Jak zorganizować transport sprzętu RTV

Kupiłeś sprzęt RTV w Internecie i chcesz sprowadzić go do domu? Przeprowadzasz się i planujesz przewóz telewizora i komputera? Dowiedz się, jak bezpiecznie przetransportować sprzęt RTV!

Transport sprzętu RTV na krótszych trasach zwykle bez problemu możemy zorganizować własnoręcznie. Większość telewizorów czy komputerów stacjonarnych bez trudu zmieści się w większym samochodzie osobowym (np. sedanie czy SUV-ie). Nie znaczy to jednak, że transport sprzętu RTV nie wymaga żadnych przygotowań i środków ostrożności. Taki sprzęt – choć stosunkowo niewielki (w porównaniu np. z większością mebli) – jest bardzo delikatny i podany na uszkodzenia.

Przygotowanie sprzętu RTV do transportu

Podstawą jest oczywiście odpowiednie opakowanie urządzenia. Jeśli kupujesz nowy sprzęt, ten problem rozwiąże za Ciebie producent – fabryczne kartony są nie tylko najlepiej dopasowane do kształtu i wagi sprzętu RTV wewnątrz, ale także wzbogacone o dodatkowe zabezpieczenia. Przykładem są listwy styropianowe, które chronią rogi urządzenia przed obiciem i dodatkowo amortyzują drgania, które występują podczas transportu.

Dlatego też warto zachować oryginalne opakowanie po sprzęcie RTV na wypadek przyszłych przenosin. Jeśli jednak nie posiadasz fabrycznego opakowania po swoim sprzęcie, a np. planujesz przeprowadzkę, istnieją inne sposoby, aby zabezpieczyć Twoje urządzenia elektroniczne na czas podróży.

Znajdź karton, który będzie jak najlepiej dopasowany do wymiarów Twojego sprzętu. Ważne, aby był w jak najlepszym stanie i możliwie najmocniejszy – zbyt cienki karton może rozerwać się podczas przenoszenia. Jeśli nie jesteś pewny, czy Twój karton się nadaje, wzmocnij spód za pomocą szerokiej taśmy klejącej. Wolne przestrzenie wypełnij styropianem (to najbezpieczniejsze rozwiązanie) lub folią bąbelkową (w tym wypadku owiń cały sprzęt, a dodatkowo zwróć uwagę na rogi urządzenia, które są szczególnie narażone na uszkodzenia). Im mniej wolnej przestrzeni zostawisz w kartonie, tym lepiej sprzęt będzie chroniony przed wstrząsami podczas transportu.

telewizor w fabrycznym opakowaniu

Telewizor w kartonie producenta. Żródło: Clicktrans.pl

Ułożenie sprzętu RTV podczas transportu

W przypadku głośników, czy jednostek centralnych komputerów stacjonarnych najważniejsze jest odpowiednie zamocowanie, aby ładunek nie przemieszczał się podczas hamowania czy skrętów. Jeśli chodzi o telewizory i monitory komputerowe, jest kilka dodatkowych reguł, o których należy pamiętać:

  • telewizory należy transportować w pozycji stojącej (szczególnie telewizory plazmowe – transport w pozycji leżącej czy nawet przechylonej może prowadzić do poważnych uszkodzeń)
  • jeśli transportujesz kilka telewizorów lub monitorów, nigdy nie umieszczaj ich „jeden na drugim”
  • pamiętaj, aby nie transportować telewizorów i monitorów ekranem do siedzenia (lub ściany) – to zwiększa ryzyko uszkodzeń

Transport sprzętu RTV z firmą transportową

Kupiłeś sprzęt RTV przez Internet i chcesz sprowadzić go do domu? Nie masz samochodu, w którym taki sprzęt można bezpiecznie przewieźć? A może są inne powody, dla których nie możesz podjąć się samodzielnego transportu? Firma transportowa może załatwić to za Ciebie.

Podczas szukania odpowiedniego przewoźnika raczej nie musisz martwić się o miejsce – sprzęt RTV powinien bez trudu zmieścić się w każdym pojeździe wykorzystywanym do transportu. Warto jednak upewnić się, czy przewoźnik posiada ubezpieczenie OCP. Dzięki temu w razie uszkodzeń będziesz mieć prawo do odszkodowania. Sprzęt RTV zwykle jest dość kosztowny, warto więc zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Co po transporcie?

Kiedy twój sprzęt RTV dotrze już bezpiecznie do miejsca przeznaczenia, transport można uznać za zakończony sukcesem. Chyba, że transportujesz sprzęt RTV w niskich temperaturach, np. zimą – wtedy jest jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać: po transporcie nie włączaj urządzenia od razu. Powinno przynajmniej przez kilka godzin (najlepiej przez noc) postać w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura pokojowa zanim ponownie zaczniesz go używać. Powodem jest wilgoć, która może skraplać się na urządzeniu w wyniku różnic temperatur – uruchomiony przedwcześnie telewizor, pokryty taką wilgocią, może zostać poważnie uszkodzony.

Koszt transportu sprzętu RTV

Cena transportu sprzętu RTV jest uzależniona przede wszystkim od długości trasy i jej typu (krajowa czy międzynarodowa). Wpływ na koszt transportu mają także wymiary pakunku oraz to, czy jest to przesyłka szczególnej ostrożności.

*

Za transport sprzętu RTV w Polsce zapłacisz 100-150 zł.

Telewizor 55” z Warszawy do Wrocławia  za 150 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/telewizor-55-w-oryginalnym-opakowaniu,2757256
2 telewizory i stojaki z Krakowa do Warszawy  za 250 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/2-telewizory-ekrany-i-stojaki-2x-flight-case,1791002

*

Transport międzynarodowy sprzętu RTV kosztuje ok. 250-300 zł.

Telewizor 46” z Gdańska (Polska) do Alicante (Hiszpania)  za 285 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/telewizor-46,2089743
Telewizor 32” z Żyrardowa (Polska) do Hanau (Niemcy)  za 300 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/telewizor-32-cale,2362532

*

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na transporcie sprzętu RTV >>

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności