzie samochodu, zaznaczam, że nie ma okien ani kraty między częścią pasażerską, tylko deskę.

 26. Bożena pisze:

  Nie znalazłam informacji czy szczeniak poniżej 3 miesięcy może jechać do Anglii prywatnym samochodem.
  czy wpuszczą go bez szczepienia p/wściekliźnie?

  • Izabela Judycka pisze:

   Do większości krajów UE nie można wjechać ze szczeniakiem poniżej 3. miesięca życia. Zachęcamy do zapoznania się z dokładnymi wytycznymi, które podane są na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 27. Sp pisze:

  Mam pytanie chce przewiesc kotke do polski z uk wyrobilam paszport i tak dalej… ale chcialbym kotke dac dla znajomego bo jedzie wczesniej a na paszporcie jest moje nazwisko czy na granicy nie bedzie z tym problemu?? Czy musze sam ja wziasc??

 28. anna pisze:

  witam. mam pytanie. jak można sprawdzić czy dana firma oferująca transport kota jest prawdziwa/legalna? a jesli nie jest to gdzie to zgłosić?

  • Izabela Pawlik pisze:

   Dzień dobry! Wszyscy przewoźnicy na Clicktrans są weryfikowani, zanim dołączą do naszej platformy. Każdy z nich ma swój profil, na którym można sprawdzić opinie, które wystawiają klienci. W razie pytań czy wątpliwości zachęcam do kontaktu: obsluga.klienta@clicktrans.pl Pozdrawiam

 29. Marek pisze:

  Pieska można zabrać w wiele miejsc. Ale trzeba o niego dbać i co ważne sprzątać po nim. Ja na wyjazdy, ale i na codzień polecam ekologiczne woreczki Pucek- sprawdzają się znakomicie.

 30. Paulina pisze:

  Ciekawy pomysł

 31. MissM pisze:

  Czy mogę zlecić przewóz buldoga w z Warszawy na Cypr?

 1. 13 maja 2014

  […] Więcej o transporcie zwierząt przeczytacie również tu: https://clicktrans.pl/blog/jak-zorganizowac-transport-psa-lub-kota/ […]

 2. 11 sierpnia 2016

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności