Jak zorganizować transport między Norwegią i Polską

Planujesz transport pomiędzy Polską i Norwegią? Zastanawiasz się, ile to może kosztować? W tym artykule przedstawiamy podstawowe informacje i średnie ceny transportu na trasie Polska <-> Norwegia.

 

Zanim zdecydujesz się na transport między Polską i Norwegią we własnym zakresie, dokładnie zapoznaj się z norweskimi przepisami celnymi – w przypadku niektórych typów ładunków są dużo bardziej restrykcyjne niż przepisy obowiązujące w Unii Europejskiej. To samo tyczy się ograniczeń prędkości na terenie Norwegii – mandatem karane są nawet niewielkie przekroczenia dopuszczalnej normy, warto być tego świadomym. Z drugiej strony sporym ułatwieniem w podróżowaniu jest przynależność Norwegii do strefy Schengen. Aby przejechać przez granicę wystarczy dowód osobisty, prawo jazdy i OC. Wyjątek stanowią Spitsbergen i Wyspa Niedźwiedzia – jeśli wybierasz się w tamte strony, zabierz ze sobą paszport.

Pomiędzy Polską i Norwegią nie ma bezpośredniego połączenia promowego, ale istnieje kilka alternatywnych tras, spośród których możesz wybrać tę optymalną dla Twojej podróży. Do wyboru masz podróż:

  • promem do Szwecji, a później drogą lądową do Norwegii (Gdynia-Karlskrona, Świnoujście-Trelleborg, Świnoujście-Ystad)
  • drogą lądową do Danii, a później promem do Norwegii (Hirtshals-Larvik, Fredrikshavn-Oslo)

Na wybór trasy powinno mieć oczywiście wpływ miejsce docelowe podróży, ale również czas, jaki możemy poświęcić na podróż. Długość przepraw promowych waha się bowiem od kilku do aż 20 godzin. Pamiętaj też, aby sprawdzić częstotliwość odpływania promów. Na niektórych liniach kursuje tylko 1 prom dziennie – warto zaplanować podróż wcześniej, aby uniknąć nieplanowanego noclegu w oczekiwaniu na kolejny kurs.

Pamiętaj o tym, że przeprawa promowa to dodatkowa opłata, o której musisz pamiętać  szacując koszty transportu, jeśli planujesz go zrealizować na własną rękę. 

 

Transport z pomocą firmy przewozowej

Wynajęcie przewoźnika to dobre rozwiązanie jeśli nie masz warunków, aby samodzielnie przewieźć ładunek lub też, gdy nie chcesz martwić się formalnościami związanymi z przewożeniem ładunku przez granicę. Kiedy zlecasz transport na trasie Polska – Norwegia, znajomość obowiązujących przepisów spoczywa przede wszystkim na zleceniobiorcy.

Dodatkowo wielu przewoźników posiada ubezpieczenie OCP, które pozwoli Ci uzyskać rekompensatę, jeśli ładunek zostanie uszkodzony podczas podróży. Szczególnie w przypadku dalszych tras warto zadbać o podobne zabezpieczenie. Podczas zawierania transakcji możesz zapytać, czy przewoźnik posiada OCP.

 

Ceny transportu na trasie Polska <-> Norwegia

Norwegia to bardzo rozległy kraj. Ceny transportu mogą być bardzo zróżnicowane ze względu na odległość, którą będzie musiał pokonać przewoźnik. W skrajnych przypadkach (przy transporcie z południa Polski na północ Norwegii) dystans może przekroczyć 3000 km! Pamiętaj, żeby szukając transportu uwzględnić nie tylko wymiary i wagę ładunku, ale również odległość do pokonania.

Transport samochodów

Za transport samochodu między Polską i Norwegią zapłacisz w granicach:  2000-3500 zł .

Transport samochodu z Kristiansand (Norwegia) do Piły (Polska) za 2000 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/mercedes-190,2080809

Transport samochodu z Sandnes (Norwegia) do Raciborza (Polska) za 3300 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/ford-mondeo,2199123

Transport motocykli

Przewóz motocykla na trasie Polska <-> Norwegia będzie kosztował Cię  ok. 1000-2000 zł .

Transport motocykla z Sjoholt (Norwegia) do Gliwic (Polska) za 1200 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/dkw,2859508

Transport motocykla z Enge (Norwegia) do Gdyni (Polska) za 2000 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/bmw-r1150rt,1894535

Przeprowadzki

Za przeprowadzkę na trasie Polska <-> Norwegia zapłacisz  ok. 1000-2000 zł .

Przeprowadzka z Ostvedthagen (Norwegia) do Gdańska (Polska) za 1300 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/1-stol-4-lawy-2-mniejsze-stoliki-kilka-kartonow-z-innymi-rzeczami-oraz-rower,2840644

Przeprowadzka z Jaren (Norwegia) do Orzesza (Polska) za 2000 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/9-walizek,2222235

Transport palet

Średnia cena transportu palet między Polską i Norwegią wynosi  1003 zł . Pamiętaj jednak, że cena może dość znacznie wahać się ze względu na długość trasy.

Transport palety z Wejherowa (Polska) do Kristiansand (Norwegia) za 890 zł (1329 km):
https://clicktrans.pl/przesylka/paleta-do-norwegii,2490068

Transport palety z Klokkarstuy (Norwegia) do Pruszkowa (Polska) za 1200 zł (1583 km):
https://clicktrans.com/delivery/paletta-nor-klokkarstua-pl-warszawa,938762

Transport maszyn rolniczych

Cena transportu maszyn rolniczych zależy przede wszystkim od rozmiarów i wagi ładunku, a te mogą być bardzo zróżnicowane. Transport maszyn rolniczych między Polską i Norwegią będzie Cię kosztować  ok. 2100-5500 zł .

Transport traktora z Oslo do Koniakowa za 2100 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/przewoz-traktora,2390517

Transport ciągnika rolniczego z Vigeland do Łętowni za 5500 zł:
https://clicktrans.pl/przesylka/ciagnik-rolniczy,2173233

 

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności