Jak zorganizować transport przedmiotów specjalnej ostrożności

Planujesz transport delikatnych przedmiotów? Zastanawiasz się, jak zapewnić im maksimum bezpieczeństwa? W tym artykule znajdziesz garść porad na temat tego, jak zapewnić przedmiotom szklanym i łamliwym bezpieczny transport.

*
To, czy Twój przedmiot specjalnej ostrożności dotrze do miejsca docelowego nieuszkodzony często rozstrzyga się jeszcze przed rozpoczęciem transportu – podczas pakowania. Pomijając sytuacje ekstremalne (stłuczki na drodze, losowe uszkodzenia pojazdu transportującego etc), o tym czy Twój ładunek nie zostanie uszkodzony podczas jazdy decyduje to, jak dobrze go spakujesz.

 

Przygotowanie przedmiotów delikatnych do transportu

*
Pierwszym etapem jest wybór odpowiedniego kartonu. Ważne, aby nie był zbyt duży – wolna przestrzeń w kartonie nie chroni przedmiotu wewnątrz przed wstrząsami podczas transportu i zwiększa ryzyko uszkodzenia podczas drogi. Oczywiście w zdecydowanej większości przypadków nie ma możliwości, aby znaleźć karton idealnie dopasowany do ładunku, ale im mniej wolnej przestrzeni zostawimy w kartonie, tym lepiej dla transportowanych przedmiotów.

*
Ważne też, aby karton był możliwie jak najgrubszy. Cienki karton będzie podatny na wgniecenia podczas transportu, a ponadto stwarza ryzyko rozerwania podczas przenoszenia. Dla pewności, po wyborze kartonu, warto wzmocnić dno za pomocą szerokiej taśmy klejącej dobrej jakości.

*
Przed umieszczeniem w kartonie, wszystkie kruche przedmioty owiń w materiał, który zamortyzuje ewentualne wstrząsy. Najlepiej sprawdzi się folia bąbelkowa, ale jeśli jej nie posiadasz, sprawdzą się też materiał i papier pakowy.

*
Zachowaj szczególną ostrożność, planując transport lustra. Duża tafla kruchego materiału jest szczególnie podatna na uszkodzenia. Warto nakleić na lustro duży „x” z taśmy klejącej – oczywiście nie ochroni on lustra przed ewentualnym stłuczeniem, ale uczyni je nieco odporniejszym na wstrząsy podczas podróży.

*
Następnym etapem jest wypełnienie wolnej przestrzeni między kartonem i przewożonymi przedmiotami. Najskuteczniejszym sposobem jest użycie wypełniacza do paczek (w formie drobnych kawałków styropianu lub pianki). Jednakże, podobnie jak w przypadku folii bąbelkowej, nie jest to materiał, który zwykle posiadamy w domu (szczególnie w ilościach wystarczających do bezpiecznego zapakowania przesyłki). Dobrym zamiennikiem mogą być fragmenty gąbki, zmięty materiał czy nawet gazety – najważniejsze, żeby jak najdokładniej wypełnić wolne przestrzenie w kartonie.

*
Na koniec ważne jeszcze, aby oznaczyć karton, w którym będą transportowane przedmioty specjalnej ostrożności – bez względu na to, czy planujemy transportować je osobiście czy też zlecić to zadanie firmie transportowej. Nawet jeśli przewozisz kartony we własnym samochodzie, podczas przeprowadzki łatwo pomylić pudła i niechcący ułożyć rzeczy na kartonie ze szkłem – taka pomyłka może źle się skończyć dla delikatnego ładunku. Podpisany karton pomoże Ci uniknąć podobnych sytuacji.

przedmioty specjalnej ostrożności

Karton możesz oznaczyć po prostu pisząc „Uwaga, szkło!” na boku oraz wierzchu pudła (ważne, aby zrobić to z dwóch stron, nie wiemy bowiem, w jaki sposób karton będzie przewożony). Warto również oznaczyć, która strona pudła powinna pozostać u góry, szczególnie w przypadku zastawy. Jeśli wysyłasz szklane przedmioty w podróż międzynarodową, warto zaopatrzyć się w naklejki z uniwersalnym symbolem ładunku specjalnej ostrożności.

*
Ostatnim etapem jest odpowiednie umieszczenie kartonu z delikatnymi przedmiotami w pojeździe. Upewnij się, że ani on, ani żadne inne ładunki w samochodzie nie będą się przemieszczać podczas jazdy. Jeśli transportujesz lustro, najlepiej będzie umieścić je pod ścianą – musisz jednak mieć pewność, że nie przewróci się podczas jazdy oraz że inne ładunki nie wpadną na nie np. podczas gwałtownego skrętu lub hamowania.

*
Transport przedmiotów specjalnej ostrożności z pomocą firmy transportowej

*
Jeśli z jakichś powodów nie chcesz lub nie możesz przetransportować kruchego ładunku własnoręcznie, możesz zlecić to zadanie profesjonalnemu przewoźnikowi. Przed wyborem dokładnie zapoznaj się z regulaminem – szczególnie wśród firm kurierskich zdarza się, że przesyłki specjalnej ostrożności są traktowane jako przesyłki niestandardowe i ich transport wiąże się z dodatkową opłatą. Jeśli masz taką możliwość, zapytaj o to bezpośrednio przewoźnika. Warto też upewnić się, czy przewoźnik posiada ubezpieczenie OCP – dzięki temu w razie uszkodzenia ładunku podczas transportu będziesz mieć prawo do odszkodowania.

*
Poniżej znajdziesz przykładowe zlecenia transportu przedmiotów delikatnych wraz z cenami. Wszystkie przykłady pochodzą z prawdziwych zleceń zrealizowanych za pomocą serwisu aukcji transportowych Clicktrans.

*

Cena transportu przedmiotów specjalnej ostrożności

Cena transportu przedmiotów łamliwych zależy nie tylko od długości trasy. Na koszt transportu wpływają także gabaryty ładunku do przewiezienia i terminy nadania i odbioru.

Za transport przedmiotów specjalnej ostrożności w kraju zapłacisz od 150 do 250 zł.

Witraż z Gdańska do Warszawy  za 150 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/lekki-witraz-34cm-182cm-niezapakowany,3050438

Okno tarasowe z Baranówka do Włocławka  za 250 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/okno-tarasowe-190cm200cmx8,3348165

*

Za przewóz przedmiotów delikatnych na trasach międzynarodowych zapłacisz od 450 do 800 zł.

Lampy z Hamburga (Niemcy) do Kątów Wrocławskich (Polska)  za 450 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/lampy-z-hamburga-do-55-080-katy-wroclawskie,1553927

Okno z Lenting (Niemcy) do Kalisza (Polska)  za 800 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/okno-hs,3269198

 

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na transporcie przedmiotów specjalnej ostrożności >>

 

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

1 Odpowiedź

  1. Damian pisze:

    Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie tego typu przesyłki, co zostało fachowo opisane w artykule. Muszę tylko dodać że nie tylko kurierzy ale np. firmy od przeprowadzek również przewożą delikatne przedmioty i oferują nawet pomoc w spakowaniu oczywiście podnosząc koszt. Jednak jeśli samemu chcemy się przygotować to poradnik 10/10:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności