Jak zorganizować transport quada?

Quady, zwane też ATV (all-terrain vechicle), stają się ostatnio coraz popularniejsze. Chcesz wiedzieć, czy potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, aby przetransportować quad? A może lepiej zlecić podobny przewóz specjalistom? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Z problemem transportu quada możesz zetknąć się nie tylko jeśli kupujesz pojazd przez Internet lub sprowadzasz go z zagranicy, ale także podczas weekendowych wypadów za miasto. W jaki sposób najbezpieczniej i najwygodniej transportować quad?

Po odpowiednim zabezpieczeniu quad możesz przewozić na przyczepie za samochodem osobowym – nie potrzebujesz więc żadnych szczególnych uprawnień, wystarczy prawo jazdy kategorii B. Pamiętaj jednak, aby nie przekroczyć dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów (3,5 t), na który składa się samochód oraz przyczepa z ładunkiem. Quady pod względem ciężkości dzielą się na lekkie (do 350 kg)  i zwykłe (powyżej 350 kg, ok. 400 kg) – upewnij się, do której kategorii zalicza się Twój pojazd i jaka jest jego dokładna masa.

przewóz quada

Transport quada na przyczepie

Najbezpieczniejszym i najwygodniejszym sposobem własnoręcznego transportu quada jest oczywiście dedykowana do tego przyczepa. Od tradycyjnej przyczepy różni się przede wszystkim obecnością 4 lub 6 punktów mocowania, które umożliwią ci zabezpieczenie quada na czas drogi oraz małym kątem najazdu, który znacznie ułatwi załadunek i rozładunek. Ze względu na to, że podobne przyczepy są dość kosztowne (ok. 3000 zł), polecamy je przede wszystkim osobom, które planują częsty transport quadów na dłuższych odcinkach.

Quad możesz też bezpiecznie zamocować na zwykłej przyczepie – ważne, aby nie mógł przemieszczać się w czasie transportu. W tym celu wykorzystaj pasy transportowe. Jeśli twoja przyczepa nie posiada uchwytów, do których możesz przymocować pasy transportowe, rozważ przewóz quada na kratownicy bądź na palecie. Dzięki temu zyskasz możliwość wygodnego i bezpiecznego zamocowania pasów transportowych i upewnisz się, że twój pojazd nie będzie ruszać się podczas transportu.

Samodzielny transport dobrze sprawdzi się na krótkich trasach, jeśli tylko będziesz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu. Jednakże na dłuższych trasach (np. kiedy sprowadzasz do domu quad kupiony przez Internet) zdecydowanie go odradzamy. Długotrwałe przewożenie na przyczepie zwiększa ryzyko uszkodzenia pojazdu i szybszego zużywania się części.

przewóz quada na przyczepie

Transport quada z pomocą firmy transportowej

Co jednak, kiedy nie posiadasz przyczepy transportowej lub z innych powodów nie chcesz decydować się na transport osobisty? Wówczas najlepiej będzie rozważyć zlecenie podobnego transportu fachowcom.

Jeśli będziesz samodzielnie przygotowywać quad do transportu, pamiętaj, żeby zabezpieczyć go tak, jak większość ładunków z delikatnymi elementami. Wszystkie narażone na uszkodzenia części należy owinąć kartonem lub folią bąbelkową, a całość zabezpieczyć folią strech.

 

Cena transportu quada

Koszt transportu quada zależy w dużej mierze od wymiarów i wagi pojazdu, a także od długości interesującej cię trasy. Wpływ na cenę ma także to, czy trasa jest międzynarodowa czy też wewnątrz kraju. Poniżej znajdziesz przykładowe ceny transportu quada – wszystkie oferty pochodzą z prawdziwych zleceń zrealizowanych za pośrednictwem serwisu Clicktrans.

 

Transport krajowy

Na trasach wewnątrz Polski za transport quada zapłacisz ok. 150-300 zł

Quad z Witaszyc do Dąbrowy Górniczej  za 180 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/quad-tgb-525-target,2266408

Quad z Wejherowa do Jaworzna  za 300 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/quad-access-300,2587212

 

Transport międzynarodowy

Za transport quada poza granicami kraju zapłacisz ok. 500-900 zł

Quad z Hanau (Niemcy) do Kielc (Polska)  za 500 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/transport-quada-250-ccm-z-niemiec,1380072

Quad z Bychowa (Polska) do Hessisch Lichtenau (Niemcy)  za 850 zł 

https://clicktrans.pl/przesylka/kawasaki,2900732

 

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności