Transport motocykla – porady i wskazówki [Aktualizacja: 26 maja 2020]

 

 

 

Jeśli kupujesz motocykl daleko od Twojego miejsca zamieszkania albo po prostu wybierasz się na wyprawę motocyklową i motocykl chcesz już mieć na miejscu, pojawia się pytanie jak go przetransportować. Wiadomo, że motocykl to sprzęt cenny i najważniejsze, aby do celu dotarł bezpiecznie i bez żadnych rys. Pytanie jakie formy transportu motocykla są najlepsze?

Transport samodzielny

Dwie najbardziej popularne metody transportu motocykla czy skutera to :

1. Przewóz motocykla na przyczepce

Przyczepkę możemy wypożyczyć np. w sklepie, serwisie motocyklowym lub na stacji benzynowej i przewieźć samemu nasz motocykl. Warto jednak być ostrożnym jeżeli nie mamy doświadczenia w tego typu transporcie gdyż możemy narazić nasz motocykl na uszkodzenie lub porysowanie jeśli np. źle umocujemy go na przyczepce.

Aby przewieźć motocykl na przyczepce trzeba odpowiednio go zabezpieczyć. Samodzielnie można umocować motocykl na zwykłej przyczepie w następujący sposób:

 • Umieścić koło motocykla w rogu przyczepki.
 • Pas ściągający zamocować na przednie koło. Najlepiej przeciągnąć pas przez dolną półkę zawieszenia i zahaczyć o przyczepę po drugiej stronie kierownicy.
 • Przełożyć pas ściągający przez siedzenie motocykla i zamontować do podłogi przyczepki.

 

Mocowanie motocykla jest niezwykle ważne, gdyż nagłe przemieszczenie się go na przyczepce może mieć poważne konsekwencje w postaci wypadku.

Istnieją też opcje wypożyczenia specjalnej przyczepy przeznaczonej do transportu motocykli, zaopatrzonej w najazd i uchwyt, w którym się umieszcza przednie koło. Cena wypożyczenia takiej przyczepy to ok. 50 zł za dobę (plus kaucja zwykle ok. 200 zł). Na takiej typowej przyczepie można zwykle przewieźć jeden lub dwa motocykle. Pamiętajmy, że potrzebujemy auto z hakiem oraz pasy ściągające!

 

 

Źródło: http://www.transa-m.pl

Najbardziej zaawansowaną opcją jest przyczepka podłogowa z plandeką ( chroni przed złymi warunkami pogodowymi):

 

Źródło: http://www.centrumprzyczep.eu/

Uwaga: Przyczepa powinna mieć ważne OC!

Pamiętajmy: Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdem z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t.

Transport na przyczepce – podsumowanie:

Zalety:

 •  Stosunkowo niski koszt.

 

Wady:

 • W polskich warunkach, kiedy pogoda bywa zmienna transportując motocykl zwykłą przyczepką ryzujemy narażenie go na deszcz, śnieg, itp.
 • Jeśli transport wykonujemy samodzielnie to zajmuje to dużo czasu i niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia motocykla.
 • Ryzyko kradzieży motocykla.

 

Jazda z przyczepką wymaga zdecydowanie więcej umiejętności od kierowcy i doświadczenia w kierowaniu samochodem z takim obciążeniem. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy poradzimy sobie z kierowaniem oraz z zamocowaniem, wówczas najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie do tego profesjonalistów.

 

2. Transport w busie

Transport busem jest dużo prostszy i bezpieczniejszy niż przyczepką. Podobnie jak w przypadku przyczepki możemy sami zająć się transportem (wypożyczyć samochód) lub zdać się na profesjonalizm firmy transportowej. Bus powinien mieć haki do mocowania i wówczas wystarczą dwa, trzy pasy ściągające do przymocowania motocykla.

Pasy ściągające do transportu motocykla

Profesjonalne pasy ściągające do mocowania motocykla. Źródło: http://class1-driver.blogspot.com/

Oczywiście należy pamiętać o najeździe, aby łatwo wprowadzić motocykl do samochodu.Samodzielnie motocykl można umocować w busie w następujący sposób:

 • Przymocować motocykl za pomocą pasów transportowych do podłogi busa w 4 miejscach: dwa razy za lagi z przodu (na wysokości dolnej półki) i dwa razy za wahacz lub stopki z tyłu motocykla.

 

Przydatne będą  podkładki z gąbki lub szmatki pod pasy by zabezpieczyć motocykl. Można również wymontować najwrażliwsze elementy motocykla np. lusterka.

Transport w busie – podsumowanie:

Zalety:

 • Transport niezależny od warunków meteorologicznych.
 • Dużo przestrzeni w busie (można wrzucić dodatkowe sprzęty).
 • Bezpieczniejsze kierowanie busem niż samochodem z przyczepką.
 • Zabezpieczenie przed kradzieżą.

 

Wady:

 • Wyższa cena wypożyczenia busa (ok. 200 zł za dobę).

 

Warto pamiętać, że do cen wypożyczenia przyczepki lub busa należy doliczyć koszty paliwa oraz poświęconego czasu na transport.

Transport motocykla z firmą transportową:

Najszybszą i najbezpieczniejszą metodą transportu motocykla jest skorzystanie z pomocy firmy transportowej.

Ceny

Poniżej znajdziesz informacje o cenach transportu motocykla na przykładzie kilku przewozów motocykli zrealizowanych poprzez aukcje transportowe Clicktrans.pl (na trasach krajowych i zagranicznych).

Motocykl:    Kawasaki
Trasa i dystans:    Gdańsk – Bydgoszcz, 179 km
Cena rynkowa transportu:   250-280 zł
Cena transportu na Clicktrans.pl:     200 zł

 

Motocykl:     Honda cbr 125
Trasa i dystans:    Gdańsk – Janówek Drugi, 315 km
Cena rynkowa transportu:    ok. 360-390 zł
Cena transportu na Clicktrans.pl:     350 zł

 

Motocykl:     Kawasaki ZX6
Trasa i dystans:    Gdańsk – Wolsztyn, 386 km
Cena rynkowa transportu:     ok. 380-500 zł
Cena transportu na Clicktrans.pl:     300 zł

 

Motocykl:    Yamaha FJR 1300
Trasa i dystans:    Billingshurst (Wielka Brytania) – Lipnica, 1547 km
Cena rynkowa transportu:  950-1100 zł
Cena transportu na Clicktrans.pl:    799 zł

 

Motocykl:     Harley Davidson
Trasa i dystans:      Gubin – Ruffanor (Włochy), 2068 km
Cena rynkowa transportu:    2450-2750 zł
Cena transportu na Clicktrans.pl:     2000 zł
 .
 .
 .
 .

.
.
.
.
Powyższe ceny są przykładowymi cenami i stanowią przybliżoną informację o średnich cenach rynkowych. Ceny mogą się różnić w zależności od firmy transportowej, trasy i rodzaju motocykla.

 

 

Jeśli chcesz więdzieć więcej, to zobacz nasz dodatkowy poradnik.

 

Michał

Cześć! Piszę o transporcie, a w szczególności o sposobach na sprawny i oszczędny transport dużych przedmiotów. Interesuje mnie optymalizacja transportu, porady transportowe i kwestia ekologicznego transportu. Od 2010 roku rozwijam serwis aukcji transportowych Clicktrans.pl.

2 komentarze

 1. motocykle z usa pisze:

  spoko artykuł, pewnie się przyda przy transportach 😉

 2. stan-trans pisze:

  Bardzo przydatny artykuł dla osób przewożących swoje motocykle. Czasem jest z tym problem, zwłaszcza jak przewozimy motocykle na jakieś zawody. I wtedy takie rady są bardzo przydatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności