Jak zorganizować transport sprzętu AGD?

Przeprowadzka do nowego domu jest wystarczająco stresująca i bez niepokojenia się o bezpieczeństwo sprzętu AGD. Bez względu na to, czy planujesz własnoręcznie przewozić lodówkę i pralkę, czy też chcesz zlecić transport specjalistycznej firmie, istnieją reguły, których należy przestrzegać podczas pakowania i przewozu, aby urządzenia dotarły na miejsce nieuszkodzone.

Poniżej znajdziesz zestaw wskazówek, jak bezpiecznie przetransportować sprzęt AGD. Część z nich można odnieść do wszystkich urządzeń, a niektóre dotyczą tylko konkretnego typu sprzętu. W tym artykule omówimy lodówki, zmywarki i pralki, ponieważ spośród sprzętu AGD to właśnie one sprawiają najwięcej kłopotu w transporcie.

  1. Wyjmij wszystkie ruchome elementy
    To zawsze pierwszy krok podczas przygotowywania sprzętu AGD do transportu. Ruchome elementy podczas transportu zwiększają ryzyko uszkodzenia urządzenia (ze względu na drgania na drodze). Dlatego przed transportem wyjmij wszystkie ruchome elementy urządzenia (np. szklane półki w lodówce czy koszyki w zmywarce) i przewoź osobno, najlepiej owinięte w folię bąbelkową.
  2. Zabezpiecz drzwiczki
    Upewnij się, że wszystkie drzwiczki są zamknięte i nie otworzą się podczas transportu (najlepiej zabezpieczyć je kawałkiem szerokiej taśmy klejącej). Ta rada wydaje się dość oczywista, ale w ferworze przeprowadzki łatwo zapomnieć i np. zostawić drzwi pralki niezabezpieczone. Kiedy transport przebiega zgodnie z planem i bez zakłóceń, nie powinno to być problemem, ale w razie gwałtownego hamowania czy innego niebezpiecznego manewru na drodze, znacznie zwiększa to ryzyko uszkodzenia sprzętu AGD.
  3. Zabezpiecz urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi
    Zabezpieczenie sprzętu AGD przed mechanicznymi urazami to więcej niż odpowiednie umocowanie go wewnątrz pojazdu transportującego. Owiń całe urządzenie folią bąbelkową, a rogi dodatkowo zabezpiecz styropianem. Pamiętaj, że w przypadku urządzeń AGD nawet zwyczajne obtłuczenie farby może być groźne, bo może później prowadzić do rdzewienia. Dodatkowo nawet niewielkie wgniecenia (w zależności od ich umiejscowienia) mogą prowadzić do poważnych (czasem nieodwracalnych) uszkodzeń.

Przygotowanie lodówki do transportu

Odłącz lodówkę od zasilania i rozmroź w razie potrzeby. Jak zostało wspomniane powyżej, wyjmij wszystkie ruchome elementy (półki, szuflady i pojemniki). Osusz wnętrze lodówki i zabezpiecz drzwi za pomocą taśmy klejącej. Następnie całe urządzenie owiń folią bąbelkową.

Pamiętaj, że lodówkę należy transportować w pozycji pionowej, aby zapobiec przedostawaniu się oleju do wnętrza urządzenia. Dodatkowo wewnątrz lodówki znajduje się pompa, która wisi na sprężynach, a z urządzeniem jest połączona za pomocą rurek – transportując lodówkę na leżąco znacząco zwiększamy obciążenie na te rurki, co może prowadzić do uszkodzeń.

Po przetransportowaniu lodówki pamiętaj, aby nie włączać jej od razu! Powinieneś odczekać min. 12 godzin zanim ponownie podłączysz ją do prądu.

Przygotowanie zmywarki do transportu

Wiele punktów przy transporcie zmywarek pokrywa się z wytycznymi odnośnie transportu lodówek, np. wyjęcie ruchomych elementów, zabezpieczenie drzwiczek, a także transport w pozycji pionowej (aby zapobiec wyciekaniu płynów do wnętrza urządzenia). Jednak w przypadku zmywarek jest jeszcze jedna kwestia, o której należy pamiętać podczas transportu – dopływ wody.

Po odłączeniu urządzenia od zasilania i wody, zwiąż wszystkie kable i wężyki razem – dzięki temu nie będą się plątać podczas transportu. Ponadto upewnij się, że tylna ściana zmywarki jest szczególnie chroniona podczas transportu – musisz mieć pewność, że nic nie spadnie na nią lub w nią nie uderzy w razie gwałtownego hamowania lub skrętu oraz że zmywarka się nie przewróci.

zmywarka

Zmywarka na palecie, zabezpieczona na czas transportu; źródło: Clicktrans

Przygotowanie pralki do transportu

Przede wszystkim należy rzecz jasna odłączyć pralkę od zasilania i wody. Upewnij się, że wewnątrz urządzenia nie została woda – podczas przewożenia może spowodować uszkodzenie sprzętu. Na czas transportu unieruchom bęben – to najbardziej delikatny i podatny na uszkodzenia element pralki, drgania na drodze mogą poważnie mu zaszkodzić. Poza tym pamiętaj, aby zabezpieczyć drzwiczki i szufladę na proszek za pomocą taśmy klejącej.

Dokładnie owiń całe urządzenie za pomocą folii bąbelkowej. Ochrona przed wszelkiego rodzaju zadrapaniami i obtłuczeniami w przypadku pralki jest szczególnie istotna. Warstwa farby, którą zwykle pokryta jest pralka pełni nie tylko rolę estetyczną, ale przede wszystkim służy jako warstwa ochronna przeciw wilgoci (której w łazience nie da się uniknąć). Uszkodzenie tej warstwy może prowadzić do rdzewienia, a w rezultacie do nieodwracalnego uszkodzenia pralki.

Uwaga: Jeśli transportujesz pralkę w minusowych temperaturach, powinieneś odczekać przynajmniej 8 godzin po zakończeniu transportu przed jej ponownym uruchomieniem. Pamiętaj także, aby na nowo wypoziomować pralkę zanim zaczniesz z niej korzystać.

Na pierwszy rzut oka lista rzeczy, o których należy pamiętać podczas przewożenia sprzętu AGD wydaje się dość długa, ale większość z nich powinna nasunąć Ci się naturalnie podczas przygotowywania do transportu. Podsumowując: transportuj urządzenia w pionie i wyjmij wcześniej wszystkie ruchome elementy, zabezpiecz kable i wężyki i usuń wodę zalegającą w urządzeniu. Albo – jeśli chcesz mieć 100% pewność, że Twój sprzęt będzie w rękach fachowców – zleć transport firmie przewozowej. Profesjonalny przewoźnik może nie tylko zająć się transportem, ale także pomóc podczas załadunku i rozładunku.

Koszt transportu sprzętu AGD

Cena transportu sprzętu AGD jest trudna do oszacowania, ze względu na to, że to bardzo szeroka grupa urządzeń, bardzo różniąca się pod względem wagi i wielkości – a właśnie te dwa czynniki mają znaczący wpływ na koszt transportu. Poza tym pod uwagę należy wziąć także długość trasy i to, czy mamy do czynienia z transportem krajowym czy międzynarodowym.

W transporcie krajowym za przewóz sprzętu AGD zapłacisz ok. 150-200 zł.
Zmywarka z Jaworzna do Warszawy  za 150 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/zmywarka-na-palecie-na-kolkach-z-blokada-80×80-wys-105,3605417
Pralka z Pruszcza Gdańskiego do Mińska Mazowieckiego  za 200 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/pralka,3418565

Za międzynarodowy transport sprzętu AGD zapłacisz w granicach 400-500 zł.
Zamrażarka z Baudenbach (Niemcy) do Ostrowa Wielkopolskiego (Polska)  za 420 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/zamrazarka,3039532
Piekarnik z podstawą z Bodenwohr (Niemcy) do Warszawy (Polska)  za 500 zł: 
https://clicktrans.pl/przesylka/piekarnik-z-podstawa,1613786

 

Sprawdź, ile zaoszczędzisz na transporcie sprzętu AGD >>

Malwina

Interesują mnie proste sposoby na bezpieczny transport nietypowych przedmiotów. Na blogu staram się udowadniać, że – po drobnych przygotowaniach – przewieźć da się wszystko. Nawet jeśli kurier mówi, że się nie da.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Clicktrans sp. z o.o. przetwarza dane dla realizacji umowy, obowiązków prawnych oraz treści zgód. Masz prawa dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu. Polityka prywatności